Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 4 березня, 18:36:26

ВІЛ/СНІД, туберкульоз та онкозахворювання: як Чернігівщина бореться з недугами

27.07.2017   08:49Агенцiя

Стан надання медичної допомоги хворим на туберкульоз, ВІЛ-інфекцію/СНІД, онкохворим, існуючі проблеми у цій сфері та шляхи їх вирішення обговорювали 25 липня, на засіданні колегії Управління охорони здоров’я ОДА.

Серед країн Східної Європи Україна є регіоном з високим рівнем захворюваності на туберкульоз, а за темпами поширення онкопатології  — другою державою в Європі.

Чернігівщина ж посідає 7-8 місце серед інших областей України по захворюваності на туберкульоз та онкохворобам. А також входить до семи областей з високим показником поширеності ВІЛ-інфекції.

Головний лікар обласного протитуберкульозного диспансеру Микола Дейкун зазначив, що кількість хворих на туберкульоз останнім часом дещо знизилася. Проте, у сільській місцевості фахівці спостерігають тенденцію до збільшення захворюваності деструктивними формами більш, ніж у два рази. Це свідчить про меншу доступність до медичної допомоги сільського населення та гіршу інформованість про хворобу. Найуразливіша категорія — непрацюючі особи.

До системи фтизіатричної служби області входять три протитуберкульозні диспансери (Чернігівський, Ніжинський, Прилуцький), Бахмацька міжрайонна протитуберкульозна лікарня, фтизіатричне відділення Новгород-Сіверської центральної районної лікарні, 19 фтизіатричних кабінетів центральних районних лікарень та обласний протитуберкульозний дитячий санаторій «Зелений гай».

Протягом останніх двох років за рахунок як державних, так і спонсорських коштів значно покращено матеріально-технічну базу обласного диспансеру: проведено капітальний ремонт покрівель лікувального та адміністративного корпусів, реалізований проект по облаштуванню системи водовідведення від лікувального корпусу, виконано 90% робіт по реконструкції господарчого корпусу, поновлено роботу двох рентгенологічних установок тощо.

Варто зазначити, що заклад вже вводить в експлуатацію медичне обладнання, придбане за програмою «Кусаноне» (грантова угода з Урядом Японії про надання благодійної допомоги на придбання медичного обладнання).

Важливим також є впровадження моделей сучасного контрольованого лікування туберкульозу (ДОТ-кабінети на базі фтизіатричних кабінетів центральних районних лікарень, лікування вдома під безпосереднім наглядом медичних працівників за допомогою скайп-зв'язку тощо).

До речі, в області із квітня 2017 року впроваджується пілотний проект «Розробка та впровадження оптимальної моделі амбулаторного лікування хворих на туберкульоз та їх соціального супроводу», в рамках якого проводиться лікування із забезпеченням медико-соціального супроводу пацієнтів на чутливий туберкульоз. Ініціатива реалізовується у Чернігівському, Борзнянському, Менському, Ічнянському, Сосницькому та Корюківському районах. Послугу вже отримують 15 осіб.

Аби забезпечити якісне повноцінне лікування хворих, наразі стоїть питання щодо створення обласного спеціалізованого центру протидії соціально-небезпечним хворобам (туберкульоз – ВІЛ-інфекція/СНІД).

За словами в.о. головного лікаря обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Галини Лисенко, на Чернігівщині напруженою залишається епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекцією.

Обласною Програмою протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2015-2018 роки для подолання хвороб передбачено понад 10 мільйонів гривень. Результати уже є — епідемічна ситуація стабілізується, зокрема, другий рік поспіль знижується рівень захворюваності на ВІЛ.

Наразі діяльність медичної галузі у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу направлена на виконання стратегії прискореного подолання ВІЛ-інфекції Fast Treck: до 2020 року досягти показників «90-90-90». Тобто виявити 90% людей, які живуть з ВІЛ, надати 90% з них антиретровірусну терапію (АРТ) та забезпечити ефективне лікування для 90% осіб, які на ній перебувають.

Медична допомога ВІЛ-інфікованим надається у всіх медичних закладах області: стаціонарна — за місцем проживання у відділеннях за профілем захворювання, спеціалізована — в обласному центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом.

На початок квітня цього року під медичним наглядом у лікувально-профілактичних закладах області перебувало майже чотири тисячі ВІЛ-інфікованих осіб, з них 211 дітей, а також більше тисячі хворих на СНІД. Найбільший відсоток захворювань у містах Чернігові та Прилуках.

На Чернігівщині забезпечено широкий доступ населення до консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію, адже здати кров для обстеження можна у будь-якому медичному закладі області.

Епідемія ВІЛ-інфекції поступово поширюється серед сільського населення: відсоток ВІЛ-інфікованих осіб становить 41% (Україна — 27%).

У віковій структурі серед зареєстрованих випадків переважає група 30-39 років — 44%. Частка осіб віком 15-30 років становить 22%; осіб віком 40-49 років — 23%; старші за 50 років — 11%.

Також в області продовжується робота щодо профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини.

В усіх районах області для надання консультацій та проведення діагностики на ВІЛ/СНІД функціонують кабінети «Довіра».

Головною проблемою залишається пізнє виявлення хвороби та звернення за медичною допомогою, що не дає змоги своєчасно провести поглиблене обстеження, призначити профілактику та лікування.

Ця ж проблема є основною і в онкологічній службі. Головний лікар обласного онкологічного диспансеру Валерій Зуб наголосив на важливості діагностування злоякісних новоутворень саме на ранніх стадіях. Адже щороку на Чернігівщині діагностується близько чотирьох тисяч нових випадків онкозахворювань, при цьому помирає понад дві тисячі пацієнтів.

На початок червня в області на обліку перебувало понад 27 тисяч онкохворих, у тому числі 129 дітей до 17 років.

В області затверджена Програма боротьби з онкологічними захворюваннями на період 2017-2021 роки (загальна вартість — понад 98 мільйонів гривень).

Провідним закладом із спеціалізованої онкологічної допомоги населенню в області є Чернігівський обласний онкологічний диспансер. Профільні відділення функціонують у Ніжинській та Прилуцькій центральних міських лікарнях. У районних лікарнях області є спеціальні кабінети. Проте, онкологами тут працюють лікарі за сумісництвом.

Наразі в обласному онкодиспансері оновлюється медична апаратура та обладнання, завдяки чому можна проводити нові операції (трахелектомії, лапароскопічні, ортопедичні, пластичні та реконструктивні тощо). Ремонтують і корпуси медичного закладу.

Потребують капітальної реконструкції відділення променевої терапії, поліклініка, а також одноповерхова будівля господарського корпусу, де розташується центр психологічної допомоги онкохворим.

Найближчим часом розпочнеться будівництво корпусу для лінійного прискорювача (виділено шість мільйонів гривень).

Читати також: У Чернігові започатковано будівництво корпусу онкодиспансеру для встановлення сучасного радіотерапевтичного обладнання

Учасники засідання розглянули також кадрове питання. Говорили і про оптимізацію спеціалізованої медичної допомоги та створення госпітальних рад.

 
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

Останні новини Чернігівщини

В Україні почалася третя хвиля епідемії СOVID-19 - Денис Шмигаль

В Україні почалася третя хвиля епідемії СOVID-19 - Денис Шмигаль 17:48

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль оголосив про початок третьої хвилі пандемії коронавірусу в Україні, яка може призвести до введення чергового локдауну.

Про публічні фінанси

Про публічні фінанси 17:28

Бюджетні кошти в радах громад - як формуються та витрачаються - перебували в центрі уваги під час друго заняття семінару "Організація роботи територіальної громади", що призначається для старост, депутатів та працівників апарату Михайло Коцюбинської седищної ради.

Облаштували у Чернігові нарколабораторію з виробництва психотропних речовин

Облаштували у Чернігові нарколабораторію з виробництва психотропних речовин 17:14

Судитимуть учасників злочинних угруповань, у яких вилучили понад 170 кг психотропних та наркотичних речовин.

Виявлено 167 нових випадків COVID-19

Виявлено 167 нових випадків COVID-19 17:02

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 4 березня в області зафіксовано 167 нових випадків COVID-19.

У Чернігові більшість строковиків в перші місяці служби йдуть на контракт

У Чернігові більшість строковиків в перші місяці служби йдуть на контракт 16:59

Про призов на строкову службу, стан здоров’я призовників, допомогу військовим пенсіонерам та територіальну оборону кореспонденту АрміяInform розповів військовий комісар Чернігівського міського об’єднаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки полковник Олег Гончарук.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини