Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 20 травня, 16:45:24

Небезпечне дерево

02.06.2015   12:58Агенцiя

Потужна стихія у вигляді сильного вітру, що останнім часом спостерігалася в нашій області та і на всій території України наробила лиха у вигляді повалених дерев. А дерева ці можуть падати на дроти ліній електропередач, газопроводи, огорожі, будинки, автомобілі, чи взагалі людям на голови.

Так 15 травня близько 16.30 в Києві впала тополя, яка придавила авто з матір'ю та донькою. Дитина загинула на місці, а мати отримала важкі тілесні ушкодження.

Які породи дерев найбільш схильні до падіння або мають крихку деревину?
Падають в основному дерева, які можна вважати аварійними через вік, або, як кажуть фахівці, перестиглість. Такі дерева ми спостерігаємо в багатьох дворах міст та селищ, і вони потребують як не заміни, то кронування – процедури обрізання, що зменшує навантаження зеленої маси на кореневу систему.
Найчастіше під час сильних поривів вітру ламаються або падають старі дерева, у яких ураженість деревини гнилями з віком зростає. Крім того, на стійкість будь-яких дерев впливають такі чинники: парусність крони, наявність механічних пошкоджень, дупел та ураження збудниками хвороб. Велике значення має і місце зростання, адже коли дерева висаджені в лунках з обмеженим простором для розвитку кореневої системи, зокрема, й за рахунок труб комунікацій, то, відповідно, вона у них слабша. Що стосується міцності деревини, то найбільш стійкими є липи, клени, акації, каштани, берези, в’язи, горіхи, дуби. Менш стійкі – це хвойні породи дерев, магнолія, декоративні яблуні, верби, тому їх висаджують у місцях з меншим антропогенним навантаженням, тобто в парках, скверах, на майданах та бульварних частинах.

З вище викладеного стає очевидним що ми реально бачимо загрозу, а отже повинні і своєчасно реагувати, але як?
Як відомо, самі мешканці позбавлятися від мертвих дерев не мають права.
Опікується проблемою аварійного стану дерев управління житлово-комунального господарства. Туди і потрібно звертатись, якщо рослина зазнала пошкоджень внаслідок сильного вітру або зламалася через свій поважний вік, чи у Вас виникає підозра її аварійності.
Мешканці мають подати письмову заяву на ім’я начальника управління з проханням про перевірку стану аварійності того чи іншого дерева. Звернення розглянуть у місячний термін. На місце виїздить спеціаліст і перевіряє необхідність втручання фахівців. Якщо факт аварійності дерева підтвердиться, то заяву задовольнять і включать у список до виконання. Ця послуга безкоштовна, але лише для мешканців тих будинків, які знаходяться у комунальній власності.

Що ж робити, якщо дерево знаходиться на території кооперативного будинку або приватних садиб?
В такому випадку його спилювання обійдеться у певну суму грошей.
Тобто ліквідовувати небезпечне насадження будуть за кошти мешканців будинку або конкретно тієї особи, яка звернулася до органів ЖКГ. До речі, процедура звернення до цього органу – та сама: написання листа.
Автору звернення необов’язково бути вдома коли здійснюватиметься перевірка чи демонтаж рослини. Єдине, у заяві бажано вказати свій номер контактного телефону. Якщо фахівець на місці не зможе зорієнтуватись, яке саме дерево хочуть прибрати, він зателефонує жителю будинку для уточнення.
Однак дерево не приберуть, якщо воно просто комусь заважає чи затіняє вікно.
Отже ми розглянули один момент погодження (офіційний) – з відповідними установами. Інший (неофіційний) – з мешканцями будинків, оскільки трапляються такі випадки коли на захист аварійного зеленого насадження стають самі жителі будинку, тоді відповідальність за наслідки від його падіння повністю лягає на плечі мешканців-відвойовувачів зеленого насадження. Тобто потрібно спочатку узгоджувати це питання на зборах двора, або шляхом збору підписів про згоду на спилювання дерева.

Що робити, якщо падіння дерев вже сталося?
Якщо вже сталося падіння дерев і Ви чи Ваше майно зазнало ураження – звертайтеся до суду і відшкодовуйте спричинені вам збитки: фізичні, моральні, матеріальні. Але попередньо – обов’язково зафіксуйте факт падіння та нанесення пошкодження. Відправляти претензію, щодо дерева, яке принесло збитки, потрібно його господарю. Рослина, яка впала належить тому, на чиїй території, вона росла. тобто на території або приватній, або державній, або муніципальній.

І наостанок, будь ласка, не будьте байдужими: вчора дерево впало на машину сусіда, а завтра…?

 

Олексій Моргун викладач НМЦ ЦЗ та БЖД Чернігівської області

Останні новини Чернігівщини

   Служба зайнятості розпочала підготовку кадрів до наступного опалювального сезону

Служба зайнятості розпочала підготовку кадрів до наступного опалювального сезону 16:24

Причому як для роботодавців, так і для шукачів роботи, ця послуга цілком безкоштовна. Переконатися в цьому вже сьогодні мають змогу три підприємства, а саме: ТП «Прилукитепловодопостачання» АТ «Облтеплокомуненерго» та ТОВ «Ніжин ТеплоМережі».

Чернігівські багатоповерхівки готуватимуть до зимового сезону, обстежуючи системи опалення. Власників помешкань у вказану дату просять бути вдома

Чернігівські багатоповерхівки готуватимуть до зимового сезону, обстежуючи системи опалення. Власників помешкань у вказану дату просять бути вдома 15:59

Виявлятимуть та усуватимуть пориви та пошкодження систем опалення будинків, які могли утворитися після замерзання і розмерзання внутрішньобудинкових теплових мереж у той час, коли Чернігів був під прицілом російської артилерії та авіації.

На Чернігівщині поліцейські вилучили у наркоторгівця заборонені речовини вартістю понад 2 мільйони гривень

На Чернігівщині поліцейські вилучили у наркоторгівця заборонені речовини вартістю понад 2 мільйони гривень 15:53

Співробітники Прилуцького районного відділу поліції та регіонального Управління боротьби з наркозлочинністю затримали 32-річного мешканця Прилук, у якого виявили загалом 7 кілограмів психотропних речовин та наркотичних засобів. Затриманому загрожує до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

У Чернігові до 3 червня не буде гарячої води, - Чернігівська ТЕЦ

У Чернігові до 3 червня не буде гарячої води, - Чернігівська ТЕЦ 15:46

КЕП "Чернігівска ТЕЦ" повідомляє, що гаряча вода, як раніше було заявлено, з 20 травня в будинки та установи міста подаватись не буде.

Укрзалізниця призначає новий поїзд «Суми-Чернігів-Івано-Франківськ»

Укрзалізниця призначає новий поїзд «Суми-Чернігів-Івано-Франківськ» 15:43

Укрзалізниця призначає новий двогрупний поїзд та з’єднує Суми та Чернігів з Івано-Франківськом.