В обмудсмена заявляють про трудове рабство, антисанітарію та аномальну смертність у Левоньківській психіатричній лікарні
Умови перебування та лікування в Левоньківській психіатричній лікарні (с. Левоньки Жукотківської сільради Чернігівського району за 40 км від облцентру) не відповідають навіть мінімальним стандартам, повідомляє уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська з посиланням на результат візиту до закладу працівників департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму та громадських моніторів.

Як зазначено в повідомленні, частина пацієнтів безкоштовно працює по 7-11 годин на господарстві при лікарні (корівники, городи, майстерні), що є експлуатацією: працетерапія не може тривати так довго, крім того, в штатному розкладі немає фахівців із реабілітації. "Це не лікування, а трудове рабство. У цій лікарні розклад дня побудований для корів, а не для хворих", - зазначила голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик, яка брала участь у моніторинговому візиті.
При цьому свої пенсії пацієнти або їхні рідні віддають медперсоналу; за ці кошти оплачуються не лише продукти (на харчування пацієнтів виділяється 6,56 грн на день), а й потреби лікарні, зокрема, ремонт, придбання, прання та лагодження білизни, при тому, що в штаті є шваля, яка отримує зарплату. Приміщення лікарні потребують ремонту.
У лікарні на час візиту було 133 пацієнти, з них 16 недієздатні; є люди, які там перебувають по 20-30 років, хоча мають бути в психоневрологічному інтернаті. У палатах перебувають по 20 осіб, площа на одне ліжко становить 2,2 кв. м за стандарту не менше ніж 6 кв. м на людину, що менше, ніж у колонії.
Туалетом у відділеннях може користуватися лише персонал, пацієнти користуються туалетом на вулиці, при цьому на 70 чоловіків є лише один туалет без дверей на двох осіб. Для миття є лише одна душова кабіна і ванна; чоловіків миють раз на десять днів, жінок - раз на сім днів. "Хворі не мають можливості почистити зуби, тому що у них немає зубних щіток. На думку персоналу, це зайве, тому що "у них і зубів-то немає", - йдеться в повідомленні.
Постільна білизна дуже брудна, подушки чорні і засалені, при цьому на складі лежить нова і чиста білизна, яка не використовується. "Це означає, що або не миють людей, або не перуть білизни", - зазначила працівниця департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму секретаріату омбудсмена Олена Темченко.
Фінансування на медикаменти становить 3,56 грн на добу на людину, як наслідок - у лікарні використовують лише дешеві ліки: нейролептики першо-другого покоління. "У цих умовах навряд чи можливо добитися прогресу в стані здоров'я пацієнтів. Тому не дивно, що смертність у лікарні висока - в жіночому відділенні за минулий рік вона становила 11%", - йдеться в повідомленні.
За результатами моніторингу готуються акти реагування омбудсмена, які буде направлено керівництву Міністерства охорони здоров'я, Генеральної прокуратури та Чернігівської обласної державної адміністрації. "Такі заклади не повинні існувати у XXI столітті. Там порушені всі мінімальні стандарти поводження з людьми. Здається, персонал навіть за людей їх не вважає, реагуючи на наші зауваження словами: "Що ви хочете: вони ж психічно хворі!", - зазначила Т.Печончик.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.