13 січня - Щедрий вечір
13 січня в Україні православні та греко-католики святкують Щедрий вечір і вшановують пам'ять святої Меланії Римлянки.

За тиждень після коляди, напередодні Нового року (за старим стилем) відзначають Щедрий Вечір.
У народному календарі 13 січня - це також Василів вечір або Васильова коляда. Молодь ходила дворами з піснями-щедрівками, колядками та побажаннями миру, добра та благополуччя.
Також 13 січня у православній традиції заведено згадувати преподобну Меланію Римлянку, а наступного дня, 14 січня, православні шануватимуть пам'ять святителя Василя Кесарійського. Тому також народна назва свята – свято Василя і Маланки.
Головною стравою на святковому столі у наших пращурів вважалося блюдо зі свинини, оскільки святий Василь – покровитель свинарів. Крім того, варили кашу, а заразом і ворожили на ній: якщо добре виходило, того ж чекали від року, і навпаки.
Також опівночі заведено струшувати сніг із яблуневих дерев, щоб були багатими на врожай.
Дівчата цієї ночі, незважаючи на заборони церкви, ворожили. Вважається, що ворожіння у Щедрий вечір відрізняються особливою точністю.
Заборони:
Цього дня не можна братися за щось нове, бо люди вірили, що з цього не вийде нічого доброго.
Не можна ставити на святковий стіл страви з риби та птиці. Вважалося, що щастя може вилетіти або виплисти з дому.
Не варто сьогодні давати чи брати гроші у борг, інакше борги переслідуватимуть увесь рік.
Прикмети:
Наші пращури вірили: чим пишніше накрити святковий стіл, тим багатшою буде родина в новому році. Тож і називають вечір Щедрим.
День Маланки або Василів вечір також вважали найбільш вдалим часом для ворожіння. Люди вірили: що нагадали на Василя, обов'язково справдиться.
Окрім того, якщо 13 січня тримається відносно тепла погода, то літо буде дощовим, а весна – пізньою.
А от якщо кріт вилізе зі своєї нори – травень буде холодним.
Іменини: Давид, Йосип, Меланія, Михайло, Петро, Яків.
У світі – День "Здійсни свою мрію" та День випадкових попутників, у Японії – День повноліття, у Литві – День пам'яті захисників свободи, у Франції День гіперчутливості, у Скандинавії День святого батога, в Індії свято вогнищ, в Таїланді – День авіації , у Монголії – День Конституції, а в Кабо-Верде – День демократії. У США День гумового каченяти, День "Нормальна вага, здоровий вигляд", День етикетки та День десерту, а також День пам'яті Стівена Фостера, видатного музиканта, не визнаного за життя.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.