Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 5 грудня, 17:29:47

Ніжин: відбувся міжрегіональний форум енергоефективності та сталого розвитку

03.10.2019   10:50Агенцiя

Другого жовтня відбувся міжрегіональний форум енергоефективності та сталого розвитку на тему: "Підвищення енергоефективності будівель як необхідна умова сталого розвитку громад".

У заході взяли участь міський голова Анатолій Лінник, заступники міського голови, технічний директор Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк, консультант IFC Микола Коломієць, керівник Центру енергоефективності Асоціації енергоаудиторів України Вадим Литвин, спеціаліст з розвитку проектів "Термомодернізація в житловому секторі" ТОВ "Данфосс" Олександр Гут, технічний консультант з матеріалів ТОВ з ІІ "Хенкель Баутехнік (Україна)" Володимир Вороненко, національний консультант ПРООН в Чернігівській області Світлана Рожок, а також представники місцевого самоврядування та ОСББ міст Прилук, Бахмача, Чернігова, Кіптівська ОТГ, м.Славутич, м. Мена,, м. Бобровиця, м.Бобровиця, смт. Куликівка, Вертіївська отг, с. Новий шлях, смт.Талалаївка.

Відкрив форум міський голова Анатолій Лінник та привітав його учасників.

Під час форуму учасники мали змогу поділитися досвідом та поставити запитання, які їх хвилюють.

Зокрема, обговорили технічні та правові аспекти реалізації проектів в рамках програми «Енергодім»; етапи реалізації проектів з підвищення енергоефективності будівель: від енергоаудиту до експлуатації; свідомий вибір матеріалів та обладнання – запорука успішної реалізації проекту; Як реалізація проектів енергоефективності сприяє сталому розвитку громад?.

Перейшли до другої частини форуму. Під час Панелі № 1 «Енергоефективність у житловій сфері», модератором якої була Світлана Рожок, міський голова Анатолій Лінник та Сосницький селишний голова Андрій Портнов поділилися досвідом щодо реалізації місцевих програм підтримки енергомодернізації житлової сфери.


Панель №2 «Енергоефективність у громадській сфері», модератором якої була  начальник сектору інвестиційної діяльності та енергозбереження Тетяна Плетньова.

Під час другої частини Анатолій Валерійович презентував перші кроки у залученні ЕСКО-інвесторів: виклики і можливості. Зазначивши, що в Чернігівський області Ніжин перший і поки що єдиний наважився на впровадження ЕСКО-партнерства. На сьогодні місто уклало 5 договорів щодо впровадження енергоефективних заходів в освітніх закладах міста.

Три договори підписано за класичною ЕСКО-моделлю. Відповідно до цих договорів у ЗОШ № 1, гімназії № 3 та НВК № 16 «Престиж» встановлені індивідуальні теплові пункти з погодним регулюваннямта диспетчеризацією і передбачається досягнення не менше 20% економії теплової енергії.Вартість договорів – близько 3 млн. гривень. Термін дії– 5 років.

Також у результаті тісної співпраці з Держенергоефективності України та у рамках Проекту ПРООН «Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО» місто уклало2 ЕСКО-договори за моделлю поглибленого партнерства, відповідно до якої замовник співфінансує комплексні енергоефективні заходи на об’єкті та залишає частину економії на свою користь.

Найбільш масштабний проект реалізується у ЗОШ № 9. Завдякисамепоглибленому ЕСКО-партнерству у школі буде впроваджено не один, а відразукількаенергоефективнихзаходів. Наразі у школі вже встановили ІТП,утеплено горище та трубопровод, очікується налагодження індивідуального теплового пункту під час подачі теплоносія (під час початку опалювального періоду).Завдяки використанню моделі поглибленого партнерства загальна економія, що отримується від впровадження енергосервісних заходів, перевищує економію від проведення окремих робіт. Якщо в ЕСКО-контрактах, що укладаються за традиційною моделлю, середня економія планується на рівні 20-25%, то в цьому договорі скорочення споживання теплової енергії становитиме до 57% від базового рівня. Досягнуту економію передбачається розподілити наступним чином:інвестору – 74%; замовнику - 26%.

Анатолій Лінник зазначив, що місто вкладає мінімальні кошти, але вже з самого початку після реалізації заходів 26 % отриманої економії залишиться у замовника, що зможуть бути направлені на вирішення інших соціальних проблем. А після завершення контракту вся економія стає чистим доходом замовника. Також очевидною вигодою є те, що температурні умови досягнуть нормативних значень, а комунальні платежі за тепло будуть зменшені.  ЕСКО-компанія сама відповідає за якість робіт та несе усі фінансові ризики, пов’язані із реалізацією енергоефективного проекту та забезпечує сервісне обслуговування обладнання протягом усього терміну дії контракту.

Анатолій Валерійович відмітив, що в кожному ЕСКО-проекті, інвестор зіштовхується з низкою ризиків – це і економічні, і політичні, і технічні, але у випадку з Ніжином  ці ризики ще більш вагомі, адже інвестор наважився на довгостроковий договір терміном 11 років, хоча загалом, ЕСКО-компанії більш схильні до швидкоокупних проектів. Але ми сподіваємося, що наше партнерство буде успішним і покладе початок для реалізації ще більш масштабних проектів.

Форум закінчився навчальним поїздками щодо реалізації проектів з енергоефективності, енергомодернізації.

Останні новини Чернігівщини

Жителі Линовиці прагнуть долучитися до вирішення екологічних проблем громади

Жителі Линовиці прагнуть долучитися до вирішення екологічних проблем громади 12:14

Линовицька громада належить до бюджетних донорів, тобто економічно успішних громад. Але наявне виробництво створює суттєве навантаження на навколишнє середовище, – така думка прозвучала під час семінару «Як громадськість може брати участь у формуванні екологічної політики громади та її реалізації», проведеного Сіверським інститутом.

"Велике будівництво" на Чернігівщині: об’єкти соціальної інфраструктури готові на 98% 12:05

Днями перший заступник голови Чернігівської ОДА Віталій Загайний провів онлайн-нараду щодо поточного стану реалізації проєктів в рамках Програми Президента України «Велике будівництво» та проєктів, що фінансуються за кошти ДФРР у 2020 році.

Виконком погодив проєкт Програми реалізації громадського бюджету в Чернігові на наступні п’ять років

Виконком погодив проєкт Програми реалізації громадського бюджету в Чернігові на наступні п’ять років 11:50

Виконавчий комітет Чернігівської міської ради 3 грудня на своєму засіданні погодив проєкт Програми реалізації громадського бюджету (бюджету участі) у місті Чернігові на 2021-2025 роки.

Прилуки: до 30-та річниця створення Національного Олімпійського Комітету України

Прилуки: до 30-та річниця створення Національного Олімпійського Комітету України 11:47

З нагоди відзначення 30-ї річниці від дня створення Національного Олімпійського Комітету України в позашкільному навчальному закладі «Прилуцька дитячо-юнацька спортивна школа» відбулася зустріч юних вихованців з першою призеркою Олімпійських ігор незалежної України Валентиною Цербе-Несіною.

Волонтерську спільноту Ніжина привітали з Міжнародним днем волонтера

Волонтерську спільноту Ніжина привітали з Міжнародним днем волонтера 11:32

4 грудня міський голова Олександр Кодола привітав ніжинських волонтерів та всіх, хто вносить часточку себе, своєї душі і праці у допомогу нашим бійцям, людям похилого віку, з обмеженими можливостями, хворим, всім, хто опинився в складному становищі і потребує допомоги.