11 вересня - День граненого стакана
Свято із кумедною назвою «День граненого стакана» існує на Насправді, а не тільки в жартах над любителями випити. Днем народження цієї скляного посуду вважається 11 вересня 1943 року.

календар
Як свідчить історія, саме в цей день на скляному заводі в Гусь-Хрустальному був випущений перший радянський гранований стакан.
Дизайн граненого склянки радянського зразка приписують Вірі Мухіної, автору монументальної композиції «Робітник і колгоспниця». Втім, документального підтвердження цьому немає. За деякими відомостями, Віра Гнатівна розробила форму стакана спеціально для радянського общепита.
«Мухинської» склянку завдяки гладкому кільцю, що йде по колу і отличающему його від граненого склянки традиційної форми, вийшов не тільки вельми міцним, але й зручним для миття в посудомийних машинах. У силу цього радянський стакан на довгі роки прописався в їдальнях, на залізничному транспорті, а ще використовувався у вуличних автоматах з продажу газованих напоїв.
Розміри стандартного граненого стакана — 65 міліметрів у діаметрі і 90 міліметрів у висоту. Найперший склянку мав 16 граней, що вважається сьогодні «класикою жанру». Зустрічаються екземпляри і з 12, і в 14, і з 18, і з 20 гранями, а також з 17 гранями (але вони не настільки типові, так як випускати склянки з парною кількістю граней простіше). На дні склянки, як правило, видавлювати ціна — 7 або 14 копійок (стільки коштували «20-гранником»).
Якщо говорити про звичайний гранований склянку (без верхнього гладкого обідка), то він був відомий куди раніше — ще за часів Петра Першого. Засвідчено, що гранований стакан імператору подарували в якості небьющейся посуду для розпиття спиртних напоїв. Цар, що захоплювався, як відомо, корабельним справою, подарунок оцінив, заявивши, що такий стакан не звалиться на підлогу під час хитавиці на кораблі, а якщо і впаде, то не розіб'ється.
У більш пізній час 12-гранний склянку з чаєм був зображений на картині відомого російського художника Кузьми Петрова-Водкіна «Ранковий натюрморт» (1918 рік). Цей посуд і стала прабатьком радянського граненого стакана.
До речі, ще один факт: вираз «зметикувати на трьох» прямо пов'язане з радянським гранованим склянкою. Справа в тому, що до скляного обідка в 200-грамовому стакані поміщається рівно 167 грамів горілки — третина півлітрової пляшки, що дозволяє поділити її вміст «по совісті».
Останні новини Чернігівщини

Виявлено 3 нові випадки COVID-19 18:07
За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 19 січня в області зафіксовано три нових випадки COVID-19.

Реальне позбавлення волі контрактнику за спричинення тяжких тілесних ушкоджень співслужбовцю: спеціалізована прокуратура 14:38
Завдяки непохитній позиції військової прокуратури Чернігівського гарнізону Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону військовослужбовцю контрактної служби судом призначено покарання, яке відповідає тяжкості вчиненого кримінального правопорушення.

Поліцейські викрили підозрюваного у серії шахрайств на загальну суму близько 300 тисяч гривень 14:12
Поліція викрила 23-річного «гастролера» із Сум, що діяв за злочинною схемою «ваш родич у біді». Лише з початку січня цього року підозрюваний ошукав шістьох чернігівців, заволодівши коштами в сумі 187 тисяч гривень, 1400 євро та 1600 доларів США.

Упродовж минулої доби вогнеборці Чернігівщини ліквідували 20 пожеж, у вогні 1 особа загинула 14:07
Упродовж минулої доби на території Чернігівської області вогнеборці ліквідували 20 пожеж, з яких 17 в житловому секторі громадян, 2 на транспорті та 1 інша.

У 2020 році промислові рибалки Чернігівщини виловили понад 55 тонн водних біоресурсів 11:58
Суб’єктами промислового рибальства у річках Дніпро та Десна з озерами в межах Чернігівської області станом на 31 грудня 2020 року добуто 55,25 тонн водних біоресурсів, що становить понад 58% від прогнозованого вилову.