Перепрофілювати не треба скорочувати, або Про долю районної медицини на прикладі Городнянщини
Зустріч із керівниками центральних медичних закладів Городнянського району – ЦРЛ та відділу екстреної медичної допомоги та медицини катастроф – відбулася наприкінці минулого тижня. Разом – управлінці галузі й району, народний депутат-мажоритарник, обраний городнянцями, Анатолій Євлахов і голова облдержадміністрації Валерій Куліч – обговорили можливі шляхи розвитку медицини в районі та області.

Зустріч мала форму вільного живого спілкування в ході огляду стану матеріально-технічної бази закладів. Наприкінці візиту, на прохання представників ЗМІ, голова ОДА коротко розповів про перебіг розмови.
«Ми ознайомилися з роботою двох котелень, які збудовано на умовах державно-приватного партнерства. У цьому конкретному випадку економія коштів лікарнею, яка закуповує тепло, становить близько 30%. Це не дуже багато, – як потім роз’яснив Валерій Куліч, за умови будівництва територіальною громадою власних котелень, термін окупності інвестиції складає 1-2 роки, а вартість тепла зменшується мінімум удвічі. – Але, у будь-якому випадку, використання відновлюваної місцевої сировини – дров – забезпечує енергетичну незалежність. Відмова від газу закладів освітньої та медичної сфер – є пріоритетним завданням. Керівники відповідних управлінь і департаментів мають доручення з цього напрямку роботи і зорієнтовані на масове та оперативне переведення закладів на відновні місцеві енергоносії».
Стосовно загального стану галузі в області: «Яскравим прикладом невідповідності розгалуженості та потужності медичних установ Чернігівщини реальним потребам і завданням – є Городнянська ЦРЛ. Величезне приміщення лікарні не використовується повністю, те саме стосується і послуг – за рік, наприклад, проводиться всього 200 операцій.
Тому наше завдання – чесно відповісти собі, що може і має робити ця лікарня – надавати первинну допомогу. А решту потужностей переобладнати під хоспісний центр. Бо, на жаль, демографічна ситуація невтішна, населення старіє і потребує якісної допомоги. Це чесний підхід, адже практично так і відбувається – лікарня наповнюється на сто відсотків лише в осінньо-зимовий період, коли одинокі люди масово приїздять і практично зимують у лікарні. Тому, переконаний, для цих потреб краще обладнати якісний хоспісний центр, у якому можна буде забезпечити нормальні умови і фінансування для надання якісних послуг. За цієї моделі не треба буде і персонал скорочувати, треба буде перепрофілювати, щоб послуги надавалися саме ті, яких насправді люди потребують.
Для напрацювання якісного проекту структури медицини в Чернігівській області ми, спільно з Міністерством охорони здоров’я, замовили дослідження у недержавної незалежної організації. Отримавши резюме проекту, а це має відбутися вже протягом найближчого місяця, Чернігівщина матиме перспективу заручитися сприянням та фінансовою підтримкою держави для реалізації пілотного проекту зі структуризації медичної галузі області», – розповів голова ОДА Валерій Куліч.
Народний депутат України Анатолій Євлахов, коментуючи ситуацію, зокрема, зазначив, що в даному випадку від нардепа потребуються не стільки законодавчі, скільки лобістські зусилля:
«Ми маємо звернути увагу Верховної Ради та уряду взагалі на існування проблеми, нагадати про існування Чернігівської області та її півночі зокрема. Адже наша область унікальна і неоднорідна: південні райони живуть набагато краще, ніж північні. Тому ці райони, і Чернігівщина загалом потребують найбільшої уваги. Тому ми зараз активно пропагуємо те, що саме тут треба запроваджувати пілотний проект. Ми маємо добрі ділові стосунки і з Прем’єр-міністром, який довгий час був нашим колегою, і з в. о. Міністра охорони здоров’я – вони поділяють наші погляди і готові розглядати й реалізовувати проект – показати всій Україні на прикладі Чернігівщини ефективну структуризацію і профілювання закладів охорони здоров’я», – пояснив, відповідаючи на запитання представників регіональних ЗМІ, народний депутат України Анатолій Євлахов.
«Найпростіше – замовчувати проблему, якось дотягнути черговий рік, десь знайти кошти, щоб «залатати дірки». Але потрібно визнати, що проблема є, і знайти шляхи її розв’язання. Це – головна мета. Бо так далі рухатися не можна – структуру в такому вигляді ми не можемо утримувати. Тому ми докладемо всіх зусиль, щоб зробити її ефективною», – резюмував Валерій Куліч.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).