16 травня – День біографів
Перефразовуючи відомі слова, сьогодні можна сказати: якщо біографії хто -то пише, значить, їх хтось читає. І сьогодні саме той день, коли варто перечитати біографію улюбленого письменника, артиста або познайомитися з життєписом давно цікавить вас людини. А, може бути, знайдеться час, щоб згадати деталі власного життя і почати складати автобіографію.
Чому саме сьогодні? Тому що 16 травня відзначається День біографів (Biographers Day). Сьогодні знаючі і допитливі люди відзначають річницю першої зустрічі Семюела Джонсона (Samuel Johnson, 1709-1784) зі своїм біографом Джеймс Босуелл (James Boswell, 1740-1795). Чоловіки зустрілися в одному з книжкових магазинів Лондона в 1763 році, а результатом зустрічі і встановилися між ними відносин стала опублікована в 1791 році двотомна «Життя Семюела Джонсона».
Як відомо, англієць Семюель Джонсон, або Доктор Джонсон , як його частіше називали, був видатним критиком, лексикографом і поетом другої половини 18 століття. Найзнаменитішим його працею став «Тлумачний словник англійської мови» (Dictionary of the English Language), над яким Джонсон працював 9 років.
Шотландців Джеймс Босуелл, письменнику і мемуаристів, після зустрічі з Джонсоном випала честь протягом багатьох років записувати бесіди Джонсона, його неймовірно дотепні висловлювання та критичні зауваження. «Життя Семюела Джонсона», на думку багатьох літературних критиків, стала найбільшою біографією англійською мовою, популярної та читаною і по сей день.
Саме слово біографія походить від двох старогрецьких слів — життя і пишу. Іншими словами, біографією називають життєпис людини, створене іншою людиною або кількома людьми. У більшості випадків біографія стає найпершим джерелом інформації, яку ми хочемо отримати про людину. Саме завдяки скурпулезность і невтомній праці біографів до наших днів дійшли навіть самі, здавалося б, незначні відомості про життя великих людей тієї чи іншої епохи, про вдачі і звичаї цієї епохи.
Одним з перших біографів можна назвати давньогрецького філософа Плутарха. Добре відомо ім'я першого видавця і біографа А. С. Пушкіна — П. В. Анненкова, ім'я біографа Л. Н Толстого — П. І. Бірюкова. На жаль, імена багатьох видатних біографів забуті, але залишені ними життєпису завжди будуть цінним літературною спадщиною будь-якої країни і невичерпним матеріалом для досліджень.
Останні новини Чернігівщини
Де робити, аби добре заробити? 15:34
Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:
Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09
В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.
Виробники переробної промисловості можуть отримати до 16 млн грн гранту на відновлення після обстрілів у межах політики програми «Зроблено в Україні» 14:43
Кабінет Міністрів України на засіданні 7 липня 2025 року затвердив нову редакцію Порядку реалізації програми «Гранти для переробних підприємств». В межах програми запроваджено новий напрям – гранти на відновлення виробничих потужностей для переробних підприємств, які постраждали від збройної агресії росії. Тепер вони можуть отримати до 16 млн грн на закупівлю, доставку та монтаж обладнання.
У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 14:10
Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 35-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння грошима пенсіонерки в Чернігові.
Рада ветеранів при Чернігівській ОДА: завершено прийом заяв 13:38
На Чернігівщині триває формування оновленого складу Ради ветеранів при обласній державній адміністрації.