Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 30 листопада, 18:40:15

Видове багатство як тварин, так і рослин стрімко зменшується через антропогенне навантаження на довкілля

22.05.2014   07:40

Щороку 22 травня, світ відзначає Міжнародний день біорізноманіття.

День біорізноманіття – це свято, яке нагадує нам про необхідність збереження тварин, рослин, мікроорганізмів, екосистем та екологічних процесів, що в них відбуваються.
20 грудня 2000 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 22 травня Міжнародним днем біологічного різноманіття. Саме в цей день у 1992 році була прийнята Конвенція про біологічне різноманіття на спеціальній Конференції з прийняття узгодженого тексту даного документу (Найробі, Кенія). Щороку секретаріат Конвенції про біорізноманіття визначає тему Міжнародного дня біорізноманіття, яка на цей час є актуальною.

Цьогорічна тематика – “Біорізноманіття островів” – обрана на знак того, що 2014 рік визначений Організацією Об’єднаних Націй Міжнародним роком малих острівних країн, що розвиваються. Острови зі своїми прибережними морськими акваторіями являють собою унікальні екосистеми, складовими яких здебільшого є ендемічні види рослин і тварин, які не зустрічаються більше ніде на Землі. Ці екосистеми є наслідком унікальної еволюційної історії і відносяться до категорії невідновних цінностей та мають ключове значення для умов життя, економіки, благополуччя і культурної ідентифікації 600 мільйонів жителів островів, які становлять десяту частину населення планети.
Біорізноманяття – основа життя на Землі та добробуту людини.

Незбалансоване ведення сільського господарства призводить до втрати цінних природних екосистем: лісів, степів, які є середовищем існування багатьох видів тварин і рослин, та до виникнення глобальних проблем, таких як голод та захворювання. Біорізноманіття є фундаментом духовного і фізичного здоров’я будь-якої нації, і рівень її стосунків з ним є показником духовності цієї нації.

На жаль, видове багатство як тварин, так і рослин стрімко зменшується через антропогенне навантаження на довкілля. Приблизно 8,3% судинних рослин, 31,1% ссавців, 19,7% птахів, 38% плазунів, 26,3% амфібій перебувають під загрозою зникнення.

До першого видання Червоної книги України (1980) було занесено 151 вид вищих рослин та 85 видів тварин. До другого, діючого й нині, видання Червоної книги України (тваринний світ – 1994 р., рослинний світ – 1996 р.), включено вже 541 вид рослин і грибів та 382 види тварин. Істотне збільшення (у 4,5 рази) кількості рідкісних рослин і тварин і таких видів, що перебувають під загрозою зникнення, зумовлене збільшенням антропогенного тиску на природні екосистеми і свідчить про збереження тенденції до втрати живої природи.

Державна екологічна інспекція у Чернігівській області закликає громадськість області долучитися до відзначення свята та зробити свій внесок у справу збереження біорізноманіття.

Традиційно до Дня біорізноманіття проводять навчальні семінари, природоохоронні акції та конкурси, прес-конференції, публічні виступи.


Довідково. З часу підписання Конвенції термін “біорізноманіття” широко використовується науковцями, урядами, засобами масової інформації. Фактично, він використовується для позначення усіх проявів життя і акцентування на необхідності їх збереження, наголошує на одній з головних ознак життя – наявності великої кількості різноманітних живих форм. На Всесвітньому Самміті з невиснажливого розвитку, який відбувся в Йоганезбурзі 26 серпня – 4 вересня 2002 року, збереження та невиснажливе використання біорізноманіття та впровадження екосистемного підходу до збереження природи було включено до п’яти пріоритетних проблем людства (інші чотири – вода, енергія, здоров’я та атмосфера).


Тетяна Войтенко, прес-служба Держекоінспекції у Чернігівській області

 

Останні новини Чернігівщини

У Прилуках жінок навчатимуть підприємництву, лідерству, та як запобігти будь-яким проявам насильства та експлуатації

У Прилуках жінок навчатимуть підприємництву, лідерству, та як запобігти будь-яким проявам насильства та експлуатації 15:48

Запрошуємо жінок з Чернігівської області на навчальний інтенсив «Розбудова & Спроможність» — серію освітніх тренінгів, що відбуватимуться з 6 по 8 грудня 2023 року у місті Прилуки.

Поліція розслідує обставини смертельної ДТП в Ніжинському районі 15:14

Поліція встановлює обставини дорожньо-транспортної пригоди в селищі Лосинівка, внаслідок якої загинув пішохід.

Відновлення школи №13, житло для ВПО та поповнення парку комунальної техніки: результат роботи Чернігівради з партнерами 15:12

Попередній робочий тиждень був результативним для Чернігівської міської ради у питаннях співпраці з міжнародними партнерами.

29 листопада 2023 року відбулося відкриття безпечного простору для жінок та дівчат «Рівна серед рівних» 15:07

Це простір, де жінки та дівчата можуть зустрічатися одна з одною, об’єднуватися, отримувати індивідуальну психологічну та соціальну допомогу.

Перекриття руху автотранспорту по вул. Зеленій продовжили до 30 грудня 15:05

Перекриття руху автотранспорту по вул.Зеленій від вул. Гончої до прибудинкової території будинку №8 по вул. Зеленій триватиме до 20:00 год. 30 грудня.