Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 2 лютого, 14:31:41

Чи ходять гроші ДНР по Чернігову?

06.03.2015   13:53

Нещодавно в одному чернігівському супермаркеті мережі АТБ на мене чекав неприємний сюрприз. Касир повернула мені мою 50-гривневу купюру, голосно зауваживши: «Ми такі гроші не приймаємо. Вони «мічені» в ДНР».

Як? Що? А Боже ж ти мій! Перші кілька секунд я була спантеличена, а потім заспокоїлася і вирішила розібратися. Ці 50 гривень дісталися мені або з банкомата, або на здачу з супермаркету, бо так сталося, що вже кілька тижнів я на базарі нічого не купувала. Поглянула на них уважно. Звичайні, 2011 року випуску, 50 гривень. Лише там, де портрет Грушевського – тоненька синя смужка. Вона й насторожила дівчину на касі. Чи має право бути в обігу ця банкнота, і що це за гроші, мічені в ДНР – вирішила поцікавитися у фахівців з Управління Національного банку України в Чернігівській області.

«Коли на банки на Сході країни почалися збройні напади, їм було дозволено пошкоджувати банкноти спеціальною фарбою чи іншим способом, який робить ці гроші неплатіжними. Це було зроблено для того, щоби кошти, які банки не змогли вчасно вивезти з тимчасово окупованих територій і потрапляли до рук терористів, мали ознаки неплатіжних банкнот, – розповідає заступник начальника Управління Нацбанку в Чернігівській області Геннадій Риженко. — Ми не маємо офіційної інформації про те, що на окупованих територіях випускають свої гроші».

Отже, побоювання можуть викликати лише пошкоджені банкноти із зони АТО. Як їх розпізнати? Про це розповідає експерт з грошових знаків національної валюти Управління Нацбанку в Чернігівській області Денис Дригайло:

— Такі банкноти можуть бути пошкоджені спеціальними розчинами синього, зеленого і червоного кольорів. Деякі з них були забруднені жирною речовиною, схожою на олію. Банки також склеювали гроші, ставили на них штампи «Неплатіжна», надрізали або проколювали дірки. Але найчастіше великі пачки з банкнотами заливали фарбою з різних боків, тому у «мічених» грошей замазані краї банкнот. Крапки, плямки всередині не можуть свідчити про те, що вона мічена.

Уважно вивчивши мої 50 гривень, Денис Дригайло заспокоїв: гроші не зіпсовані, і ними спокійно можна розраховуватися в магазині.

Таким чином, касир супермаркету відмовилася мене розрахувати безпідставно. Що ж робити тим людям, котрі виявили у себе в гаманці справді зіпсовані банкноти?

— У першу чергу звертайте увагу на те, які гроші вам намагаються дати, і в жодному разі не беріть, банкноти, що мають пошкодження у вигляді загального або локального (плями) забруднення різного кольору, – попереджає начальник відділу готового обігу і масових операцій Управління Нацбанку в Чернігівській області Анатолій Макієвський. — Якщо ви віднесете такі гроші в банк, він зобов’язаний буде їх прийняти й передати на експертизу. Якщо ця банкнота з тих, котру попсували в зоні АТО, то вона буде вилучена і передана в МВС.

За словами експерта, брати гроші на експертизу чи міняти механічно пошкоджені купюри зобов’язані всі комерційні банки, їх філії та відділення. Проте буває, що вони не хочуть цим займатися, іноді їм легше відправити людину до Національного банку.

Загалом, у Нацбанку кажуть, що зіпсованих купюр не так і багато, адже більшу частину грошей із зони АТО банки встигли вивезти на підконтрольну Україні територію.

Якщо купюру забруднено фарбою в побуті, в обігу вона має право бути лише тоді, коли плями не більші, ніж 4 квадратні сантиметри. Банкноти з невеликими забрудненнями, написами лишаються в обігу. Після спеціальної експертизи банк поверне вартість банкноти, пошкодженої в побуті (якщо вона обгоріла, потрухла, порвалася), головне, щоб лишилося не менше 55% від її площі.

— Хочеться побажати, щоби фізичні особи не брали сумнівні гроші під час торгових операцій, звертали увагу на те, що їм дають і не впадали у крайнощі через найменшу випадкову рисочку на банкноті, яка не втратила ознак платіжності, – застерігають наостанок фахівці Національного банку.


Вікторія Гаврик

Останні новини Чернігівщини

 Праця на Перемогу

Праця на Перемогу 10:46

У рамках урядової ініціативи "Армія відновлення" безробітні області долучаються до суспільно корисних робіт. У поточному році такі роботи розпочалися 1 лютого у 4-х територіальних громадах області за участю 47 безробітних. Наразі вони прибирають придорожні та прибережні смуги, вирубують чагарники, заготовляють дрова, плетуть маскувальні сітки для потреб ЗСУ.

У Прилуках поліцейські затримали підозрюваного у збуті наркотиків

У Прилуках поліцейські затримали підозрюваного у збуті наркотиків 10:41

Співробітники Прилуцького районного відділу поліції викрили 42-річного прилучанина під час збуту чергової партії «канабісу». Чоловіка помістили до ізолятора тимчасового тримання.

Підтримати постраждалих від насильства: Чернігівська ОВА та Фонд ООН у галузі народонаселення реалізують черговий проєкт

Підтримати постраждалих від насильства: Чернігівська ОВА та Фонд ООН у галузі народонаселення реалізують черговий проєкт 10:20

Чернігівська ОВА продовжує співпрацю з Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA Ukraine) щодо удосконалення роботи мережі підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.

Винесено вирок за заподіяння тяжких тілесних ушкоджень

Винесено вирок за заподіяння тяжких тілесних ушкоджень 10:15

Прилуцькою окружною прокуратурою в суді доведено вину особи в заподіянні умисного тяжкого тілесного ушкодження, тобто у скоєні злочину, передбаченого ч.2 ст.121 КК України.

У Чернігові рятувальники спільно з масмедіа провели профілактичний рейд щодо безпечного використання генераторів

У Чернігові рятувальники спільно з масмедіа провели профілактичний рейд щодо безпечного використання генераторів 09:54

Через постійні відключення світла підприємці міста Чернігова активно використовують для роботи своїх закладів генератори.

АНОНСИ ПОДІЙ