Французький політолог на Чернігівщині досліджувала політику пам’яті про Корюківську трагедію
2–3 травня Чернігівщину відвідала відомий французький політолог Олександра Гужон (Alexandra Goujon).
Мета наукового відрядження: дослідження державної політики пам’яті з другої половини XX ст. і до нашого часу щодо спалених нацистськими окупантами сіл і селищ України і Білорусі під час Другій світовій війні. В області вона вивчала історію формування та здійснення політики національної пам’яті про Корюківську трагедію 1943 року, яка була найбільшим злочином знищення нацистським карателями населеного пункту разом із його жителями в Європі в 1939–1945 роках.
Також науковця цікавило ставлення чернігівців до сучасної ситуації в країні, агресії Російської Федерації проти України. У Франції вона є одним із небагатьох фахівців-експертів з сучасної України. Відвідує нашу країну з 1996 року. Двічі була міжнародним спостерігачем від ОБСЄ на парламентських і президентських виборах в Україні.
Ще понад десять років тому вона захистила дисертацію про національно-демократичні рухи в Україні і Білорусі під час розвалу СРСР (1988–1991). Серед іншого вивчала діяльність Народного Руху України в 1989–1991 роках. Викладає в Інституті політичних досліджень (м. Париж) і Бургундському університеті (м. Діжон, адміністративний центр регіону Бургундія та департаменту Кот-д'Ор).
30 квітня ц.р. у Києві науковець консультувалася з провідним науковим співробітником Українського інституту національної пам’яті, кандидатом історичних наук Ростиславом Пилявцем з проблематики спалених нацистськими окупантами сіл і селищ України під час Другої світової війни.
На Чернігівщині Олександра Гужон проводила дослідницьку роботу за сприяння Українського інституту національної пам’яті, Чернігівської облдержадміністрації, Корюківської райдержадміністрації, Корюківського історичного музею.
2 травня у Чернігові французький політолог зустрілася із заступником голови – керівником апарату Чернігівської облдержадміністрації Сергієм Журманом та представником Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області, науковим співробітником Сергієм Бутком.
2–3 травня у м. Корюківка вона спілкувалася зі свідками Корюківської трагедії Володимиром Костюком, Діною Корнієвською, Галиною Поповою, Ганною Нековаль, головою райдержадміністрації Віктором Чернухою.
Директор Корюківського історичного музею Людмила Бабич і науковий співробітник музею Оксана Толкачова ознайомили дослідницю з музейними експозиціями та документами про злочин знищення Корюківки та політику вшанування пам’яті жертв цього злочину.
Олександра Гужон разом із директором комунальному закладу «Музейно-меморіальний комплекс пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами» Чернігівської обласної ради Василем Хроленком і Людмилою Бабич відвідали місце майбутнього меморіалу в урочище Гай, Свято-Вознесенську церкву, інші місця пам’яті про війну та злочини знищення цивільного населення у районному центрі.
3 травня у Чернігові, перед виїздом до столиці, французький політолог встигла побувати на Валу, де ознайомилася з похованням червоноармійців, які загинули в 1943 році під час визволення обласного центру, архітектурними пам’ятками Київської Русі та Середньовіччя, пам’ятниками Івана Мазепи та Тараса Шевченка. Ці об’єкти розташовані на території Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
За підсумками наукового відрядження було домовлено, що фахівці Українського інституту національної пам’яті та Корюківського історичного музею й надалі надаватимуть допомогу науковцю у дослідницькій роботі з політики пам’яті.
Олександра Гужон вивчатиме варіанти свого внеску у справі поширення інформації у Франції та Європі про Корюківську трагедію, сприятиме встановленню контактів між Корюківським історичним музеєм та Меморіальним центром пам’яті жертв знищення нацистами в 1944 році селища Орадур-сюр-Глан (Франція) разом із його жителями.
Олександр Майшев, член Національної спілки журналістів України
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.