Хто виграє у війні з пам'ятниками?
До 97-ої річниці бою під Крутами у Чернігові актуалізувалося питання про пам'ятники радянським діячам на Алеї Героїв.
Про вирішення цього питання власними силами заявили представники "Правого сектору". Крім того, оголосила про намір 29 січня провести смолоскипну ходу і міська організація Української студентської спілки. Планується, що захід розпочнеться пізно ввечері від "Мегацентру" і завершиться поблизу Катерининської церкви. Тож існує ризик, що звична Алея Героїв може перетворитися на алею повалених погрудь.
Дискусія щодо необхідності реконструкції зони відпочинку у центрі міста цього тижня стартувала з ініціативи громадськості. Чернігівські історики сказали свою точку зору – радянські військові та революційні діячі, увіковічені на постаментах, досить суперечливі у реаліях української історії, мало вивчені, і для прийняття рішення про демонтаж пам'ятників потребують на місцевому рівні просвітницької кампанії. Йшлося і про виважений підхід, а також, чи варто замінити їх іншими пам'ятниками. До речі, тільки постаті Василя Сенька та Михайла Кирпоноса не викликають сумнівів щодо перебування на Алеї Героїв. Встановлювалися пам'ятники у центрі Чернігова упродовж 1968 – 1989 років, найбільше – чотири погруддя (Щорсу, Подвойському, Кропив'янському та Антонову-Овсієнко) встановлено у 1977 році. Окремі із бюстів з'явилися в обласному центрі Чернігівщини за рішенням Ради Міністрів УРСР. Як зазначалося під час "круглого столу" з обговорення цього питання, на відміну від типових по багатьох містах пам'ятників Леніна, ці мають мистецьку цінність, хоч і є пам'ятками місцевого значення. Виготовлені деякі з них із бронзи, інші – з граніту.
Спосіб вирішення питання стане для чернігівців своєрідним іспитом. Адже зруйновані пам'ятники стануть, у першу чергу, "яскравими картинками" для російських телеканалів, які вкотре звинуватять українців у варварстві та не здатності вирішувати суперечності цивілізованими методами.
Водночас, у спілкуванні координатор "Правого сектору" Максим Конашевич зазначив, що вирішити долю пам'ятників у місті мають громадські слухання, і найбільш доречним він вважає передачу бюстів до музею. Представник організації Українська студентська спілка Дмитро Скрипка також повідомив, що під час своїх акцій у Чернігові молодь не планує зносити пам'ятники на Алеї Героїв.
Чи співпадають слова і справи громадських активістів, покаже час…
Синельник Ірина
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.