Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 31 березня, 09:36:13

14 вересня - Новоліття, Слов'янський Новий рік

14.09.2018   07:57Агенцiя

Церковне Новоліття, або Слов'янський Новий рік, припадає на 14 вересня (1 вересня за старим стилем). Ця дата вважається першим днем нового церковного року.

Відповідно, останнім святом, завершальним церковний рік, є Успіння Пресвятої Богородиці — 28 серпня (за новим стилем), а першим святом нового церковного року — Різдво Пресвятої Богородиці (21 вересня).

Святкування Новоліття почалося у вересні 1363 як данина цивільної візантійської традиції. З 1492 року Новоліття стало відзначатися на Русі як церковно-державне свято. Сенсом богослужіння в цей день був спогад про проповіді Спасителя в Назаретський синагозі, коли Ісус Христос сказав, що він прийшов «перев'язати зламаних серцем».

У православному календарі Новоліття урочисто іменується ще і «початком індикту». Зрозуміти, що таке індикт, можна, звернувшись до константинопольським традиціям, які прийшли на Русь разом із православною вірою. Індикта називається п'ятнадцятий частини індіктіон (п'ятнадцятирічного проміжку часу, який був затверджений як компромісна між роком і століттям одиниця відліку історичного часу). Початок індикту означало початок нового фінансового року, початок нового періоду збору податків.

Поняття індіктіон було введено імператором Костянтином Великим. Він повелів закінчувати військову службу після закінчення 15 років, після чого забезпечувати відставникам державна допомога за рахунок індикта (податі, податку), зібраного якраз 1 вересня, після збирання врожаю. На Русі індикт називали і кожен новий рік п'ятнадцятирічного проміжку, і саме п'ятнадцятиріччя.

До речі, на думку астрономів, днем святкування Нового року може бути абсолютно будь-яка дата, тому що поняття «початок року» носить досить умовний характер. Адже всі точки земної орбіти абсолютно рівноправні, і абсолютно байдуже, яку з них брати за початок відліку.

Останні новини Чернігівщини

У Чернігові відтепер є вулиця імені Героя України Олександра Мацієвського. Депутати погодили перейменування низки вулиць 09:19

У Чернігові продовжують перейменовувати вулиці міста, з метою проведення політики очищення міського простору від топонімів, що звеличують, увіковічують, пропагують, або символізують російську федерацію.

За внесок у відбудову Чернігова. Комунальники, медики, освітяни та інші отримають фінансову винагороду від міста 09:16

Працівники і працівниці комунальних підприємств, які зробили особистий внесок у відновлення Чернігова, отримають одноразову матеріальну допомогу-винагороду від міста у розмірі 3 тисячі гривень.

Відбулося засідання сесії Чернігівської міської ради 09:14

30 березня 2023 року відбулося 30-те засідання сесії Чернігівської міської ради. На ньому були присутні 22 депутати з 42. На їх розгляд було винесено більше двох десятків питань, включаючи депутатські запити та різне.

Чернігівщина пам’ятає: в області відбулися тематичні заходи до річниці звільнення від російських окупантів 09:12

Дві третини Чернігівської області понад місць були під окупацією підступного ворога, техніка якого безперервними хвилями почала заходити на нашу територію 24 лютого 2022 року.

Новобасанська територіальна громада: питання відновлення інфраструктури та житлового сектору 08:54

Наявні результати та подальші плани щодо відбудови та відновлення пошкоджених об’єктів 29 березня з представниками Новобасанської сільської ради обговорив під час робочої поїздки перший заступник начальника Чернігівської ОВА Костянтин Мегем.