Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 25 вересня, 06:10:48

Стрижень - одна з основних складових екологічної рівноваги Чернігова

12.07.2012   10:10Агенцiя

На сьогодні ситуація з річкою Стрижень, що протікає містом, викликає особливу турботу екологів та всієї громадськості.

р. Стрижень

р. Стрижень

З метою поліпшення екологічного стану р. Стрижень, що протікає в межах м. Чернігова, на замовлення Чернігівської обласної організації Українського товариства охорони природи, держпідприємством “Водземпроект” ВАТ ЧПВІ “Чернігівводпроект” розроблений проект землеустрою щодо встановлення меж прибережної захисної смуги (ПЗС) ріки.

Технічні рішення, що передбачаються даним проектом, з урахуванням причин незадовільного стану р. Стрижень, направлені на досягнення максимального ефекту у вирішенні поставленого завдання. Головною метою встановлення ПЗС р. Стрижень є обмеженої господарської діяльності, недопущення забудови в її межах.

Зауваження Держуправління охорони навколишнього природного середовища в області до даного проекту щодо дотримання природоохоронних вимог були враховані розробником проекту, а саме збільшені розміри ПЗС; надана інформація щодо здійснення відповідними органами правомірності користування вже існуючих земельних ділянок в межах нормативної прибережної смуги.

Відповідно до чинного законодавства, а саме ст. 88 Водного кодексу України та ст. 60 Земельного кодексу України, проектом землеустрою встановлено прибережну захисну смугу у межах існуючого населеного пункту з урахуванням конкретних умов, що склалися.

Відповідно до ДБН-95** “Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень”, у межах існуючого населеного пункту з урахуванням конкретних умов, що склалися, проектом землеустрою встановлено зону заборони будівництва.

В січні 2010 р. Держуправлінням проведено консультації з громадськістю щодо вирішення проблем з благоустрою річки Стрижень у м. Чернігові, проекту землеустрою щодо встановлення меж прибережної захисної смуги, за участю представників управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради, ДП “Чернігівводпроект”, обласної організації Українського товариства охорони природи.

Відповідно до положень Орхуської конвенції “Про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля” для врахування громадських інтересів проект також мав обговорення на прес-конференції в Орхуському центрі при Держуправлінні в грудні 2010 р. (питання: виконання робіт, передбачених Техніко-економічним обґрунтуванням (ТЕО) “Поліпшення екологічного стану р. Стрижень в м. Чернігові”, в т. ч. встановлення прибережних захисних смуг вздовж річки). В прес-конференції брали участь представники міської ради, ДП “Водземпроект” ВАТ ЧПВІ “Чернігівводпроект”, Держекоінспекції в Чернігівській області, Деснянського басейнового управління водних ресурсів, громадських організацій, регіональних мас-медіа.

Захід висвітлювався в місцевих ЗМІ, на сайті Держуправління, зауважень та пропозицій від громадськості після цього до Держуправління не надходило.
Для врахування думки громадськості, проект обговорювався на засіданні Громадської ради при Держуправлінні.

Виділення коштів з обласного природоохоронного фонду на поліпшення екологічного стану р. Стрижень в м. Чернігів розглядалось облдержадміністрацією, депутатами обласного рівня на засіданнях постійних комісій обласної ради та затверджувалось на відповідній сесії.

На сьогодні ситуація з річкою Стрижень, що протікає містом, викликає особливу турботу екологів та всієї громадськості. Техніко-економічним обгрунтуванням “Поліпшення екологічного стану р. Стрижень в м. Чернігові”, виконаним організацією, що має належне ліцензування на проведення відповідних робіт (ДП “Водземпроект” ВАТ ЧПВІ “Чернігівводпроект”), визнано найбільш небезпечні чинники забруднення ріки – скиди неочищених дощових вод з території міста, різноманітне побутове сміття, викинуте мешканцями міста в яри і саму річку, втрати в мережах господарсько-побутової каналізації. ТЕО розроблено комплекс заходів, які повинні усунути причини незадовільного стану р. Стрижень.

Основним першочерговим заходом по оздоровленню р. Стрижень залишається розвиток мережі зливової каналізації та будівництво очисних споруд для очистки зливових стоків. Без вирішення цього основного питання повне оздоровлення р. Стрижень неможливе. При проектуванні прибережної захисної смуги передбачені площадки для будівництва очисних споруд зливової каналізації в районі вулиць Київська та Героїв Чорнобиля. На даний час послідовність проведення робіт, яка передбачена ТЕО, не витримується.

Довідково: Прибережні захисні смуги, відповідно до ст. 88, 89 Водного кодексу України та ст. 61 Земельного кодексу України, у межах існуючих населених пунктів встановлюються з урахуванням містобудівної документації, є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності, а їх встановлення відноситься до природоохоронних заходів.

Відповідно до ст.87 Водного кодексу виконавчі комітети місцевих Рад зобов’язані доводити до відома населення, всіх заінтересованих організацій рішення щодо меж водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також водоохоронного режиму, який діє на цих територіях.


Відділ комплексного управління природоохоронної діяльності
Держуправління охорони навколишнього природного середовища
в Чернігівській області

Останні новини Чернігівщини

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 217 нових випадків COVID-19

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 217 нових випадків COVID-19 21:42

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 24 вересня в області зафіксовано 217 нових випадків COVID-19.

У дитсадках Прилук встановлюватимуть контейнери для роздільного збору сміття 14:34

У Прилуках місцеві активісти спільноти "10 гривень Прилуки" оголосили про старт нового проекту - придбання контейнерів для роздільного сміття для дитячих садочків. Долучитися можуть всі охочі, а зокрема екологічно-свідомі дитячі садочки міста.

На кордоні з Білоруссю чоловік втратив вантажівку через контрабандні цигарки 14:30

Учора, 23 вересня, наш 26-річний співвітчизник, прямуючи на в’їзд із Білорусі через пункт пропуску «Нові Яриловичі», втратив вантажний автомобіль «Рено».

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 4 020 осіб

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 4 020 осіб 14:29

За даними Чернігівського обласного центру громадського здоров’я, станом на 24 вересня в області щеплено першою та другою дозою 317 604 людини.

Родина Закружних, Аніщенко та Кукса стали переможцями обласних змагань «Мама, тато, я – спортивна сім’я» 14:19

Обласний центр фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх» 18 вересня 2021 року провів обласні змагань «Мама, тато, я – спортивна сім’я».