Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 13 квітня, 15:59:37

КП “Зеленбуд” – професійне утримання та догляд за зеленими насадженнями Чернігова

01.11.2012   12:18

Про умови існування та утримання зелених насаджень у місті Чернігові доповів на розширеній нараді начальник комунального підприємства “Зеленбуд” Чернігівської міської ради Володимир Брайко.

Він поінформував, що до складу зеленого господарства Чернігова належать міські насадження загального, обмеженого та спеціального користування. Переважна більшість лісовкритих площ загального користування входять до складу таких лісопарків як Ялівщина, Кордівка, лісопарк вздовж Київського шосе та урочище Святе.

Відсоток зелених насаджень загального користування, які доглядаються відповідними службами, складає в обласному центрі близько 35%, у той час як у цілому по Україні цей показник сягає до 40%.

За діючою методикою для належного утримання зелених насаджень необхідно здійснювати фінансування у розмірі 7,5 тис. грн. на 1 га. У Чернігові ця сума складає 5 тис. грн., це майже в 3 рази більше порівняно з минулим роком, що свідчить про посилення уваги міської влади.

В. Брайко наголосив, що особлива увага приділяється центральним вулицям, паркам та скверам, що є візитними картками міста. Тут постійно проводиться санітарна обрізка дерев, видалення сухостійних та фаутно-аварійних насаджень. Якісніше проводиться робота з оформлення квітників, цього року вперше було застосовано вертикальне озеленення, що позитивно оцінили жителі й гості Чернігова.

Аналіз сучасного стану зелених зон показує, що зміни у віковій структурі насаджень, особливо в центральній частині міста, досягли критичного характеру: на сьогодні середній вік дерев становить 50-70 років при оптимальному віці 40. З цієї причини відбувається масове усихання кількох видів берези.

У значної кількості дерев спостерігаються неправильно сформована крона, пошкодження шкідниками та ураження хворобами. На думку В. Брайка, у перспективі через 5-10 років даний факт може призвести до значного зменшення кількості дерев і зниження безпечності насаджень. Майже зникли з озеленення міста чагарники та жива загородь, життєвий вік яких добіг кінця.

На сьогодні працівниками аварійної бригади КП “Зеленбуд” видалено 1704 аварійних та фаутно-небезпечних дерев проти 528 дерев за відповідний період минулого року. Така значна різниця зумовлена санітарними додатковими рубками в лісопарках та розчисткою автошляху в напрямку Києва.

При цьому в 2012 році робітниками “Зеленбуду” було планово висаджено 240 дерев, що майже на 30 дерев більше, ніж минулого року, однак цієї кількості для нормального відновлення кількості зелених насаджень недостатньо.

Згідно рішень виконавчого комітету міськради підприємствам та організаціям дозволяється знесення зелених насаджень без виплати відновлюваної вартості, якщо підприємство зобов‘язується висадити дерева в трикратній кількості. Так, станом на 1 жовтня поточного року на таких умовах було видалено 200 дерев. Натомість необхідно було висадити в цьому році 600 дерев.

В. Брайко акцентував увагу, що висадку молодих дерев підприємства і організації повинні обов’язково узгоджувати з “Зеленбудом”. “Ні в минулому, ні в поточному році жодної інформації від підприємств та організацій щодо виконаних робіт ми не отримували, мабуть тому, що посадок не було, а це понад 1000 дерев”, – констатував Володимир Борисович. Він навів приклад, що одне дерево каштану може переробити до 10 тон вуглецю і виділити в атмосферу близько 6 тон кисню.

Неправильні, а подекуди спотворені крони дерев – це результат неузгодженої політики двох відомств, вважає керівник “Зеленбуду”. Балансоутримувачу важливо регулярно дбати про естетичний підхід до обрізки, а підприємствам, які забезпечують електропостачання, не варто керуватися виключно питаннями безпеки і технічних вимог, а й усвідомлювати, який вигляд матиме вулиця після таких обрізок дерев. На переконання В. Брайка, цю проблему теж можна вирішити, якщо системно працювати й шукати порозуміння.

Глобальною проблемою не тільки для України, а й для всієї Європи залишається каштанова міль, яка знищує листя дерев каштану ще в середині літа. У Чернігові в поточному році було вперше проведено біологічні заходи по боротьбі з каштановою міллю, де були як перші досягнення, так і перші невдачі.

Технологія, розроблена Українською лабораторією якості і безпеки, передбачає згрібання та вивезення опалого листя восени. Навесні – підживлення органічними добривами ослаблених дерев. Обов’язковий етап – розселення ентопаразита – трихограми, та розміщення на деревах пасток із феромонами для організації самцевого вакууму.

З приводу подальших дій у цьому напрямку в Чернігові двічі проведено науково-практичну конференцію з залученням провідних фахівців лабораторії Академії наук України. В. Брайко висловив сподівання на подальшу співпрацю з науковцями та фінансову підтримку з боку міської влади.

Також він звернув увагу на стан рекреаційно-оздоровчих лісових масивів, адже якщо зелень центральної частини – це візитна картка міста, то лісопарки – це легені Чернігова та місця відпочинку для мешканців.

На підставі маршрутного обстеження лісопарків визначено, що найбільш характерними недоліками є розрідженість крон, зменшення приросту та всихання гілок, пошкодження шкідниками та ураження хворобами. Разом із тим спостерігається наявність перерослого чагарнику, відмерлих дерев, які створили захаращеність, що зумовлює небезпеку пожеж.

За результатами проведених обстежень, майже 70% насаджень лісопарків мають добрий та задовільний санітарний стан. Найбільші площі в незадовільному стані мають тополеві і вербові насадження, це зумовлює зниження водоохоронних, захисних функцій та загальної естетичної привабливості лісопаркових ландшафтів.

Для покращення санітарного стану лісів потрібно призначати в них вибіркові санітарні рубки. Ослаблені насадження лісопарків необхідно переформовувати у стійкі аборигенні деревостани з високими захисними властивостями та естетичною привабливістю шляхом запровадження лісовідновних рубок та рубок переформування. В. Брайко наголошує, що для міста вкрай потрібний перспективний план як оновлення насаджень, так і біологічних методів лікування.

Одна з головних проблем сьогодення в лісопарках Ялівщина та Святе – це значне антропогенне навантаження. Його треба знімати шляхом створення додаткових місць для відпочинку населення. Як варіант – відновлення та благоустрій зон відпочинку в інших лісопарках міста. Так, у цьому році за сприяння міського голови в лісопарку Кордівка була створена “Стежка здоров‘я” від центральної алеї парку до берега річки Десна. До Дня незалежності України підприємства управління житлово-комунального господарства обладнали стежку спортивним інвентарем та садовими меблями. Це стало не лише корисним подарунком для мешканців міста, а й гарним прикладом, як можна розподілити антропогенне навантаження між лісопарками. Цю роботу теж потрібно продовжувати.

Керівник “Зеленбуду” відзначив, що в умовах спекотного літа для збереження зелених зон, особливо в урочищах Святе та Ялівщина, повинні проводитись усі протипожежні заходи: вирубка сухостою, прибирання захаращеності, постійне патрулювання зелених зон як громадською вартою, так і працівниками міліції.

Серед проблемних питань В. Брайко назвав створення полігону для утилізації рослинних решток, які неможливо переробити, а також затримку в проведенні інвентаризації насаджень із винесенням в натуру земельних ділянок, що зняло б багато супутніх питань.

На думку В. Брайка, не зовсім якісно в місті працює і механізм дозволу та контролю за знесенням дерев, а також розміщення реклами на зелених зонах. В результаті неможливо чітко вести облік зелених насаджень, бо кожне дерево, кущ має вартість не тільки природну, але й балансову, яку потрібно відображати в бухгалтерії балансоутримувача – додавати або віднімати.

Керівник КП “Зеленбуд” проаналізував і фінансовий стан підприємства. Зокрема, передбачене міським бюджетом фінансування на утримання та догляд за зеленими насадженнями в поточному році складає 7,8 млн. грн., що на 2,8 млн. грн. більше ніж в торік (4,1 млн. грн. на озеленення та 3,7 млн. грн. – на прибирання зелених зон міста).

Відповідно були збільшені і фізичні обсяги виконаних робіт та наданих послуг. Обсяг реалізації послуг за дев‘ять місяців склав 6,6 млн. грн., в тому числі було надано послуг іншим організаціям на суму 465 тис.грн. Основною складовою витрат є фонд оплати праці, а також витрати на паливно-мастильні матеріали та запасні частини. На оновлення основних засобів підприємство спрямувало 291 тис.грн. (були придбані трактор колісний, плуг дисковий і засоби малої механізації).

В. Брайко пропонує для поліпшення фінансового стану підприємства внести принципові зміни в помісячний розподіл асигнувань, який повинен враховувати сезонність та технологічні процеси озеленення.

“Якщо ми прагнемо жити в зеленому квітучому місті і таким залишити його нашим нащадкам, треба чітко дотримувалися природних та технологічних процесів в озелененні, шукати відповідне фінансування, а роботу мають виконувати тільки спеціалісти своєї справи”, – резюмував В. Брайко.

Останні новини Чернігівщини

В області триває комплекс весняно-польових робіт

В області триває комплекс весняно-польових робіт 12:10

Цьогорічний посів ярих сільськогосподарських культур (прогноз майже 1 млн 33 тис. га) розпочато на три тижні пізніше 2020 року.

Прилуки: апаратна нарада з актуальних питаннь життєдіяльності

Прилуки: апаратна нарада з актуальних питаннь життєдіяльності 11:55

12 квітня міський голова Ольга Попенко провела нараду з заступниками міського голови, начальниками управлінь, відділів міської ради, керівниками підприємств комунальної сфери та медичних установ.

Ніжин: оновленно матеріально-технічної бази Ніжинських медзакладів

Ніжин: оновленно матеріально-технічної бази Ніжинських медзакладів 11:42

12 квітня для КНП «Ніжинська міська стоматологічна поліклініка» доставили нове обладнання.

Анна Коваленко: Ситуацію з поширенням COVID-19 в Чернігівській області вдалося взяти під контроль, показники захворюваності поступово стабілізуються

Анна Коваленко: Ситуацію з поширенням COVID-19 в Чернігівській області вдалося взяти під контроль, показники захворюваності поступово стабілізуються 11:30

Впродовж останніх двох тижнів Чернігівська область перебувала в "червоній" карантинній зоні. Голова обласної державної адміністрації Анна Коваленко зазначила, що ці 14 днів – це мінімальний період, після якого можна робити висновки про ефективність жорстких карантинних заходів.

Бійця з Чернігівщини нагороджено орденом

Бійця з Чернігівщини нагороджено орденом "За мужність" (посмертно) 11:15

Старшого солдата Сергія Петраускаса, уродженця Ічні, за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно).