Держзакупівлі: дискримінація як норма?
Ніжинською центральною міською лікарнею імені Миколи Галицького 21 липня 2014 року було прийняте рішення про відміну тендеру для закупівлі двох легкових автомобілів для медичної допомоги населенню міста. Про це повідомляє «Вісник державних закупівель».
На участь у відкритих торгах було подано менше двох конкурсних пропозицій. Відповідно ж до законодавства тендер вважається проведений, якщо на участь надійшло дві і більше пропозиції.
«Документація конкурсних торгів» на придбання автомобілів спеціального призначення, зокрема додаток 2 з кваліфікаційними вимогами до юридичної особи-учасника торгів, містить такий кваліфікаційний критерій, як наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів. Законом це дозволено, але замовник визначає також і кількість цих договорів – не менше двох. І це законом не те, щоб не дозволено, але й не заборонено.
В результаті зазначення подібних вимог зменшується коло потенційних учасників торгів. Для фізичних же осіб-підприємців обмеження по кількості наявних аналогічних договорів в додатку 3 даної документації конкурсних торгів немає. Але ж одним з принципів здійснення закупівель є недискримінація учасників.
І такі вимоги в документації конкурсних торгів до учасників зустрічаються не так уже й рідко та можуть бути більш жорсткими, ніж у наведеному прикладі. Так крім кількості укладених договорів визначаються і роки або період їх укладання (наприклад, два договори, укладені протягом трьох останніх років, або договори за 2013 рік).
Під час громадського моніторингу держзакупівель в ДКТ одного з замовників була виявлена вимога наявності досвіду укладання аналогічних договорів з установами саме державної форми власності. І це після того, як ще на початку року органам державної влади та місцевого самоврядування було адресовано «Інформативний лист щодо видів порушень при проведенні процедур закупівель» Міністерства економічного розвитку і торгівлі (me.kmu.gov.ua/control/uk/publish/printable_article?art_id=226957). Даний документ містить вказівку на те, що подібна вимога є порушенням ст.22 Закону України «Про здійснення державних закупівель» («Документація конкурсних торгів не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників»).
Отже, якщо прямо не заборонено, то дозволено? З проханням надати правову оцінку подібним фактам Чернігівська обласна ГО «Центр політичних студій та аналітики» звернулася до прокуратури.
Матеріал підготовлений у рамках проекту "Об'єднуємося заради реформ (UNITER)", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).