Панічна атака: що це таке та як її позбутися?
Вона виникає раптово, ви не готові до неї та не знаєте, як боротися. Раптом ваше серце починає вискакувати з грудей, ноги підкошується, а все тіло огортає шалений страх. Це все про панічну атаку.

Розберімося, як психотерапевти характеризують панічні атаки та що радять, аби їх позбутися.
Що потрібно знати про панічні атаки?
Панічна атака – це раптовий напад неконтрольованого страху, що супроводжується тілесними симптомами.
До них належать: збільшення швидкості серцебиття, тремор, пітливість, відчуття браку повітря, біль у грудях, нудота, дискомфорт у шлунку та кишківнику, запаморочення, оніміння кінцівок та відчуття втрати контролю.
У зоні ризику виникнення раптових панічних атак люди з:
- проблемами у родині чи з близькими друзями;
- негараздами на роботі, її відсутністю чи тривалим пошуком;
- пережитим у минулому насиллям;
- недавніми докорінними змінами у житті;
- нестачею здорової соціалізації.
Іван, 28 років: «У мене було закордонне відрядження, що передбачало двогодинний переліт. Я ніколи не був у захваті від літаків, але страху не було. Під час польоту в один момент мене накрив страх катастрофи. Моя сорочка стала мокра, все тіло тремтіло, я не міг дихати, здавалося, що розгерметизувався салон, хоча решта пасажирів була в нормі. Стюардесі на мить здалося, що у мене серцевий напад. Але приблизно за 5 хвилин моє тіло почало повертатися під контроль мозку. Я не міг зрозуміти, що трапилося. Проте сподіваюся, що таке більше не повториться».
Панічні атаки завжди трапляються несподівано, часто без видимих на те причин. Вони досягають кульмінації приблизно за 10 хвилин і повністю йдуть на спад через півгодини. Вони не несуть великої небезпеки для організму, але дуже лякають. У багатьох людей трапляються одна-дві панічні атаки за життя. Проте якщо вони повторюються часто і несуть за собою тривале відчуття страху, то можуть перетворитися на панічні розлади, а це вже кваліфікують як захворювання.
Як побороти панічну атаку?
Існує декілька способів полегшити стан під час панічної атаки або зробити їх менш тривалими.
Правильне дихання полегшить решту симптомів та допоможе швидше нормалізувати стан. Під час панічної атаки люди починають несвідомо дихати неглибоко та швидко. Часто повільне та глибоке дихання стає рятівним жилетом. Ви також можете заздалегідь знайти техніку, що вам підходить. Найчастіше лікарі радять «Дихання 5». Полягає в тому, щоб зробити вдих на рахунок 5, потім на 5 секунд затримати дихання, видихнути – повторити 5-8 разів.
Обмеження подразників також допомагає справитися з нападом. Спробуйте взяти під контроль себе та свій страх, зрозумійте, що стало причиною вашого стану та за можливості відгородіть себе від цього подразника. Ви можете усамітнитися в тихому куточку та зробити дихальні вправи. Якщо це неможливо, зосередьтеся на чомусь одному, що вас оточує і намагайтеся далі займатися своїми справами. Якщо є думка, яка вас заспокоює і наче підіймає з колін – повторюйте її як мантру під час панічної атаки.
Техніка «Тут і зараз» допомагає людині в стані сильної безпідставної тривоги повернутися до реальності. Для її застосування потрібно торкнутися трьох предметів, відчути їх форму та температуру чи подивитися на декілька об’єктів, що оточують вас та подумати окремо про характеристику кожного або ж спробувати щось з’їсти.
Відмова від кави, шкідливої їжі та здоровий сон слугують найкращою профілактикою панічних атак. Якщо вас лякають натовп та замкнути простір – кофеїн особливо небезпечний і може спровокувати панічну атаку. Натомість фізична активність, відмова від шкідливих звичок, правильне харчування, мінімізація стресу та здоровий сон – забезпечать вам гармонійне життя, без будь-яких атак.
Останні новини Чернігівщини
Загальноміська нарада: належний супровід ветеранів війни при наданні послуг, опалювальний сезон, ремонтні роботи на міських об’єктах 08:43
У Чернігівській міській раді 15 липня відбулася загальноміська нарада під головуванням заступника Чернігівського міського голови Віктора Геращенка.
Керівництво поліції Чернігівщини ініціювало службове розслідування за фактом інциденту в Чернігові під час заходів оповіщення 17:23
14 липня під час здійснення заходів оповіщення, передбачених чинним законодавством, військовослужбовці ТЦК та СП Чернігова у супроводі поліцейських підійшли до двох громадян, аби перевірити військово-облікові документи.
У Чернігові відзначили День Української Державності 16:41
Біля Меморіального знаку на честь Героїв, які загинули в російсько-українській війні, зібралася громадськість, представники влади і духовенства, аби вшанувати памʼять про всіх борців за українську державність.
За матеріалами СБУ заочну підозру отримали троє воєнних злочинців, які командували обстрілом Чернігова і вбили 20 мирних жителів 16:07
Служба безпеки зібрала беззаперечні докази воєнного злочину на командувачів російських військ, які причетні до ракетного обстрілу цивільної інфраструктури, масового вбивства та каліцтва громадян України у місті Чернігів 16 березня 2022 року.
Презентація історичного роману Василя Краса "Потреба під Конотопом" 15:35
13 липня у великому читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових відбулася презентація історичного роману українського письменника Василя Краса "Потреба під Конотопом".