Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 21 жовтня, 05:28:57

Олександр Горовий відремонтував двохсотлітнього “француза”

01.09.2012   17:31Агенцiя

У 1960-их роках у самому лише Києві було 1200 майстрів по ремонту годинників. Зараз – трохи більше десятка. Така картина характерна для всієї України. Однак годинникарі будуть завжди, поки існує механізм, що вимірює ходу часу. В цьому упевнені і менські майстри.

Олександр Горовий відремонтував двохсотлітнього “француза”

Олександр Горовий відремонтував двохсотлітнього “француза”

Професія, як у снайпера

У давні часи для того, щоб робити годинники, потрібно було засвоїти багато різних ремесел. Годинникар кував залізо не гірше коваля, стругав дерево, як справжній столяр, по-ювелірному працював із золотом, дорогоцінним камінням, володів секретами різьби по мармуру і лиття. Годинник був не просто приладом для вимірювання часу, але ще й витвором мистецтва. То було колись…

Сьогодні праця годинникарів стала іншою. Проте вона також потребує спеціальних знань з математики, особливо геометрії, фізики, хімії, слюсарної справи. “А ще дуже важливо, чи любить людина механіку, – говорять заслужені майстри з багаторічним досвідом. – Якщо точні механізми не дивують і не хвилюють, не варто і час дарма переводити – годинникаря з тебе не вийде!”

– Годинникар повинен володіти якостями снайпера – гострим зором, твердою рукою і витримкою, а ще – терплячістю, терплячістю і терплячістю, – розкриває професійні секрети Юрій Рязанцев. – Збирати годинники можна навчити будь-якого хлопчину чи дівчину, а бути майстром зможе не кожен.

Юрій Іванович ремонтує годинники вже 36 років. Після школи навчався у спеціалізованому училищі. Потім – робота за фахом. Відремонтував тисячі різноманітних годинників.

– Кварцеві та електронні і годинниками назвати важко, – говорить годинникар. – Справжній годинник повинен бути механічним. Ремонтував всілякі, доводилося і швейцарського годинника “лікувати”, але мені подобається японський “Орієнт” – і ціна порівняно доступна (500 – 600 гривень), і якість дуже добра. Та зараз якісний годинник більш виключення, ніж постійність. Носять такі лише багаті люди або ті, кому дісталися в спадок “раритети” ще часів СРСР.

– Якщо раніше всі носили “Польоти”, “Слави”, “Побєди”, то тепер купують у кіоску дешевий китайський годинник за п’ять гривень і викидають його після поломки, – підтримує колегу Олександр Горовий. – Хто ж його ремонтувати буде? “Ширпотреб” заполонив ринок, кількість замовлень зменшується. Але інколи трапляються дуже цікаві екземпляри. Не так давно довелося ремонтувати старовинний французький настінний годинник 19 століття. Справилися, працює!

Без майбутнього?

Молодь сьогодні в професію практично не приходить. Професійних технічних училищ більше немає, годинникарів, за потреби, навчають безпосередньо на заводах. В майстернях працюють майстри зі стажем, передпенсійного та пенсійного віку.

– Раніше кожного року на стажування приходили практиканти, – згадує Юрій Рязанцев. – Переймали досвід, навчалися тонкощам професії. Вже давно нікого не було. Молодь не цікавиться, за тисячу гривень на місяць ніхто працювати не хоче.

– В Сосниці, Корюківці, Семенівці, Борзні, Щорсі годинникарів вже немає, – скрушно зітхає Олександр Горовий. – У кого є потреба в ремонті – до нас їдуть. Ми б взяли на навчання молодих людей з бажанням займатися цією справою, та ніхто особливо не цікавиться.

Під час нашої розмови якась жіночка принесла в ремонт будильника. Замовлення прийняли, пообіцяли “вилікувати”. В Мені є ще кому годинника відремонтувати. Поки що є…

Наше слово

Останні новини Чернігівщини

За якими послугами звертаються до податкової

За якими послугами звертаються до податкової 17:50

Протягом січня-вересня 2020 року до управління електронних сервісів Головного управління ДПС у Чернігівській області надійшло 56,3 тис звернень від платників для отримання адміністративних послуг.

Про імпорт-експорт Чернігівської області

Про імпорт-експорт Чернігівської області 17:48

У січні–серпні 2020р. експорт товарів суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності області становив 489 млн.дол. США, імпорт – 234 млн.дол.

Ніжинський елеватор

Ніжинський елеватор "Кернела" встановив рекорд із завантаження вагонів-зерновозів 17:39

Елеватор «Дружба-Нова» (Ніжинський елеватор агрохолдингу «Кернел») встановив рекорд з відвантаження зерна на залізничний транспорт, завантаживши за 26 годин 86 вагонів-зерновозів, або більше ніж півтора маршрута.

Дослідний зразок безпілотного авіаційного комплексу

Дослідний зразок безпілотного авіаційного комплексу "Лелека-100" проходить державні випробування 17:33

На Чернігівщині випробувальною бригадою Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки (ДНДІ ВС ОВТ) проводяться державні випробування дослідного зразка безпілотного авіаційного комплексу «Лелека −100».

Статистика COVID-19 на Чернігівщині: захворіли 254, одужали 92, померли двоє

Статистика COVID-19 на Чернігівщині: захворіли 254, одужали 92, померли двоє 17:29

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 20 жовтня зафіксовано 254 нових випадків інфікування COVID-19.