Вшанувати - значить не тільки згадати, а бути послідовниками добрих справ
Під час Другої світової війни вони ризикували власним життям та життям своїх родин задля порятунку людей єврейської національності, яких лише за етнічну приналежність безжально винищували нацисти. Сьогодні ці особи носять звання Праведник народів світу. В Україні відзначено більше 2,5 тисячі таких рятівників.
27 січня, коли світ схилив голову у скорботі за жертвами Голокосту, в Чернігові поіменно згадали 30 жителів області, які виявили героїзм і стали на захист приречених. Тематичний захід «Праведники світу» до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту відбувся в Обласному молодіжному центрі. Серед учасників — заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Наталія Романова, представник Українського інституту національної пам’яті в області Сергій Бутко, представники національно-культурних товариств.
— Голокост — це складова історії України. Це біль, що пронесе з собою ще не одне покоління. Завдання ж для кожного з нас — наслідувати добрі справи і не дати повторитися такій трагедії у цивілізованому суспільстві, — звернулася до присутніх Наталія Романова.
Нагадаємо, день 27 січня увійшов в історію як день звільнення в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі. За час його існування там загинуло, за різними оцінками, від 1,5 до 2,2 мільйона ув’язнених. І саме 27 січня 1945 року війська Першого Українського фронту визволили людей, яким пощастило вижити в тому пеклі. На чолі перших, хто звільняв Освенцим, була танкова бригада під командуванням нашого земляка, уродженця Бахмача, майора Анатолія Ковалевського.
За загальними оцінками, жертвами масового знищення євреїв під час Другої світової війни стали 4,5 мільйона дорослих та півтора мільйона дітей. На території України вбито більш ніж 1,5 мільйона співгромадян єврейської національності, врятовано понад 17 тисяч осіб.
Втім, геноциду зазнали не лише особи єврейського походження. За час нацистської окупації переслідували й представників ромської національності.
Рішення про впровадження Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту зафіксоване у резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року.
«Голокост, що призвів до винищування однієї третини євреїв і незліченних жертв з числа представників інших меншин, буде завжди служити всім народам застереженням про небезпеки, що таять у собі ненависть, фанатизм, расизм і упередженість», — йдеться у згаданій резолюції.
Під час учорашнього заходу директор Державного архіву області Раїса Воробей презентувала фотодокументальну виставку «Рятуючи хоча б одне життя, рятуєш світ». Експозиція демонструє громадськості приклади героїзму людей, які надавали допомогу гнаним євреям.
По закінченню присутні переглянули фільм «Список Шиндлера». В основі стрічки — реальні історії порятунку євреїв німецьким промисловцем Оскаром Шиндлером. Під час Голокосту він врятував 1200 осіб, надававши їм роботу на своїх заводах у Польщі та Чехії.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.