У Чернігові досліджуватимуть геноцид ромів часів Другої світової. ВІДЕО
Масове знищення ромів на території окупованої нацистами Чернігівщини стане предметом дослідницького проекту, розпочатого громадською організацією “Платформа для змін “Ре:Дизайн”.

Дослідження покликане з’ясувати історичну правду про події геноциду. Його результати ляжуть в основу документального фільму та інформаційної інтернет-платформи, яка міститиме у відкритому доступі задокументовані свідчення очевидців масових вбивств і нащадків убитих ромів, а також документи архівів колишніх репресивних органів.
До роботи залучені професійні дослідники, зокрема, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Інституту української археографії та джерелознавства ім. Грушевського НАН України Наталія Зіневич та кандидатка історичних наук Анастасія Гапієнко, а також студенти Інституту історії, етнології та правознавства імені Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету, кінематографісти, співробітники архівів та представники ромської громади. Режисером документального фільму стане Роман Блажан. Один із фрагментів стрічки оприлюднений і доступний в на відеохостингу в «Youtube»
На відміну від Західної Європи, де геноцид ромів і євреїв увійшов у колективну історичну пам’ять у вигляді свідчень про концтабори з їхніми газовими камерами та крематоріями, на території СРСР вбивства відбувалися, в основному, через розстріли. 2-3 серпня 1942 року в Чернігові відбулися чи не найбільш масові розстріли ромів. Одне із таких місць у Подусівському Яру позначене пам'ятним знаком, а також - символічним каменем в композиції меморіалу біля Бундестагу в Берліні. Відомо також про страти ромів у Бахмачі та Борзні. Дослідники припускають, що реальна кількість жертв у Чернігівській області перевищує озвучувану досі цифру у 3-5 тисяч.
Крім виробництва науково-популярного історичного контенту, команда проекту ставить за мету розробку методології ведення подібних досліджень на теренах України.
Цього року українська та міжнародна ромська спільнота відзначатиме 75-ті роковини масових розстрілів ромів у Чернігові. В Україні документування пам'яті жертв розпочалася лише з кінця 1990-х років.
Задля вшанування пам’яті 16 травня в Національному музеї історії України у Другій світовій війні у Києві відбудеться інтерактивна дискусія за участі науковців, представників ромської спільноти та громадянського суспільства.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).