Про захист прав людини за "круглим столом"
Сучасні виклики забезпечення прав людини в Україні обговорювалися 9 грудня за «круглим столом» у навчально-методичному центрі профспілок. Участь у засіданні взяв заступник директора Чернігівського ОЦЗ Максим Торжевський.

Захід відбувся з нагоди Міжнародного дня захисту прав людини, що відзначається 10 грудня, та у рамках Всеукраїнської декади зайнятості для учасників антитерористичної операції та осіб з інвалідністю.
Учасники зустрічі обговорили загальну ситуацію щодо захисту прав людини в країні та регіоні зокрема. Йшлося про забезпечення прав працюючого населення, дотримання соціально-економічних та трудових прав, механізм реалізації права на безоплатну вторинну правову допомогу в цивільних, адміністративних і кримінальних справах, прояви порушення прав людини тощо.
Про дотримання прав людини в частині забезпечення доступу до зайнятості присутніх поінформував Максим Торжевський. Зокрема, було зазначено, що Конституція України та Закон України «Про зайнятість населення» гарантують кожному можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, право на безпечні і здорові умови праці, право на соціальний захист у разі безробіття тощо.
Серед основних викликів забезпечення прав людини на сучасному ринку праці - дискримінація претендентів та найманих працівників за статтю, віком, фізичними вадами та іншими особистими відмінностями людини; корупція при укомплектуванні «престижних» вакансій, особливо в державних установах та на великих підприємствах; тіньова зайнятість, яка позбавляє найманих працівників доступу до державних гарантій соціального захисту.
Наприклад, Законом України «Про зайнятість населення» людині гарантується право на захист від будь-яких проявів дискримінації у сфері зайнятості населення, проте Інтернет аж рясніє такими оголошеннями, а випадків притягнення до відповідальності роботодавців, які їх подають, немає.
Сьогодні серед категорій громадян, які перебувають в особливій «зоні ризику» стосовно вільної конкуренції на ринку праці, є молодь, одинокі батьки, які мають малолітніх дітей або дітей-інвалідів, громадяни віком старше 45 років, люди з інвалідністю, переселенці, демобілізовані військовослужбовці та учасники АТО.
Незважаючи на те, що законодавством передбачені певні компенсатори для роботодавців при їх працевлаштуванні, практика свідчить, що особисті стереотипи та застереження керівників підприємств переважають фінансові стимули.
Заступник директора ОЦЗ ознайомив присутніх з послугами служби зайнятості молоді, людям з інвалідністю, переселенцям, демобілізованим військовослужбовцям та учасникам АТО, з правами громадян на соціальний захист у разі настання безробіття.
"Ситуація на ринку праці області сьогодні є керованою, - підсумував він. - Незважаючи на погіршення показників соціально-економічного розвитку, кількість наявних вакансій, заявлених роботодавцями у поточному році навіть збільшилась на 1,3% у порівнянні з минулим роком.
Скорочення чисельності працівників держустанов та окремих промислових підприємств поки що не призвело до їх масових звернень до служби зайнятості. Взято на облік безробітних на 3% більше, ніж у минулому році, але й кількість працевлаштованих перевищує минулорічну на 3,2%. Активніше використовується тимчасова зайнятість на громадських роботах, до яких був залучений майже кожний п’ятий безробітний.
Отже, ситуацію з дотриманням прав людини на працю та зайнятість можна покращити завдяки чіткому дотриманню усіма сторонами соціально-трудових відносин вимог законодавства, ефективною інформаційно-роз’яснювальною роботою, яка спрямована на привернення уваги суспільства до проблем, що існують, та підвищення рівня обізнаності громадян щодо їх прав і обов’язків на ринку праці".
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.