35 років походу «Дзвін-90»: як на Чернігівщині розповідали про Декларацію про суверенітет
Учора у Чернігові в приміщенні Музею боротьби за відновлення незалежності України на Чернігівщині провели круглий стіл до 35-річчя культурологічного походу «Дзвін-90», який свого часу здійснили в області з нагоди прийняття Декларації про державний суверенітет України.
Похід від Чернігова до Батурина у липні 1990 року зорганізували Чернігівські організації Товариства української мови імені Тараса Шевченка (нині – «Просвіта») і Народного Руху України. У час цензури та контролю за інформацією з боку радянського режиму його організатори ставили за мету пробудження національної свідомості, привернення уваги до української культурної спадщини та, щонайважливіше, — донесення до жителів Чернігівщини змісту та значення Декларації про державний суверенітет України. Її напередодні ухвалила Верховна Рада Української PCP.
Культурологічний похід зіграв суттєву роль у підготовці українців до вирішальної фази боротьби за відновлення незалежності України далі у 1991 році.
Сергій Черняков, активний учасник походу, а нині — секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», нагадав присутнім про історію події та привернув увагу до окремого музейного стенду, присвяченого їй.
Координатор походу Володимир Ступак (на той час - відповідальний секретар обласного Товариства української мови імені Т.Шевченка) зазначив, що похід пройшов з ініціативи українців москви та пригадав деякі яскраві моменти заходу. Зокрема, і про спротив комуністичної влади: критичну статтю «По кому дзвонить «Дзвін-90»?» з офіційного видання обласного комітету компартії «Деснянська правда» тоді передрукували всі районні газети Чернігівщини, республіканська «Правда Украіни» і дві третини обласних газет.
Почесний голова обласної «Просвіти» імені Т.Шевченка (на час походу — кореспондент газети «Комсомольський гарт» і голова обласного ТУМу) Василь Чепурний розповів про підготовку книги, у якій будуть зібрані спогади учасників походу.
На історичній важливості походу в умовах гострого протистояння з КПРС і КГБ наголосив представник Українського інституту національної пам'яті Сергій Бутко.
Спогадами поділилися також учасники походу Юрій Соболь, Іван Іващенко, Лариса Куровська. Громадський діяч Сергій Соломаха розповів про похід «Дзвін-90» у ширшому контексті буремних подій 1990 року.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
Чернігівської обласної державної адміністрації
Останні новини Чернігівщини
Робоча група продовжує підготовку Стратегії розвитку Чернігівської громади 16:41
У Чернігові продовжується робота над розробленням проєкту Стратегії розвитку Чернігівської міської територіальної громади на період до 2027 року (з перспективою до 2034 року) та Плану заходів з її реалізації на 2026–2027 роки.
Збірна України з футзалу серед спортсменів з порушеннями зору — переможець міжнародного турніру в Севільї 16:19
З 11 до 14 червня в місті Севілья (Іспанія) відбувся міжнародний турнір з футзалу серед осіб з порушеннями зору.
Механізм проведення виплати разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у 2026 році 15:28
У 2026 році розширено перелік категорій осіб, яким грошова допомога виплачується автоматично – більшості отримувачів додатково звертатися за виплатою не потрібно.
Майже 1300 випускників Чернігівщини отримали свідоцтва з відзнакою 14:34
У 2025/2026 навчальному році випускниками 11 класів стали 5685 учнів. З них, 588 школярів отримали свідоцтва про повну загальну середню освіту з відзнакою. Серед закладів освіти регіонального підпорядкування таких випускників 79.
Увага! Інформація щодо оцифрування трудових книжок після 10 червня 2026 року 13:49
Страхувальники, які не подали на оцифрування паперові трудові книжки, застраховані особи, які не зробили цього самостійно, зможуть це здійснити й після 10 червня 2026 року.