7 жовтня – Всесвітній день дій за гідну працю
Щорічно на початку жовтня в усьому світу відзначається день дій за гідну працю. Адже кожна працююча людина заслуговує на гідні умови праці, достойну роботу та належну матеріальну винагороду за неї.

Стан справ на Чернігівщині
В області роботодавцями в січні-липні цього року на новостворені робочі місця працевлаштовані 6374 особи (в юридичних осіб – 1923, у фізичних – 4451). При цьому внаслідок змін в організації виробництва та праці звільнено 2900 осіб. Реальний приріст працевлаштованих – 3474 робочих місця. У територіальному розрізі найбільше створено робочих місць у містах обласного підпорядкування.
Якісні характеристики нових робочих місць, створених у зазначеному періоді юридичними особами, свідчать про застосування гнучких форм зайнятості, що впливають на рівень оплати праці. Так, зокрема, із 235 робочих місць, створених у липні цього року, у майже 71% передбачена заробітна плата менше мінімальної або на рівні, що свідчить про неповну зайнятість, у третини – від однієї до трьох мінімальних заробітних плат і тільки 2,6 % – більше трьох мінімальних заробітних плат.
За січень-серпень середня заробітна плата штатних працівників підприємств області становить 8027 гривень, що перевищує рівень аналогічного періоду попереднього року на 18,6% та забезпечує рівень мінімальної заробітної плати (4173 гривні) в 1,9 разу. Найбільш високооплачуваними є працівники фінансової та страхової діяльності, державного управління й оборони, обов'язкового соціального страхування, заробітна плата яких від 10,8 до 11,1 тисячі гривень. Найменше, близько 5,6 тисячі гривень, отримують працівники сфери мистецтва, спорту, розваг та відпочинку.
За розмірами нарахованої заробітної плати у червні цього року (останні дані) кількість штатних працівників, які відпрацювали половину робочого часу і яким заробітну плату нараховано в межах мінімальної, – 9,7% (в Україні – 6,5%). Понад мінімальну заробітну плату (4173 гривні), але не більше 8 тисяч гривень, нараховували половині працюючих. У той же час, від 8 до 15 тисяч гривень – 29,1%, понад 15 тисяч – 10,5% працівників.
Однак, варто зазначити, що не всі суб'єкти господарювання своєчасно розраховуються зі своїми працівниками. За даними Держстату, на 1 вересня 14 роботодавців заборгували 12,2 мільйона гривень. Переважна більшість боргів сконцентована на діючих економічно активних підприємствах, де сума заборгованості із виплати заробітної плати склала 11,1 мільйона гривень.
Загалом, як показує аналіз, кількість боржників і сума зарплатних боргів мають тенденцію до зменшення. За останній місяць серед боржників залишилися 10 субʼєктів господарювання, а сума боргу зменшилася на 0,8 мільйона гривень.
Органи соціального захисту населення всебічно сприяють зростанню рівня заробітної плати шляхом проведення правороз’яснювальної роботи, надання методичних рекомендацій для ефективної організації праці та її оплати.
Важливою складовою підвищення рівня оплати праці, захисту прав людини у сфері праці є поширення практики ведення соціального діалогу. Так, в області діє Територіальна угода про регулювання основних соціально-економічних принципів та трудових відносин на 2017-2020 роки між органами влади (Чернігівською ОДА, обласною радою), роботодавцями та підприємцями (Обласним об’єднанням організацій роботодавців, Спільним представницьким органом сторони роботодавців Чернігівської області) та профспілками (Спільним представницьким органом репрезентативних профспілок на територіальному рівні). Угодою визначено низку напрямків діяльності у сфері економічного і соціального розвитку регіону, зокрема, підвищення ефективності виробництв, захисту прав працівників, забезпечення їх соціальних гарантій, задоволення соціально-культурних та духовних потреб, створення нових робочих місць з належними умовами праці, повідомляє Департаменту соціального захисту Чернігівської облдержадміністрації.
Останні новини Чернігівщини
Чернігівський рибоохоронний патруль підводить підсумки нерестової кампанії 2025 року 15:39
З 1 квітня по 30 червня 2025 року на водоймах Чернігівської області тривала нерестова заборона на вилов водних біоресурсів.
єВідновлення: компенсацію за пошкоджене житло отримають ще 16 чернігівців 15:04
Чергові рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, затверджені виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 9 липня.
«Діалог влади та бізнесу»: на Чернігівщині обговорили шляхи подолання дефіциту робітничих професій та економічних бар’єрів 14:37
Чергова онлайн-зустріч регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу» відбулася сьогодні. Серед основних питань – подолання кадрової кризи у виробничих галузях та підтримка регіонального підприємництва.

Нардеп Олена Шуляк: Завдяки реформі цифровізації доступ до високошвидкісного інтернету вперше отримали понад 3000 українських сіл 14:16
Загальний економічний та антикорупційний ефект від реформи цифровізації, яку почали впроваджувати в 2019 році, вже перевищив 66 млрд грн.
На прикордонні Чернігівщини внаслідок ворожої атаки постраждала цивільна жінка: поліція документує наслідки 13:42
Сьогодні вранці у прикордонній Сновській громаді Корюківського району ворожий дрон поцілив у 54-річну жінку, яка їхала мопедом.