10 лютого - який день, свято та прикмети
10 лютого у світі відзначають День зернобобових, День народження праски та День розглядання людей.

У США - День фланелі, День парасольки, День тістечка з сирним кремом, на Мальті - День аварії корабля святого Павла, в Еритреї - День Фенкіл, Національний день пам'яті вигнаних з Істрії та Далмації і жертв фойби - в Італії, в Таїланді - День Корпусу добровольчої оборони. Відбудеться відкриття Берлінського міжнародного кінофестивалю "Берлінале". Православна церква вшановує пам'ять преподобного Єфрема Сиріна.
Відкриття "Берлінале"
"Берлінале" - найбільша кіноподія в Німеччині та одна з найважливіших у Європі. Фестиваль, від 1951 року, проводиться у столиці Німеччини щорічно, проходить у лютому та триває 10 днів (до 1978 року відзначався влітку).
Поряд із Канським та Венеціанським кінофестивалями, "Берлінале" також є однією з центральних подій у світі кінематографу та орієнтований, перш за все, на авторське та інтелектуальне кіно.
У конкурсній програмі беруть участь художні повнометражні та короткометражні фільми, створені протягом року до початку фестивалю, які не демонструвалися на інших фестивалях.
Всесвітній день зернобобових
Встановлений резолюцією Генасамблеї ООН у грудні 2018 року з ініціативи уряду Республіки Буркіна-Фасо.
В офіційному зверненні представників африканської республіки до ООН наголошувалося, що встановлення свята стане закономірним продовженням приділяння уваги зернобобовим як сільськогосподарським культурам, які грають велику роль у вирішенні продовольчих проблем, формуванню здорового способу життя через здоровий раціон харчування.
Найвідоміші боби - горох, квасоля та сочевиця. Відомо, що вони були частиною раціону харчування ще у Стародавньому Світі, де спеціально для цього вирощувалися.
День народження праски
Пристосування для розгладження одягу винайшли давно. У 4 столітті до н. е. у Стародавній Греції застосовувалися способи плісування одягу з полотна за допомогою гарячого металевого прута, що нагадував качалку. Для розгладження одягу використовувалися оброблену нагріту бруківку.
Перша згадка про праску знайдена у книзі витрат царського двору. Запис датовано 10 лютого 1636 року. Згадана та описана праска вартістю 5 алтинів важила близько 10 кілограмів і була монолітною.
У 18 столітті користувалися духовими прасками, у яких відкидалася кришка для завантаження вугілля, для його роздмухування потрібно було періодично дути в бічні отвори на прасці.
Потім з'явилися праски, в корпусі яких була металева трубочка для приєднання до газового балона, з насосом на кришці.
Були й спиртові праски, що нагадують гасову лампу. Поверхня такої праски нагрівалася спиртом, залитим усередину, який запалювався в разі необхідності. Через дефіцит спирту така новація існувала недовго.
Тривалий час праски вважалися розкішшю. Так за спиртову праску можна було купити стадо овець. Були й алюмінієві праски, створені не задля прасування, а задля вивезення кольорового металу за кордон.
З появою електрики та розвитком техніки з'явилися електричні праски. Принцип їх роботи ґрунтується на виділенні теплової енергії під час проходження електричного струму через резистивний нагрівальний елемент.
Церковне свято:
Сьогодні день пам'яті Єфрема Сиріна, проповідника та богослова. У народі 10 лютого відзначали день Єфрема, якого також називали вітродуєм, запічником, цвіркуновим заступником. З цим днем пов'язано багато цікавих традицій. У Єфремів день обов'язково підмітали підлогу віником із полину, щоб уберегти будинок від нечистої сили та від злих людей. А от комах, що живуть у домі, на Єфрема вбивати не можна. Щоб догодити домовику, на ніч йому на кухні залишали кашу. Кішку часто називали господинею будинку: вважали, що вона може порозумітися з домовиком, а тому її також не можна ображати.
Іменини: Володимир, Георгій, Єфрем, Ігнатій, Леонтій, Ольга, Федір, Феодосій.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).