Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 29 вересня, 21:17:09

14 березня - Всесвітній день нирки

13.03.2013   13:28Агенцiя

10% всього населення світу страждають на хронічні захворювання нирок, які в багатьох випадках призводять до інвалідності та смерті, займають І місце по серцево- судинній причині смерті.

Кількість хворих, що потребує застосування в лікуванні методів замісної ниркової терапії (гемодіалізу, перитонеального діалізу, трансплантації донорської нирки) щороку зростає на 30%. Методи дороговартісні, їх застосування є економічною проблемою для всього світу.

З 2006 року 2-й четвер березня відзначається як Всесвітній день нирки, в якому в 2008 році приймали участь 60 країн, в тому числі і Україна, вперше. В поточному році більше 100 країн світу на 6 континентах проводять заходи з нагоди цього дня.
В структурі хронічних хвороб нирок переважають хронічні пієлонефрит та гломерулонефрит. З кожним роком збільшується кількість вторинних нефропатій - уражень нирок при інших захворюваннях, особливо при цукровому діабеті та гіпертонічній хворобі ( діабетична і гіпертензивна нефропатії). Діабетична нефропатія є головною причиною високої інвалідизації та смертності хворих на цукровий діабет. 

Хворі на хронічні захворювання нирок повинні чітко дотримуватись рекомендацій лікаря стосовно дієтичного харчування, режиму праці та відпочинку, уникання дії високих, чи низьких температур, тривалого перебування на сонці. Перебування на обліку у лікаря - нефролога, або терапевта за місцем проживання, контроль артеріального тиску, лабораторних показників крові та сечі  є обов'язковим. При наявності підвищеного артеріального тиску обов'язкова вимога - регулярний постійний прийом антигіпертензивних препаратів. Цільовий артеріальний тиск для хворих на хронічну хворобу нирок - 130/80 мм рт. ст. Такий його рівень зменшує ризик розвитку  інфаркту міокарду, інсульту, зменшує темп прогресування хронічної ниркової недостатності. Важливим являється відсутність анемії. При зменшенні рівню гемоглобіну на 5г/л, артеріальний тиск підвищується на 5 мм рт.ст.

Самим важким ускладненням хронічних захворювань нирок є хронічна ниркова недостатність. Нирки відіграють в забезпеченні життєдіяльності організму дуже важливу роль: виводять в розведеному стані продукти обміну речовин  (шлаки) у вигляді сечі, приймають участь в регуляції артеріального тиску, утворенні гемоглобіну, обміні кальцію. З розвитком ниркової недостатності відбувається "самоотруєння" організму, розвивається анемія, важко регулюється артеріальний тиск, з часом розвивається крихкість та ламкість кісток. На початковій стадії хронічної ниркової недостатності виникають слабкість, швидка втома, зниження, або втрата апетиту, спрага, головний біль, спочатку збільшення загальної кількості сечі з переважним її виділенням у нічний час, а потім її зменшення. Але при повільному наростанні ниркової недостатності, самопочуття у хворого може бути задовільним і працездатність зберігається навіть за умови значного порушення функціонального стану нирок. Тому особи з будь-якою патологією нирок ні в якому разі не повинні оцінювати свій стан на підставі самопочуття, а завданням лікаря є орієнтація хворого на систематичне лабораторне обстеження, виконання всіх лікарських призначень та рекомендацій.

До впровадження методів замісної ниркової терапії (гемодіалізу, перитонеального діалізу та трансплантації нирки) прогноз хронічної ниркової недостатності був песимістичним.
Гемодіаліз - метод очищення крові хворого за межами організму через напівпроникну синтетичну, чи напівсинтетичну мембрану за допомогою діалізного апарату ("штучної нирки"). Сеанси проводяться щонайменше тричі на тиждень по 4 години.
Перитонеальний діаліз - метод очищення крові через власну мембрану   (очеревину). Діалізний розчин заливається в черевну порожнину та виливається з неї через постійний перитонеальний катетер 4-5раз на добу хворим самостійно, в домашніх умовах.

Трансплантація нирки - пересадка однієї нирки від живого чи мертвого донора. В нашій країні живим донором може бути тільки родич хворого: мати, батько, чоловік, дружина, дитина, брат, сестра.

Трупна нирка пересаджується від загиблого,  при згоді його родичів. Після трансплантації нирки хворі пожиттєво отримують препарати, що пригнічують імунітет для попередження відторгнення нирки за рахунок державних коштів.
  
Гемодіаліз в лікуванні хронічної ниркової недостатності застосовується в Чернігівській області з 1991року в обласній лікарні. На даний час лікування гемодіалізом у відділенні нефрології та гемодіалізу обласної лікарні отримують 44 хворих. Лікування цим методом затруднене для пацієнтів  з віддалених районів області. З метою наближення медичної допомоги до населення, збільшення її доступності, в березні 2009 року було відкрито відділення амбулаторного гемодіалізу Чернігівської обласної лікарні на базі Прилуцької центральної міської лікарні. В червні 2011 року - таке ж відділення відкрите на базі Ніжинської міської лікарні. В м. Прилуки на даний час отримує лікування 21 пацієнт, в м. Ніжин - 16.

55 пацієнтів лікуються в недержавному діалізному центрі "Фрезеніус Медікал Кер Україна" в м.Чернігів.

Найбільша тривалість життя на гемодіалізі в нашій області складає 12 років.
 Метод постійного амбулаторного перитонеального діалізу  впроваджений в обласній лікарні з 2007 року. На даний час 22 пацієнти лікуються цим методом в домашніх умовах.

В області мешкають 12  хворих з трансплантованою ниркою.   6 з них - від живого донора, родича. 6 з трансплантованою трупною ниркою. Найбільша тривалість життя з пересадженою ниркою в області - 14 років.

Розхідними матеріалами для гемодіалізу, перитонеального діалізу, імуносупресивними препаратами після пересадки нирки хворі забезпечуються за рахунок  державних коштів.
  
Кількість хворих, що отримують лікування методами замісної ниркової терапії щороку збільшується. В 2003 році їх було 48, в 2012 - 190. По даним статистики лікування цими методами  в різних країнах світу отримують від сотень до тисяч чоловік на 1млн. населення.

З метою запобігання виникнення  хронічних захворювань нирок, розвитку хронічної ниркової недостатності кожна людина має дбати про своє здоров'я: вести здоровий спосіб життя, займатися фізкультурою та  спортом, дотримуватись режимів праці, відпочинку та харчування, проходити щорічне профілактичне медичне обстеження, проводити контроль лабораторних показників крові та сечі після перенесення застудних захворювань. У випадку перебування на обліку з приводу захворювань нирок - чітко дотримуватись рекомендацій свого лікаря.


Зав. відділенням нефрології та гемодіалізу Чернігівської обласної лікарні, головний позаштатний спеціаліст УОЗ з нефрології Горда О.М.

 

Останні новини Чернігівщини

Особливості проходження державної служби

Особливості проходження державної служби 17:36

обговорювали 29 вересня під час третього заняття за короткостроковою програмою підвищення кваліфікації "Управління персоналом в органах державної виконавчої влади" в Чернігівському регіональному центрі підвищення кваліфікації кадрів для начальників відділів (завідувачів секторів) управління персоналом структурних підрозділів обласної державної адміністрації, апарату районних державних адміністрацій, на яких покладено обов’язки щодо здійснення кадрової роботи.

Виявлено 100 нових випадків COVID-19

Виявлено 100 нових випадків COVID-19 16:14

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 29 вересня в області зафіксовано 100 нових випадків COVID-19.

Прилуки: військовій частині А4245 65 років

Прилуки: військовій частині А4245 65 років 14:56

25 вересня відбулися урочистості з нагоди відзначення 65-річчя з дня заснування військової частини А4245.

Довибори на нашому 208 окрузі з кожним днем стають все більш

Довибори на нашому 208 окрузі з кожним днем стають все більш "радикальними" 14:49

Вже зрозуміло, що чесно боротися за перемогу мої опоненти не те що не збиралися, а навіть і не думали.

Ніжин: відбулися засідання постійних депутатських комісій

Ніжин: відбулися засідання постійних депутатських комісій 14:44

Усі питання з порядку денного були детально вивчені та рекомендовані для розгляду на черговому пленарному засіданні Ніжинської міської ради.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини