Ботулізм: що треба знати, щоб не захворіти
На Чернігівщині знову зафіксовані випадки захворювання ботулізмом. Як вберегти себе від цієї небезпечної хвороби, пояснили під час прес-брифінгу в ОДА начальник Головного управління Держпродспоживслужби в області Юрій Павлішен, заступник начальника Управління охорони здоров’я ОДА Володимир Пулін та заступник директора обласного лабораторного центру МОЗ Тетяна Наливайко.

– З початку року в області зареєстровано 3 випадки ботулізму, одна людина померла. Наразі на лікуванні в інфекційному відділенні Чернігівської міської лікарні № 2 знаходяться двоє осіб з нашої області та один житель Славутича. Всі випадки пов’язані із вживанням в’яленої риби, яка була виготовлена із порушенням технологічних норм і вимог, – зазначив Юрій Павлішен.
Усього ж за останні п’ять років в області отруїлися 23 особи, в тому числі 5 дітей. Три випадки закінчилися летально.
До слова, ботулізм – гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготованих і збережених консервах. Збудник ботулізму широко поширений у природі з постійним місцем існування в ґрунті, утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип’ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через 30 хвилин). Бактерії виділяють одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин.
– Для ботулізму характерна сезонність. Найчастіше випадки захворювання фіксуються навесні та влітку. Особливість збудника хвороби – гніздове зараження продукту. Тобто, продукт може бути заражений лише частково. І зробити його лабораторне дослідження на вміст токсину надзвичайно складно. Наша лабораторія робить аналіз залишків продуктів, які могли стати причиною захворювання, а також крові хворих. Проте зробити якісне дослідження можна лише до того часу, поки токсин вільно циркулює в крові, – зазначила Тетяна Наливайко.
Заступник начальника Управління охорони здоров’я Володимир Пулін повідомив, що лікують захворювання ботулінічним антитоксином, який протидіє 7 штамам збудника хвороби. Він зберігається в державному підприємстві «Укрвакцина» (м. Обухів Київської області). Препарат надається безкоштовно. Всі жителі області, які захворіли цього року, отримали необхідні ліки. Окрім того, пацієнтам проводиться й антибактеріальна та дезінтоксикаційна терапія.
Фахівці охоче надали поради, яким чином можна убезпечити себе та попередити захворювання. Рекомендації: не вживати «бомбажні» консерви, в’ялену рибу та інші продукти невідомого походження; дотримуватись технологічного процесу під час домашньої консервації; ретельно мити руки, а також овочі і фрукти під проточною водою; піддавати продукти термічній обробці – кип'ятіння не менше 15 хвилин.
Також спікери звернулися і до суб’єктів господарювання та приватних підприємців, закликавши їх більш відповідально контролювати якість продуктів, які вони пропонують споживачам, дотримуватися всіх необхідних умов під час перевезення та зберігання товарів.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОДА
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).