Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 07:35:40

Панічна атака: що це таке та як її позбутися?

08.11.2020   17:10Агенцiя

Вона виникає раптово, ви не готові до неї та не знаєте, як боротися. Раптом ваше серце починає вискакувати з грудей, ноги підкошується, а все тіло огортає шалений страх. Це все про панічну атаку.

Розберімося, як психотерапевти характеризують панічні атаки та що радять, аби їх позбутися.

Що потрібно знати про панічні атаки?

Панічна атака – це раптовий напад неконтрольованого страху, що супроводжується тілесними симптомами.

До них належать: збільшення швидкості серцебиття, тремор, пітливість, відчуття браку повітря, біль у грудях, нудота, дискомфорт у шлунку та кишківнику, запаморочення, оніміння кінцівок та відчуття втрати контролю.

У зоні ризику виникнення раптових панічних атак люди з:

  • проблемами у родині чи з близькими друзями;
  • негараздами на роботі, її відсутністю чи тривалим пошуком;
  • пережитим у минулому насиллям;
  • недавніми докорінними змінами у житті;
  • нестачею здорової соціалізації.

Іван, 28 років: «У мене було закордонне відрядження, що передбачало двогодинний переліт. Я ніколи не був у захваті від літаків, але страху не було. Під час польоту в один момент мене накрив страх катастрофи. Моя сорочка стала мокра, все тіло тремтіло, я не міг дихати, здавалося, що розгерметизувався салон, хоча решта пасажирів була в нормі. Стюардесі на мить здалося, що у мене серцевий напад. Але приблизно за 5 хвилин моє тіло почало повертатися під контроль мозку. Я не міг зрозуміти, що трапилося. Проте сподіваюся, що таке більше не повториться».

Панічні атаки завжди трапляються несподівано, часто без видимих на те причин. Вони досягають кульмінації приблизно за 10 хвилин і повністю йдуть на спад через півгодини. Вони не несуть великої небезпеки для організму, але дуже лякають. У багатьох людей трапляються одна-дві панічні атаки за життя. Проте якщо вони повторюються часто і несуть за собою тривале відчуття страху, то можуть перетворитися на панічні розлади, а це вже кваліфікують як захворювання.

Як побороти панічну атаку?

Існує декілька способів полегшити стан під час панічної атаки або зробити їх менш тривалими.

Правильне дихання полегшить решту симптомів та допоможе швидше нормалізувати стан. Під час панічної атаки люди починають несвідомо дихати неглибоко та швидко. Часто повільне та глибоке дихання стає рятівним жилетом. Ви також можете заздалегідь знайти техніку, що вам підходить. Найчастіше лікарі радять «Дихання 5». Полягає в тому, щоб зробити вдих на рахунок 5, потім на 5 секунд затримати дихання, видихнути – повторити 5-8 разів.

Обмеження подразників також допомагає справитися з нападом. Спробуйте взяти під контроль себе та свій страх, зрозумійте, що стало причиною вашого стану та за можливості відгородіть себе від цього подразника. Ви можете усамітнитися в тихому куточку та зробити дихальні вправи. Якщо це неможливо, зосередьтеся на чомусь одному, що вас оточує і намагайтеся далі займатися своїми справами. Якщо є думка, яка вас заспокоює і наче підіймає з колін – повторюйте її як мантру під час панічної атаки.

Техніка «Тут і зараз» допомагає людині в стані сильної безпідставної тривоги повернутися до реальності. Для її застосування потрібно торкнутися трьох предметів, відчути їх форму та температуру чи подивитися на декілька об’єктів, що оточують вас та подумати окремо про характеристику кожного або ж спробувати щось з’їсти.

Відмова від кави, шкідливої їжі та здоровий сон слугують найкращою профілактикою панічних атак. Якщо вас лякають натовп та замкнути простір – кофеїн особливо небезпечний і може спровокувати панічну атаку. Натомість фізична активність, відмова від шкідливих звичок, правильне харчування, мінімізація стресу та здоровий сон – забезпечать вам гармонійне життя, без будь-яких атак.

джерело

Останні новини Чернігівщини

Ходити з молотком та арматурою: у Чернігові затримали блогера, який у своїх відео розповідав, як чинити опір ТЦК 15:38

У Чернігові затримали місцевого блогера з ніком "Звичайний хлопець". Чоловік на власному YouTube-каналі розповідав, як чинити опір співробітникам ТЦК за допомогою молотка, заточеної монети, піску, бензину, арматури та іншими способами.

На Прилуччині поліцейські затримали торгівця наркотиками 15:28

Співробітники Прилуцького райвідділу поліції задокументували низку фактів збуту наркотичних засобів, вчинених 42-річним мешканцем Парафіївської громади. Роздрібного наркодилера затримано до ізолятора тимчасового тримання.

Подальшу долю Сновської гімназії обговорювали під час розширеної виїзної наради 15:23

Минулого тижня голова обласної ради Олена Дмитренко відвідала Сновську громаду у зв’язку із тим, що постало питання доцільності функціонування комунального закладу «Сновська гімназія» Чернігівської обласної ради в контексті оптимізації мережі закладів освіти інституційного догляду та виховання дітей

Представниці Чернігівської міської ради взяли участь у тренінгу, на якому представлена друга частина Навчальної програми для розвитку спроможності цільових муніципалітетів 15:20

16-17 квітня 2024 року Асоціація міст України провела у Києві дводенний тренінг для представників муніципалітетів України. Спеціалістки відділу міжнародних відносин та інвестицій і управління економічного розвитку міста Чернігівської міської ради взяли участь у тренінгу, на якому була представлена друга частина Навчальної програми для розвитку спроможності цільових муніципалітетів, яку розробила Асоціація міст України.

У Чернігові поліцейські затримали двох посадовців державної установи, які налагодили корупційну схему отримання хабарів з підприємців 15:15

Поліцейські слідчого управління поліції Чернігівщини спільно з оперативниками обласного Управління стратегічних розслідувань затримали «на гарячому» начальника та інспектора одного з відділів державної установи з питань праці, які підозрюються в отриманні хабаря від директора місцевого підприємства.