Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 28 лютого, 15:19:56

Чернігівська область по запасах підземної і поверхневої води займає одне з перших місць в Україні

22.03.2012   09:41Агенцiя

22 березня - Всесвітній день води

Водні ресурси є найважливішим елементом національного багатства і відрізняються високою динамічністю. На відміну від інших природних ресурсів, вони безперервно відновлюються, їм властива значна мінливість не тільки в часі, але й у просторі.

Вода - джерело життя. З кожним днем вона стає все більш необхідною в умовах сучасного виробництва. На сьогоднішній день вода стала ресурсом, що забезпечує нормальний розвиток суспільства. А чисті прісні води є цінним та все більш обмеженим природним ресурсом. Вже сьогодні більшість областей України гостро відчувають дефіцит якісної питної води.

Чернігівська область по запасах підземної і поверхневої води займає одне з перших місць в Україні і є найбільш забезпеченою прісними водами. Найбільшим користувачем підземних вод на території області є м. Чернігів, господарчо-питне водопостачання якого базується на підземних водах.

Водні ресурси області формуються як за рахунок атмосферних опадів (місцевий річковий стік, ґрунтова волога, підземні води), так і за рахунок зовнішнього притоку із суміжних територій (транзитні води).
По території Чернігівської області протікає 1570 річок, загальною довжиною 8369 км, налічується 1324 озера, сумарним об'ємом 136,50 млн. м3, функціонує 24 водосховища, загальною площею водного дзеркала більше 2200 га.

Загальний забір води в Чернігівській області у 2011 році становив 155,0 млн. куб. м, у тому числі підземної - 51,74 млн. куб. м, поверхневої - 103,26 млн. куб. м. Забір і використання підземних вод зменшилось на 4,02 млн. куб. м, а використання поверхневих водних ресурсів збільшилось в порівнянні з 2010 роком на 2,16 млн. куб. м. Скид стічних вод у 2011 році склав 128,0 млн. куб. м, в тому числі 119,9 млн. куб. м - у поверхневі водні об'єкти.

У 2011 році 11 підприємств області допустили скид недостатньо очищених стічних вод у водні об'єкти області в кількості 17,0 млн. куб. м. Основними забруднювачами водойм залишаються підприємства комунального господарства та молокопереробної галузі. Неефективна робота очисних споруд негативно впливає на гідрохімічний стан річок Білоус, Борзна, Борзенка, Десна, Остер, В'юниця, Іченька, Замглай, Парасючка, Снов, Мена, Удай.

Причиною усіх негараздів в роботі очисних споруд, неможливість очищувати стічні води до нормативів гранично-допустимих скидів є фізична та моральна застарілість обладнання, відсутність в потрібному обсязі ремонтів.

Дуже гостро стоїть проблема санітарно-технічного тампонажу недіючих артезіанських свердловин, яких, на сьогоднішній день, на території області налічується близько 380. За наполяганням Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області у 2011 році за кошти власників затампоновано 53 артезіанські свердловини у 14 районах області.

Вода несе з собою не лише життя. Всім відомо, якою стихією можуть бути водні потоки під час проходження весняної повені або дощових паводків. За кількістю людських жертв, розміром матеріальних збитків, повені займають друге місце серед природних катастроф слідом за землетрусами. Держуправлінням, у межах своєї компетенції, розроблені плани організаційних заходів щодо дій під час пропуску весняної повені.

Основними напрямами, на яких буде зосереджена увага Держуправління в сфері водокористування в поточному році, залишаються: забезпечення дотримання водокористувачами в повному обсязі вимог діючого природоохоронного законодавства; покращення роботи очисних споруд (сприяння будівництву та реконструкції очисних споруд на підприємствах області); тампонаж недіючих свердловин; пошук джерел фінансування для ліквідації забруднення підземних вод в місцях дислокації військових частин.

Проблема водних ресурсів складна і багатогранна. Її успішне вирішення можливе лише в разі залучення інтелектуальних, фінансових і технічних можливостей всього суспільства. Від того, наскільки успішно будуть об'єднані ці зусилля, залежить майбутнє наших річок і озер.
Висновок один: або людина зменшить кількість забруднень, які скидає у воду, або забруднення зменшать кількість людей.


Відділ дозволів та лімітів Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області

Останні новини Чернігівщини

Презентація виставки архівних документів

Презентація виставки архівних документів "Українсько-польські відносини в 1917-1921 рр.: інституційна історія, етап встановлення" 13:40

27 лютого у Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя пройшла презентація виставки «Українсько-польські відносини в 1917-1921рр.: інституційна історія, етап становлення».

Вивчали новації у сфері публічних закупівель

Вивчали новації у сфері публічних закупівель 13:34

Ключові положення нової редакції Закону України "Про публічні закупівлі", основні зміни та нововведення у сфері закупівель за останній час висвітлювалися під час навчання за короткостроковою програмою підвищення кваліфікації, що проходило в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації з 25 по 26 лютого.

Чернігівські аудитори виявили порушень на суму 747,4 тис. грн  у Відділі освіти, культури, молоді та спорту Корюківської міськради

Чернігівські аудитори виявили порушень на суму 747,4 тис. грн у Відділі освіти, культури, молоді та спорту Корюківської міськради 11:15

Фахівці Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області під час ревізії фінансово - господарської діяльності Відділу освіти, культури, молоді та спорту Корюківської міської ради (далі – Відділ освіти) за період з 01.02.2017 по 30.11.2019 виявили порушень, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів, на суму 747,4 тис. грн.

Протягом тижня Чернігівським рибоохоронним патрулем зафіксовано 63 порушення Правил рибальства

Протягом тижня Чернігівським рибоохоронним патрулем зафіксовано 63 порушення Правил рибальства 11:01

З 20 по 27 лютого Чернігівським рибоохоронним патрулем вилучено 96 кг незаконно добутих водних біоресурсів та 92 од. заборонених знарядь лову