У конструктивному діалозі: відбулося перше засідання Ради територіальних громад
На початку вересня за ініціативи голови Чернігівської облдержадміністрації В’ячеслава Чауса створена Рада територіальних громад області — майданчик для комунікації органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
Перше засідання Ради відбулося сьогодні, 17 вересня.
Модерували захід В’ячеслав Чаус та очільниця облради Олена Дмитренко (вони ж — співголови цього консультативно-дорадчого органу).
Першочергово мова йшла про організаційні моменти. Голова ОДА запропонував учасникам проєкт структури Ради, що передбачає утворення правління та комітетів.
Саме ці комітети працюватимуть у конкретній сфері, приміром, охороні здоров’я, освіті, екології, ЖКГ та інших.
До їх складу можуть входити не менше 5 осіб з членів Ради.
До роботи В’ячеслав Чаус запропонував залучати представників органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, а також незалежних експертів.
Рада може взаємодіяти з консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами при голові ОДА та голові обласної ради, територіальними підрозділами центральних органів виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та їхніми асоціаціями.
Членство у Раді є персональним.
Уже на черговому засіданні (а це десь за місяць) Рада має затвердити Положення та розглянути пропозиції щодо комітетів.
Втім, учасники засідання говорили не лише про організацію роботи.
Що розглянули
Питання 1. Фінансування закладів освіти у поточному навчальному році.
За інформацією Управління освіти і науки ОДА, дефіцит видатків освітньої субвенції на оплату праці педпрацівників закладів загальної середньої освіти області на 1 вересня складав понад 39 мільйонів гривень. У 41 громаді нестачі освітньої субвенції до кінця року не очікується.
Варто зазначити, що для кожної території визначається нормативна наповнюваність класів, тобто скільки теоретично має навчатись учнів у класах громади. Невідповідність фактичної наповнюваності до розрахункової й спричиняє дефіцит видатків.
— Якщо ми оптимізовуємо заклади, то завчасно маємо подбати про якісну дорогу та транспорт для підвозу учнів, — зазначив голова ОДА.
Результат: домовилися оновити карту шкільних маршрутів, щоб спільно шукати шляхи для першочергового ремонту саме цих доріг.
З першочергових планів: з'ясувати, які підприємства не сплачують податки за місцем безпосередньої діяльності, а лише за адресою реєстрації.
— Будемо шукати шляхи впливу разом, — наголосив В’ячеслав Чаус. — Адже сплачувати податок потрібно там, де працюєш.
Питання 3. Розробка комплексних планів просторового розвитку територій громад.
Варіант у громад лише один — робити цей план, адже без нього паралізується уся будівельна діяльність на місцях. Інший бік — фінансовий: за попередніми розрахунками, на це потрібно, залежно від території громади, 4-8 млн грн. Можна отримати державну субвенцію. Для Чернігівщини цьогоріч такі кошти передбачені у сумі 3,6 млн грн. Однак заявки на їх отримання від громад не надходили. Причина — відсутність у територіальних громадах розроблених топографо-геодезичних знімань (їхня вартість — 700 тис.–1,5 млн).
Створена профільна обласна комісія. Втім такі комісії необхідні у кожній громаді. На сьогодні з 57 лише 9 громад їх створили: Дмитрівська, Понорницька, Семенівська, Варвинська, Березнянська, Добрянська, Кіптівська й Талалаївські громади Ніжинського і Прилуцького районів.
Профільний департамент ОДА готовий консультувати.
Питання 5. Створення служби «Соціальне таксі».
З 2018 року лише три громади області — Носівська, Остерська та Височанська — створили спеціалізовані служби та отримали безоплатно від Мінсоцполітики спеціально обладнані транспортні засоби. Відтак жителі з інвалідністю можуть дістатися до потрібних закладів та установ без перешкод. Ця транспортна послуга запроваджена і в Чернігівській громаді: на умовах співфінансування бюджетів придбані два спеціально обладнаних автомобілі.
Питання актуальне для кожної громади, адже в області проживає майже 80 тис. осіб з інвалідністю.
Підсумовуючи засідання, голова ОДА подякував кожному учаснику і закликав до активної роботи. В’ячеслав Чаус зазначив, що підняті під час засідання питання будуть детальніше опрацьовані в профільних комітетах Ради. Голови громад матимуть тиждень, аби визначитися в якому з них працювати, та й загалом внести пропозиції до проєкту Положення про роботу Ради.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліція скерувала до суду справу щодо розкрадання бюджетних коштів на ремонті відділення лікарні 13:15
Слідчі відділення поліції №1 (с-ще Козелець) Чернігівського райуправління поліції під процесуальним керівництвом Козелецької окружної прокуратури підготували обвинувальний акт щодо директора однієї з будівельних фірм, який привласнив майже 200 тисяч бюджетних гривень під час капітального ремонту одного з відділень лікарні.
Мезинський природний парк: 20 років на захисті природи 13:10
10 лютого у блакитній вітальні Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових відбулося засідання круглого столу, присвячене 20-річчю створення Мезинського національного природного парку.
Надзвичайні події в області за останню добу 12:15
Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, саме: 3 пожежі.
З 15 лютого 2026 року на Чернігівщині встановлено заборону на вилов щуки 12:11
З 15 лютого 2026 року на Чернігівщині встановлено заборону на вилов щукиЧернігівський рибоохоронний патруль повідомляє, що з 15 лютого 2026 року, відповідно до Правил любительського рибальства на Чернігівщині діятиме заборона на вилов щуки.
Від редактора до старшого солдата: історія чернігівського медійника Сергія Кириченка 10:49
Сергій Кириченко – один з найдосвідченіших чернігівських редакторів. Майже 20 років він відпрацював у різних виданнях «Чернігівської Медіа Групи», а з початку повномасштабного вторгнення долучився до Збройних сил України.
