Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 24 липня, 05:11:44

Спроба виховання, або грамотний лобізм?

21.01.2015   13:46Агенцiя

20 січня відбулося розширене засідання обласної асоціації органів місцевого самоврядування «Ради Чернігівщини» та Консультативно-дорадчої ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради.

Хто з народних обранців згадав про Чернігівщину?

На захід були запрошені депутати Верховної ради України, які входять у міжфракційне депутатське об’єднання «Рідна Чернігівщина», створене у Верховній раді України 4-го грудня. До нього увійшли Владислав Атрошенко, Олег Дмитренко, Олександр Кодола, Валерій Куліч, Анатолій Євлахов, Роман Насіров, Валерій Давиденко, Василь Амельченко, Олег Ляшко, Олег Купрієнко, Андрій Лозовой та Ігор Попов. Метою створення об’єднання «Рідна Чернігівщина» було перш за все координація роботи парламентарів для найефективнішої реалізації інтересів виборців області.

«Вперше Чернігівщина делегувала до Верховної Ради таке потужне представництво саме демократичних сил. Тому й створено це об’єднання, яке не має особливого юридичного статусу, але є інструментом консолідації зусиль довкола розвитку області. Ідея в тому, щоб Чернігівщина мала вплив на більшу кількість комітетів, щоб розширити інструментарій лобіювання інтересів області в парламенті і, звісно, аби депутати могли ефективно обмінюватися досвідом та необхідною інформацією», – пояснив створення об’єднання його голова Валерій Куліч.

До цих депутатів можна також додати ще двох – Анну Романову та Олександра Черненка. Останній, за інформацією його помічників, планує відкрити громадську приймальню у Чернігові.

У розширеному засіданні  обласної асоціації органів місцевого самоврядування «Ради Чернігівщини» взяли участь такі народні обранці: Василь Амельченко, Владислав Атрошенко, Олег Дмитренко, Валерій Давиденко, Олександр Кодола та Валерій Куліч. Тобто шість з чотирнадцяти нардепів.

Пані Романова вирішила, що «на Консультаційній раді буде повно чарівних чоловіків-депутатів з Чернігівщини, а за результатами наради мені буде легше, будучи в Києві, вирішити нагальні проблеми» та відправила на захід свого представника. Про це вона повідомила на своїй сторінці у мережі Фейсбук.
Василь Омельченко повідомив, що Олег Ляшко захворів.
Причини відсутності інших депутатів поки що не відомі.

Що не так у формуванні місцевих бюджетів в умовах бюджетної децентралізації?

Розпочинаючи засідання, голова обласної ради Микола Звєрєв наголосив, що темою обговорення є надзвичайно важливі питання формування місцевих бюджетів в умовах бюджетної децентралізації у 2015 році та необхідності удосконалення бюджетного і податкового законодавства. І насамперед, це стосується механізму реалізації законів України «Про державний бюджет України на 2015 рік», «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», «Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи».

За словами керівника, розпочинаючи реформи, уряд проголосив про децентралізацію влади, надання місцевим органам самоврядування повноважень по управлінню територіями та фінансових ресурсів. А що ж маємо в даний момент? Зміни до Бюджетного та Податкового кодексів значно вплинули на процес формування доходної та видаткової частин бюджетів. Проте далеко не найкращим чином.

Микола Звєрєв окреслив деякі з найбільш проблемних питань фінансового забезпечення основних галузей бюджетної сфери. І в першу чергу – це недостатність коштів освітньої та медичної субвенцій у бюджетах районів і міст обласного значення, оскільки їх показники менше рівня 2014 року на 18,6% та на 15,2%.
Крім того, в методиці розподілу освітньої субвенції залишається коефіцієнт, введений ще у 2001 році, який не враховує відсоток малокомплектних шкіл та по медичній субвенції не враховується норматив бюджетної забезпеченості для малонаселених районів.

По-друге, зазначив виступаючий, обсяги субвенції на підготовку робітничих кадрів не відповідають потребі в коштах на утримання професійно-технічних навчальних закладів, які передані області на фінансування з державного бюджету, (нестача майже 6 млн. грн.. на виплату стипендій). Ще одним проблемним нюансом є те, що фінансування видатків на поновлення матеріально-технічної бази загальноосвітніх навчальних закладів, проведення їх невідкладних аварійних ремонтів є проблемним, так як відповідно до Бюджетного кодексу освітня субвенція спрямовується лише на оплату поточних видатків. В той же час, кошти на проведення таких видатків у місцевих бюджетах відсутні.

На фінансування з обласного бюджету передаються установи ветеринарної медицини. А одним із джерел фінансування цих видатків визначено екологічний податок, прогнозовані розрахункові надходження його на 2015 рік до обласного бюджету складають близько 16,6 млн. грн, а видатки на утримання ветмедицини області – 37,7 млн. грн, тобто нестача коштів складає понад 20 млн. грн.

Відмінена субвенція на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності місцевим бюджетам області, що позбавило обласний бюджет цільових джерел, за рахунок яких здійснювались ці роботи. За словами керівника, лишилося невирішеним питання лікування хворих нефрологічного профілю, що є проблемним не тільки для Чернігівщини. Такі люди мають отримувати допомогу за рахунок цільових коштів державних програм, а не залежати від фінансових можливостей місцевих бюджетів (потреба в коштах на такі цілі – 74 млн. грн. і в порівнянні з минулим роком збільшилася вдвічі).

Ше один із проблемних пунктів оновленого бюджетного процесу - обсяг субвенції з державного бюджету місцевим на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною» не забезпечує потреби в коштах на зазначені цілі.

Прикрістю в новому бюджетному документі є і те, що 10 відсотків податку на прибуток такі потужні підприємства, як Чернігівський пивкомбінат, Прилуцька тютюнова фабрика та інші, які працюють в регіоні, але зареєстровані за його межами, будуть сплачувати, як і раніше, за місцем реєстрації, зазначив у своєму виступі голова обласної ради.

Він також акцентував увагу на тому, що бюджет зараз дуже напружений і лише час покаже, чи будуть законодавчі нововведення сприяти покращенню ситуації в області. Проте, уже зараз можна бачити, що місцеві бюджети в 2015 році, як і в попередні роки, будуть незбалансовані. І знову місцеве самоврядування, як і раніше, залишається з основною проблемою – нестачею ресурсів.

Далі голова обласної ради надав слово директору Департаменту фінансів обласної державної адміністрації Валерію Дудку, який поінформував присутніх про формування бюджетів територіальних громад та існуючі проблемні питання бюджетної децентралізації у 2015 році.

Потім слово взяв начальник Головного управління Державної фіскальної служби в області Степан Дусяк. Зокрема, він розповів про основні зміни, внесені до податкового законодавства і, зокрема про ті, що стосуються місцевих податків і зборів, земельного, транспортного та акцизного податків, а також податків на доходи фізичних осіб та на нерухоме майно, які є головними чинниками наповнення бюджетів територіальних громад.

Перед учасниками наради також виступила голова Чернігівського обласного відділення Всеукраїнської Асоціації сільських та селищних рад, Парафіївський селищний голова Ічнянського району Валентина Карпенко, яка акцентувала увагу на основних недоліках децентралізації державного і місцевих бюджетів в 2015 році та необхідності удосконалення бюджетного та податкового законодавства.

Присутні на засіданні народні депутати запевнили земляків, що зроблять все залежне аби виправдати довіру своїх виборців і шляхом удосконалення законодавства виправити ситуацію на краще.

 І що маємо «на виході»?

До учасників розширеного засідання обласної асоціації органів місцевого самоврядування «Ради Чернігівщини» та Консультативно-дорадчої ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради також звернулися народні депутати Василь Амельченко, Владислав Атрошенко, Олег Дмитренко, Валерій Давиденко, Олександр Кодола та Валерій Куліч.
Народні обранці запевнили земляків, що зроблять все залежне від них аби виправдати довіру своїх виборців і шляхом удосконалення законодавства виправити ситуацію на краще.

Після обговорення голова обласної ради запропонував присутнім проголосувати за прийняття Звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо вирішення проблемних питань формування місцевих бюджетів, проект тексту якого було роздано учасникам засідання перед початком його роботи.
Микола Звєрєв зазначив що текст даного Звернення буде доповнено конструктивними пропозиціями учасників наради та затверджено на черговій сесії обласної ради вже наступної п'ятниці.
- Впевнений, що результати нашої роботи сприятимуть удосконаленню бюджетного і податкового законодавства та вирішенню проблемних питань бюджетотворення, без розв'язання яких неможливо говорити про сталий соціально-економічний розвиток регіону, - наголосив на завершення засідання Микола Звєрєв та щиро подякував усім присутнім за активну участь у його роботі.

Це – офіційно…

Багато учасників, багато слів, але низька ефективність

Головна мета заходу, як неодноразово наголошували його учасники, лобіювання інтересів місцевих громад та його представників, депутатів раз різних рівнів на законодавчому рівні. Для цього і були запрошені народні обранці.

Вікіпедія дає таке трактування лобізму (англ. lobbyism) — скоординована практика обстоювання інтересів чи чинення тиску на законодавців і чиновників неурядовими організаціями, фінансово-промисловими групами чи етнічними спільнотами на користь того або іншого рішення. Лобізм також передбачає діяльність зацікавлених осіб, яка сприяє ухваленню органами влади тих або інших рішень, з використанням формальних і неформальних відносин в органах влади. Передусім йдеться про захист інтересів не якоїсь окремої компанії, а цілої галузі.

Чи відбулося вплинути на народних обранців? Мабуть, ні. Про проблеми поговорили, але що саме потрібно зробити народним обранцям? В які закони внести конкретно зміни? Цього не було озвучено. Мабуть вже потрібно готовити на такі зустрічі, хоча б для народних депутатів, «Проекти внесення змін у Закон…», «Пояснювальні записки» та різноманітні висновки щодо відповідності законопроектів…

Та і зацікавленість депутатами в участі у розширенному засіданні обласної асоціації органів місцевого самоврядування «Ради Чернігівщини» та Консультативно-дорадчої ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради була не дуже велика. Їх явка показує, що їм це, мабуть, не цікаво.
Голові обласної ради Миколі Звєрєву бажано продовжити лобіювання, організувавши вже у Києві зустріч із всіма народними обранцями, які задекларували власну діяльність на Чернігівщині. І не «кулуарно», а з організацією потужної медіа-групи місцевих та парламентських журналістів для висвітлення цієї зустрічі.
А перед цім організувати, за допомогою власних ЗМІ, персональне інтерв’ювання всіх «чернігівських» депутатів за потрібною тематикою.

Перелік методів та напрямів лобіювання можна продовжити…

Головне – це цілком відмовлятися від совкового проведення заходів, пустопорожньої балаканини та залучення великої кількості «статистів» на заходи.

Юрій Паперний

 

Останні новини Чернігівщини

 Немає води під час відключень світла – «Чернігівводоканал» працює над вирішенням питань

Немає води під час відключень світла – «Чернігівводоканал» працює над вирішенням питань 13:36

КП «Чернігівводоканал» продовжує працювати з адресами багатоквартирних житлових будинків, які під час відключень світла залишаються без води. Про останні результати доповідав під час загальноміської наради 23 липня директор підприємства Сергій Малявко.

На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу щодо озброєної організованої злочинної групи виробників та торгівців наркотиками 13:32

Поліцейські припинили діяльність організованої злочинної групи, яка систематично виготовляла та збувала уроздріб психотропні речовини в особливо великих розмірах. Слідчі слідчого управління обласної поліції завершили досудове розслідування, матеріали провадження з обвинувальним актом скеровано до суду.

Прилуцькі поліцейські викрили чоловіка у перевезенні контрафактної продукції майже на мільйон гривень

Прилуцькі поліцейські викрили чоловіка у перевезенні контрафактної продукції майже на мільйон гривень 13:28

Керманича з нелегальним багажем поліцейські зупинили у Прилуках. З автівки правоохоронці вилучили 15 тисяч пачок цигарок без марок акцизного податку.

У шести громадах Чернігівщини з’явилися консультанти з ментального здоров’я 13:25

Всеукраїнська програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційована першою леді України Оленою Зеленською, продовжує розширювати свої можливості та інструменти, які допоможуть подбати кожному про свій внутрішній стан.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:09

Протягом минулої доби зареєстровано 11 небезпечних подій, а саме: 7 пожеж та 4 випадки загибелі на водних об’єктах. Внаслідок цих подій загинули 4 особи.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини