Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 4 липня, 09:53:24

“Журналістський” законопроект винесено на перше читання

11.10.2011   15:43Агенцiя

У період з 18 по 21 жовтня у сесійній залі Верховної Ради заплановано розгляд у першому читанні законопроекту No.8256 щодо забезпечення права журналістів на захист джерел інформації.

Прийняття цього законопроекту – в інтересах кожного українського журналіста.

За останні півтора роки ми маємо багато прикладів, коли правоохоронці, всупереч закону про гарантований державою захист, користуючись розбіжностями у законодавстві, проводять обшуки в офісах та помешканнях журналістів та вилучають на довгий термін напрацьовані архіви, фото- і відеотехніку, диктофони тощо. Це є даність, яка унеможливлює роботу редакцій та може вбити будь-яке, навіть дуже прибуткове видання.

Деякий час тому ця проблема була поширеною і в Європі. Але судова гілка європейської влади визнала, що подібні дії правоохоронців не є законними. Крім того, Парламентська Асамблея Ради Європи це визнала та оприлюднила рекомендації з приводу захисту джерел інформації журналістів. У цьому документі, зокрема, сказано: <<Асамблея зі стурбованістю констатує велику кількість випадків, коли органи державної влади європейських держав змушують чи намагаються змусити журналістів розкривати свої джерела, незважаючи на чіткі стандарти, встановлені Європейським судом з прав людини і Комітетом міністрів. Такі порушення найчастіше відбуваються у державах, де відсутнє чітке законодавство з цього питання. …Розкриття інформації, що вказує на джерело, повинно допускатися лише у виняткових випадках, коли зачіпаються життєво важливі інтереси суспільства чи людини, і це може бути переконливо встановлено>>.

Українські правоохоронці підтвердили, що користуються у своїй діяльності не Законом, який захищає журналістів, а виключно Кримінально-процесуальним кодексом, де про працівників ЗМІ нічого не сказано. Зрозуміло, що через такий підхід порушуються норми інших законів.

Щоб виправити ситуацію, в березні 2011 року українські журналісти, за допомогою Київської Медіапрофспілки та МГО “Інтерньюз-Україна”, ініціювали круглий стіл за участю народних депутатів, громадських діячів, журналістів та представників МВС України, за результатами якого було розроблено та зареєстровано у Верховній Раді проект закону про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України.

Даним законопроектом до переліку професій – нотаріуса, лікаря, психолога, священнослужителя – представників яких не можна допитувати як свідків з приводу інформації, що стала їм відома у процесі виконання їхньої роботи, додається професія журналіста.

Також законопроектом передбачається, що обшук і виїмка обладнання і носіїв інформації у журналіста можуть здійснюватися лише за вмотивованою постановою голови апеляційного суду за місцем проведення слідства на підставі подання прокурора області (АРК, міст Києва або Севастополя). При цьому, у такому поданні обов’язково повинно бути зазначено, що йдеться про обшук у журналіста.

Законопроект був підтриманий 11-ма народними депутатами, підтриманий профільним Комітетом з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, та майже одноголосно – на Комітеті з питань свободи слова та інформації.

Прийняття цього закону наблизить нашу державу до сучасних європейських стандартів і нарешті надасть українським редакціям довгоочікуванний державний захист.

Але ж для цього і журналістам треба бути більш активними у захисті своїх прав – прийти у Верховну раду, підтримати слухання “журналістського” законопроекту, питати нардепів, як вони проголосують – “за” чи “проти”, тощо.

Останні новини Чернігівщини

В оперативному командуванні

В оперативному командуванні "Північ" танкісти 1 окремої танкової Сіверської бригади отримали оновлену їдальню 09:37

Борщ зі сметаною, суп гороховий з копченостями, каша з куркою або ж макарони з м’ясом, два види салати, персики, печиво, шоколад та сік – таким обідом годували танкістів в оновленій їдальні у Гончарівську.

У Чернігові завдяки Бюджету участі в цьому році загальнодоступним є безкоштовне чіпування тварин

У Чернігові завдяки Бюджету участі в цьому році загальнодоступним є безкоштовне чіпування тварин 09:20

Серед проєктів Бюджету участі, які перемогли в загальноміському голосуванні минулого року і реалізуються в 2020, є соціальний проєкт "Чіпування домашніх і безпритульних тварин".

Нафтогаз допомагає лікарням Чернігівщини в боротьбі з коронавірусом

Нафтогаз допомагає лікарням Чернігівщини в боротьбі з коронавірусом 09:11

АТ «Укргазвидобування», що входить до Групи Нафтогаз, профінансувало та безкоштовно відвантажило медичне обладнання для 11 медичних закладів Чернігова та області.

Українець за спробу підкупити прикордонників отримав ще одну кримінальну справу

Українець за спробу підкупити прикордонників отримав ще одну кримінальну справу 09:00

У міжнародному автомобільному пункті пропуску «Нові Яриловичі» на виїзд з України прибув мікроавтобус «MERSEDES».