Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 22 вересня, 07:23:00

Завдяки Максиму Микитасю в Чернігівський район спрямовано 25 мільйонів гривень

06.04.2018   15:15Агенцiя

Чернігівський район — один із найактивніших у країні в питанні децентралізації. Саме тут успішно діють уже чотири об’єднані територіальні громади — Іванівська, Олишівська, Михайло-Коцюбинська та Гончарівська.

Усі названі ОТГ утворені ще минулого року. На «низькому старті» в 2018-му утворення ще однієї громади — Седнівської.

Нині тривають роботи з облаштування опорних шкіл, упровадження енергоефективності, поліпшення забезпечення амбулаторій і лікарень, розвитку нових інфраструктурних проектів тощо. Тому не дивно, що Чернігівщина — у п’ятірці кращих регіонів за темпами децентралізації влади. Відтак і в Чернігівському районі (столичному — якщо його ще називають) насправді є чим пишатися. Хвалить його і народний депутат Максим Микитась, який у рамках робочого візиту поспілкувався в Іванівці з активом району та підбив підсумки роботи за минулий рік.

В Іванівці теж охоче говорять про здобутки: початок року вони зустріли в повному юридичному «озброєнні» — готові всі документи, які в ОТГ розробляли й ухвалювали протягом минулого року. Та ще й 2017 фінансовий рік закрили з перехідними залишками в майже 3 млн грн, тобто громада є фінансово спроможною. Ці кошти хочуть витратити на капітальні ремонти шкіл — ідеться про утеплення будівель. Серйозно тут підходять і до спілкування з громадою: голова ОТГ звітує про виконану роботу в кожному старостинському окрузі. А це 12 сіл, у яких проживає понад 5 тисяч людей.

Плани та кошти

У 2018-му в Іванівській громаді планують здійснити капітальний і ямковий ремонт доріг, відновлення вуличного освітлення, купівлю ще одного шкільного автобуса, здійснювати роботу з опорними освітніми закладами.
«Із лютого в нас запрацювала друга група в Ягіднянському садку, куди організований підвіз шкільним автобусом дітей із Ладинки, Красного, Слободи та Іванівки. Тому планів на 2018-й багато, аби вистачало на це коштів», — розповідає голова Іванівської ОТГ Сергій Гарус.

І додає — а також і повноважень. Бо за нинішніми реаліями просто не встигає законотворчість. Це і закони про розпорядження землями, і лісовим та водним фондами. Бо через відсутність необхідного законодавчого підґрунтя у громаді не можуть розробити стратегію перспективного розвитку, унеможливлюється пошук інвесторів, а відтак і можливість отримати прибуток. Нині розпорядником земель за межами населеного пункту є Держгеокадастр і райдержадміністрація.

«Очікуємо саме на ухвалення законопроекту № 4355 «Проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель» та інших. Бо тоді ми зможемо відчути себе господарями на своїй землі та будемо розуміти, що ми можемо планувати, і будувати свою якісну роботу», — говорить голова.

До того ж представники органів місцевого самоврядування нарікають — у країні дивним чином надають пріоритет одним законопроектам над іншими. І хоч процес декомунізації справді важливий, проте не є рушійним для розвитку економіки в той час, як саме земельні питання та юридичні новації могли б суттєво вплинути на якість життя в громадах. І ефект відчули б усі.

Народний депутат Максим Микитась погоджується — законотворчу діяльність і справді треба «підтягти», тим паче, що за 2017-й рік у районі багато було зроблено. А плани попереду — ще більші.

«За рік за мого сприяння до Чернігівського району зайшло близько 25 мільйонів гривень, — зауважує нардеп. — Ці кошти пішли на ремонти доріг, на утеплення приміщень. У Киїнці майже за мільйон гривень відремонтували дорогу, також виділені кошти — близько 2,5 мільйона гривень — на Михайло-Коцюбинську гімназію. На ремонт Олишівської школи — 1,8 мільйона гривень, майже один мільйон — на реконструкцію хірургічного корпусу Чернігівської обласної лікарні. Із того, що вже зараз виділено на район: на поліпшення матеріально-технічної бази в школах в Іванівці — 570 тисяч гривень, у Михайло-Коцюбинському — 620 тисяч, у Гончарівському — 520 тисяч, у Киселівці — 320 тисяч гривень».

Розвиток інфраструктури

Переживають у громадах і через те, що, попри хороші результати області з децентралізації, сам регіон торік отримав лише 112 млн грн на реалізацію інфраструктурних проектів, у той час як тільки Іванівська ОТГ подала 17 проектів. Чому вони не отримали фінансування? У громаді кажуть: торік їхнім проектам конкурсна комісія поставила не дуже хороші бали, на соціальну важливість ідей у Києві теж не надто зважили. Тому люди потребують саме уваги й допомоги народного депутата. Максим Микитась резюмує: така підтримка неодмінно буде.

Є про що думати і в сусідній громаді — Гончарівській. Там переймаються житлом для військових, оскільки через брак житлових квадратів у селище неохоче їдуть служити, зізнається голова ОТГ Віталій Рудник. Щоправда, останнім часом тут намітилися неабиякі зрушення: завдяки фінансуванню Міністерства оборони в Гончарівському, а також у Чернігові та у військовому містечку Десні протягом року збудують гуртожитки-казарми покращеного типу для військовослужбовців за контрактною формою. Загальний житловий фонд розрахований на 1375 осіб.

Майже 30 тисяч жителів району ще не визначилися

Тим часом більше запитань ставить і сама децентралізація. Оскільки збільшується фінансове провалля між населеними пунктами, які вже об’єдналися, і тими, які ще досі думають. Реально з’явилася можливість отримання додаткових фінансових ресурсів.
«Є можливість отримати кошти з Державного фонду регіонального розвитку, є і субвенція на окремі громади напряму з Міністерства фінансів, є можливість співпраці з народними депутатами, — наголошує перший заступник голови Чернігівської райдержадміністрації Анатолій Кругол. — Це вигідно. Це насправді великі кошти для ОТГ. Тому частина нашого району об’єдналася, але є близько 30 тисяч населення в тих громадах, які не об’єднані. Чому? Тому що дуже проблемна інфраструктура, яку потрібно утримувати».
Яким чином можна вирішити цю проблему, поки що керівництво району не знає. Максим Микитась зауважує: якщо все лишити так, як є, то збитки в необ’єднаних громадах будуть зростати, а розвиток із плану перетвориться на мрію. І дуже примарну. Тому, попри всі негаразди, все ж варто селам шукати шляхи до об’єднання, бо гуртом житиметься точно легше.
 

Останні новини Чернігівщини

Поліція Чернігова не виявила жодних вибухових предметів на Красній площі

Поліція Чернігова не виявила жодних вибухових предметів на Красній площі 19:18

Нині поліцейські встановлюють особу, що зробила неправдиве повідомлення про замінування.

Виявлено 84 нових випадків COVID-19

Виявлено 84 нових випадків COVID-19 16:42

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 21 вересня в області зафіксовано 84 нових випадків COVID-19.

У Ніжині та Носівському районі з 22 вересня працюватимуть транспорт та заклади освіти

У Ніжині та Носівському районі з 22 вересня працюватимуть транспорт та заклади освіти 14:59

Таке рішення було прийняте на позачерговому засіданні Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, під час якого на основі звернень та консультацій з регіонами переглянули карантинні обмеження для населених пунктів, віднесених до "червоного" рівня епідемічної небезпеки поширення COVID-19.

Готовність до своєчасного старту і стабільного проходження опалювального сезону – на контролі Чернігівської ОДА

Готовність до своєчасного старту і стабільного проходження опалювального сезону – на контролі Чернігівської ОДА 14:42

Рівень підготовки теплогенеруючих підприємств та паливно-енергетичного комплексу до опалювального сезону 2020-2021 рр., а також розрахунки за спожиті послуги – основні питання засідання Антикризового енергетичного штабу, який 18 вересня в онлайн–режимі провів Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Святкування дня міста Чернігова розпочали покладанням квітів до могил воїнів-захисників Батьківщини

Святкування дня міста Чернігова розпочали покладанням квітів до могил воїнів-захисників Батьківщини 14:34

21 вересня - День міста Чернігова та 77-а річниця вигнання нацистських окупантів з нашого міста. Цей день назавжди увійшов у його історію як уособлення вдячної пам’яті про подвиг воїнів-визволителів, які ціною власного життя забезпечили майбутнім поколінням можливість вільно жити у рідному місті.