Хто стежить за законністю або Топ–5 найцікавіших справ міської прокуратури
Мало видати хороший закон, не менш важливо зробити так, щоб він діяв та виконувався всіма. Саме за цим і стежать органи прокуратури. Чим займаються суворі люди з серйозною професією в Чернігові? Про п’ятірку останніх найцікавіших справ розповідають самі працівники прокуратури міста.

Коли нема грошей на адвоката
Цікаво, що у суді прокуратура може представляти не тільки державу, але й окремих громадян. Наприклад, тих, хто просто не може собі дозволити заплатити адвокату – соціально–незахищених та інвалідів. Звичайно, якщо їхні права порушено. Дуже часто в Чернігові такі справи стосуються землі.
– Приміром, інваліди із захворюваннями опорно–рухового апарату мають право поставити гараж для автомобілів з ручним керуванням поблизу свого будинку. Але виконується ця вимога закону не завжди. Нещодавно до нас звертався інвалід дитинства ІІ групи. Міська влада передала йому в оренду землю і дозволила встановити гараж. А потім безпідставно не тільки скасувала своє рішення, але й вимагала знести гараж. Але ж чоловік уже витратив гроші на його встановлення.
Тільки після втручання прокуратури рішення змінили й права інваліда було поновлено, – розповідає Алла Кравченко, помічник прокурора міста.
Не відмовляє прокуратура і в інших справах. Так, днями вже через апеляційний суд допомогли іншому інваліду ІІ групи повернути борги.
За тяжкі злочини – суворі покарання
Нерідко саме завдяки державним обвинувачам прокуратури злочинці отримують покарання по заслугах. Адже, розглядаючи кримінальні справи, працівники прокуратури враховують і суспільну небезпечність злочину, і характеристики злочинця, і позицію потерпілих.
– Деснянський районний суд нещодавно розглядав кримінальну справу за обвинуваченням Євгена Малаєва. Чоловік зрізав у селі 115 рослин коноплі, привіз їх додому, висушив на горищі. З частини виготовив 263 грами наркотичного засобу – каннабісу, який періодично збував. А решту зберігав для власного вживання. Суд визнав його винним і засудив до двох років і одного місяця позбавлення волі. Але ми вважали, що таке покарання надто м’яке, і внесли апеляцію. У результаті апеляційний суд змінив вирок на п’ять з половиною років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, – каже Леся Коваленко, старший помічник прокурора міста.
Часом прокурорам вдається довести свою позицію і без апеляцій. Так, від самого початку суворого покарання вимагав обвинувач для Олега Замахаєва. Хоча, чесно кажучи, у місті не особливо вірили, що водій дорогого БМВ таки сяде за ґрати. Незважаючи навіть на те, що через нього померли двоє інших водіїв, а його ж пасажир отримав тяжкі тілесні ушкодження – чоловік сів за кермо без водійського посвідчення та ще й нетверезим. Враховуючи аргументи прокуратури, Новозаводський районний суд присудив його до дев’яти років позбавлення волі.
Чернігівцям винні
16 млн. гривень зарплатні
Перевірки прокуратури виявили, що чимало чернігівських роботодавців несумлінно виплачують зарплатню та страхові внески. Так, на сьогодні їхні борги перед робітниками досягли вже 16 млн. гривень і ще близько 14 млн. – за страхові внески.
– За результатами проведених перевірок порушено 4 кримінальні справи за фактами безпідставної невиплати заробітної плати, внесено 26 актів прокурорського реагування, відшкодовано 22 млн. грн. заборгованості із заробітної плати. Крім того, з початку року прокуратура міста заявила вже 15 позовів про стягнення страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Однак, незважаючи на старання Пенсійного фонду та органів прокуратури, борги залишаються досить великими, – повідомила Вікторія Ступакова, старший помічник прокурора міста.
Однак чи своєчасно будуть сплачені страхові внески, а, відповідно, і забезпечена пенсія, залежить не тільки від прокуратури, але й від самих громадян. У прокуратурі нагадують: кожен працівник має право отримувати підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі й у письмовій формі.
Безкоштовна освіта та якісна їжа?
Захист прав дітей – особливий напрям діяльності органів прокуратури, адже самі діти не можуть захистити свої права та звернутися за допомогою. А прокурорські перевірки свідчать, що дорослі про ці права пам’ятають не завжди. Зокрема, про право на безкоштовну освіту.
– Класні керівники за пропозицією директорів збирали з батьків учнів на потреби школи певні суми. На спеціальний рахунок управління освіти вони не надходили. Так, протягом минулого навчального року більше 130 тис. грн. зібрали у школі № 1, більше 80 – у школі № 12, майже 140 – у ліцеї № 22, 31 тис. – у школі № 7 та майже 60 тис. – у школі № 9. За поданням прокурора, 15 директорів шкіл та їх заступників притягнуто до дисциплінарної відповідальності, – каже Ірина Бобруйко, старший помічник прокурора міста.
Крім того, порушення знайшли в їдальнях. Так, у дитячих садочках № 7, 26, 4, 60 та школі № 5 продукти не мали ветеринарних документів, інформації про вміст шкідливих для здоров’я речовин, а деякі навіть були прострочені!
Залишила хвору дитину
Але що казати про навчальні заклади, коли про власних дітей не дбають батьки. Тримісячного Олександра в тяжкому стані принесла до лікарні бабуся–інвалід, у той час коли мати вкотре подалася розважатися. Там хлопчика і покинула.
– Лікарі виявили у дитини ГРВІ, ускладнену двобічною пневмонією, дихальною недостатністю та анемією. У дитини виявили також тяжкі для її віку хвороби: ураження нервової системи, синдром рухових розладів та інші. Це наслідки неналежного догляду за дитиною та вживання матір’ю наркотиків під час вагітності.
Перевірка прокуратури встановила, що Ольга Шкрабуля не виконувала рекомендацій лікаря, часто залишала сина без догляду.
Тож за злісне невиконання обов’язку по догляду за дитиною відносно матері була порушена кримінальна справа. Жінку позбавлено батьківських прав. На виконання припису прокурора, хлопчика влаштували до Прилуцького будинку дитини, – розповіла Ірина Бобруйко.
http://vid.cn.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=5936&Itemid=65
Ольга Чижова, “Чернігівські відомості”
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.