Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 17 грудня, 19:13:40

Думки експертів про затверджений перспективний план Чернігівської області

14.05.2020   12:18Агенцiя

Кабінет Міністрів України 13 травня затвердив перспективний план формування територій громад Чернігівщини, а також ще чотирьох областей: Волинської, Кіровоградської, Полтавської та Закарпатської. Отже, затверджені перспективні плани вже мають 17 областей.

Згідно із затвердженим перспективним планом у Чернігівській області передбачається утворення 57 об’єднаних територіальних громад замість існуючих наразі 22 районів.

Як зазначають у Чернігівській ОДА, оскільки одна з умов об’єднання громад – відповідність перспективному плану, детально обговорювалася конфігурація кожної громади. Впродовж кінця січня – початку лютого цього року в ОДА провели понад 30 консультацій з представниками органів місцевого самоврядування різних рівнів. До обговорення долучились представники 80 місцевих рад області, голови ОТГ, депутати обласної та районних рад.

Яку оцінку затвердженому перспективному плану дають експерти та фахівці із децентралізації?

"Загалом вважаю, що Чернігівська ОДА провела дуже непогану роботу. Затвердження будь-якого перспективного плану - це вкрай непростий процес, де неможливо уникнути конфліктів, але треба їх мінімізувати. В Чернігівській області це вдалося. На мою суб'єктивну думку завдяки координації з міністерством, комітетом і фаховій роботі керівництва Чернігівської ОДА",- зазначив Віталій Безгін, народний депутат, голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. На його думку прийняття перспективного плану призведе до того, що після місцевих виборів всі будуть жити в громадах, з більшими ресурсами, повноваженнями, але і з більшою відповідальністю.

На думку Ірини Грозенко, виконавчого директора Чернігівського регіонального відділення Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, голова постійної комісії обласної ради з питань розвитку і реформування місцевого самоврядування, децентралізації та європейської інтеграції, затвердження перспективного плану дає можливість продовжувати реформу децентралізації та перейти до наступного етапу реформування. «Основне завдання зараз, після затвердження перспективного плану, реформувати субрегіональний рівень та прийти на місцеві вибори з новим адміністративно-територіальним устроєм», - наголосила вона.

Микола Силенко, консультант з бюджетних питань Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України, прокоментував: «У першу чергу, слід відмітити, що прийнятий перспективний план істотно прискорює завершення процесу формування базового рівня місцевого самоврядування – об’єднаних територіальних громад, які покриватимуть 100% території Чернігівської області. Це означає, що чергові місцеві вибори будуть проведені в усіх громадах, які будуть в рівних умовах. Уже завтра набуває чинності Закон 562-ІХ про «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», і визначення адмінцентрів громад та затвердження їх територій здійснюватиметься на основі затвердженого Кабміном перспективного плану формування територій громад».  На думку експерта, серед позитивних моментів слід відмітити, що з 1 січня 2021 року всі громади базового рівня перейдуть на прямі міжбюджетні відносини з державою. Бюджетні трансферти (дотації і субвенції) для ОТГ будуть враховані при складанні проєкту державного бюджету на наступний рік. Не будуть виникати ситуації, коли на території району є школи, заклади культури або інші установи, але вони фінансуються із різних, часто «незрозумілих» для жителів громад джерел. Наприклад, сьогодні Смичинська ЗОШ фінансується з бюджету Городнянської ОТГ, а майже поряд Вихвостівська ЗОШ – з районного бюджету. З наступного року має бути єдиний підхід у цьому питанні. Зовсім скоро абсолютно всі утворені громади зможуть розпоряджатися своїми фінансовими ресурсами, матеріальними та іншими активами на свій розсуд, відповідно до потреб та можливостей.

«На мою думку, затвердження перспективного плану і створення 100% об’єднаних територіальних громад області запускає широкі можливості для остаточного вдосконалення адміністративно-територіального устрою і функціоналу місцевого самоврядування», - узагальнив Микола Силенко.

Нагадаємо, в Чернігівській області функціонують 50 ОТГ (13 міських, 19 селищних, 18 сільських). Вони покривають 65,8 % території області, де проживає половина її населення. Вже 376 місцевих рад із 569 (це кількість рад базового рівня на початок реформи) скористались правом на добровільне об’єднання. Проте ще 193 місцеві ради не ввійшли до складу жодної із ОТГ.
Згідно з прийнятими змінами до законодавства передбачається, що чергові місцеві вибори відбуватимуться на новій територіальній основі – відповідно до затверджених перспективних планів. Тож реформування базового рівня вийшло на завершальну стадію.
 

Останні новини Чернігівщини

Пільгова іпотека для військових на Чернігівщині: як працює програма «єОселя» у 2025-2026 році

Пільгова іпотека для військових на Чернігівщині: як працює програма «єОселя» у 2025-2026 році 11:36

У 2025 році військовослужбовці з Чернігівщини можуть скористатися державною програмою доступного житла «єОселя» на оновлених умовах.

На Чернігівщині судитимуть підприємця за несплату понад 4,6 мільйона гривень податків 10:39

Слідчі поліції Чернігівщини під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо підприємця, який організував протиправну схему, що дозволила йому ухилитися від сплати податків на суму в понад 4,6 мільйона гривень.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:37

Протягом минулої доби зареєстровано 7 небезпечних подій, а саме: 3 дорожньо-транспортні пригоди та 4 пожежі. Внаслідок цих подій 6 осіб постраждали.

17 грудня: цей день в Україні і світі

17 грудня: цей день в Україні і світі 08:56

День 1393 Російська агресія - Day 1393 Russian aggression

Місцеві бюджети Чернігівщини у січні-листопаді поточного року поповнились на 10 мільярдів гривень податків та зборів 12:37

Головне управління ДПС у Чернігівській області інформує, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-листопад 2025 року надійшло 10 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми до обласного бюджету спрямовано 1,4 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини