24 червня - Духів день (початок Русаль тижня)
Там чудеса: там лісовик бродить, Русалка на гілках сидить ... А.С. Пушкін «Руслан і Людмила»
Свято Вил і Марени, Вологи Земний, починається з вшанування предків, яких запрошують погостювати в будинок, розкидаючи по кутах будинку свіжі березові гілки.
Це також день пам'яті і спілкування з водними, луговими і лісовими навьямі — Русаль духами свого роду. Згідно з переказами, русалками і Русаль стають ті, хто помер передчасно, не ставши дорослим, або пішов з життя добровільно.
Жінки проводять таємні обряди, залишаючи господарство на чоловіків іноді на весь тиждень. А мають дітей залишають для Русаль діток у полі чи на гілках біля джерел стару одежину своїх дітей, рушники, полотна. Треба задобрити Русаль духів, щоб не приставали до дітей та іншим родичам, щоб сприяли родючості наших полів, луків і лісів, напоїли їх соками Землі.
За переказами, під час Русального тижня русалок можна було побачити поблизу річок, на квітучих полях, в гаях і, звичайно ж, на перехрестях доріг і на кладовищах. Розповідали, що під час танців русалки виконують обряд, пов'язаний із захистом посівів. Вони могли і покарати тих, хто намагався працювати у свято: витоптати пророслі колосся, наслати неврожай, зливи, бурі або засуху.
Зустріч з русалкою обіцяла незліченні багатства або оберталася нещастям. Русалок слід було побоюватися дівчатам, а також дітям. Вважалося, що русалки могли повести дитину в свій хоровод, залоскотати або затанцювати до смерті. Тому під час Русального тижня дітям і дівчатам категорично заборонялося виходити в поле або на луку. Якщо під час Русального тижня (тиждень після Трійці вже під час християнства) гинули або вмирали діти, то говорили, що їх забрали до себе русалки.
Щоб уберегтися від Русаль привороту, треба було носити з собою різко пахнуть рослини: полин, хрін і часник.
Останні новини Чернігівщини
Доступ до послуг за будь-яких умов: про Індекс цифрової трансформації громад та Starlink – на брифінгу в ОВА 16:44
На національній платформі «Дія.Цифрова громада» працює унікальний інструмент – Індекс цифрової трансформації, який дозволяє в режимі реального часу вимірювати рівень цифровізації громад України.
На Чернігівщині триває декларування зброї: поліція нагадує громадянам про необхідність обов’язково задекларувати знайдену або отриману вогнепальну зброю та боєприпаси 16:19
Поліція інформує: декларування раніше знайденої або отриманої вогнепальної зброї звільняє людину від кримінальної відповідальності за її незаконне зберігання та надає право законно залишити зброю в себе.
Новгород-Сіверські поліцейські затримали торгівця наркотиками 15:28
Оперативники та слідчі Новгород-Сіверського райвідділу поліції викрили незаконну діяльність 55-річного зловмисника, який систематично займався збутом наркотичних засобів. Зловмисника поміщено до ізолятора тимчасового тримання.
Про стан прибирання міста та подальші завдання — за підсумками наради 14:47
На щотижневій загальноміській нараді 31 березня начальник комунального підприємства «Муніципальна варта» Ігор Дєдіков прозвітував про результати інспектування території міста.
Учень з Чернігівщини виборов призове місце на Всеукраїнській олімпіаді з математики 14:18
Молодь Чернігівщини вкотре демонструє незмінне прагнення до підкорення нових наукових висот.