Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 25 червня, 19:49:29

Без розвинутого соціального діалогу соціальна справедливість неможлива

20.02.2013   07:56Агенцiя

Однією з головних характеристик сучасних європейських суспільств є розвиток різноманітних форм соціального діалогу, тобто співпраці на рівноправній основі представників працюючих громадян, бізнесу та влади.

Розуміючи недосконалість сучасної системи соціального діалогу і необхідність його подальшого розвитку, територіальна тристороння соціально-економічна рада Чернігівської області внесла до спільного плану роботи проведення засідання круглого столу: "Шляхи розвитку та здобутки соціального діалогу всіх рівнів". Захід відбувся 18 лютого в приміщенні Навчально-методичного центру профспілок, де зібралися представники профспілкових організацій, органів державної влади та роботодавців.

Відкрили засідання круглого столу та запросили соціальних партнерів до дискусії Петро Чорнорот - заступник голови Федерації профспілкових організацій Чернігівської області та Катерина Тимощенко - заступник директора Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації - начальник управління праці та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Було відзначено, що захід проходить переддень Всесвітнього Дня соціальної справедливості 20 лютого, який відзначається відповідно до Указу Президента України. В цей день усі небайдужі мають можливість привернути увагу суспільства, органів влади, громадських організацій до вирішення питань соціальної справедливості та соціального захисту, подолання бідності, забезпечення зайнятості, соціального добробуту всім громадянам України.

Звертаючись до учасників круглого столу, Петро Чорнорот наголосив, що саме інструменти соціального діалогу дають можливість працівникам (через профспілкові організації) впливати на покращення свого життєвого рівня. Роботодавці, свою чергу, можуть забезпечити надійне та ефективне функціонування виробничої сфери, цивілізоване вирішення конфліктних питань в трудових відносинах з працюючими.

Однак, чимало проблем в досягненні соціальної справедливості полягає саме у недостатній якості соціального діалогу. Зокрема, можна із впевненістю сказати, що низький рівень соціальної захищеності працівників малого і середнього бізнесу напряму пов'язаний із  слабким охопленням останнього колдоговірним процесом. Також має місце спротив роботодавців при створенні профспілкових організацій. В результаті працівники цих підприємств є фактично безправними перед обличчям власника.

Одним із ключових факторів, які характеризують рівень соціальної справедливості  в суспільстві є рівень заробітної плати працюючих. Прикро, але Чернігівська область стабільно посідає останні місця за цим показником, хоча спостерігається тенденція до його зростання. За січень-грудень 2012 р. цей показник становив становив більше 18%. Наразі середня зарплата в області складає 2308 грн. (76,3% від середньодержавної). А от заробітну плату в розмірі 3500 грн. (яка більш-менш відповідає реальним витратам людини) на Чернігівщині отримують тільки 16,4% працюючих.

Заборгованість із заробітної плати - це ганебне явище, яке іде в розріз з поняттям соціальної справедливості, на жаль, досі має місце в області. Загальна сума заборгованості станом на 01.01.2013 р. склала майже 19 млн. 919 тис. грн. Свої конституційні функції не виконали як представники приватного сектору, так і держави.

Продовжуючи обговорення, позицію органів влади щодо питань розвитку соціального діалогу та дотримання трудового законодавства озвучила Катерина Тимощенко - заступник директора Департаменту соціального захисту населення обласної державної адміністрації - начальник управління праці та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

В розвитку соціального діалогу на територіальному рівні вона передусім відмітила укладення партнерами на тристоронній основі регіональної угоди на 2011-2015 роки, до речі, на більш тривалий термін, ніж генеральної на державному рівні. Конструктивний розвиток соціального діалогу в регіоні слугує міцною базою колдоговірної кампанії на рівні підприємств, установ, організацій. "Вже сьогодні зареєстровано майже 4,8 тис. примірників колективних договорів. Вони охоплюють 86,3% працюючих, тоді як на час прийняття Закону України "Про колективні договори і угоди" цей відсоток складав лише 56,9%. Звісно сам факт укладання колективного договору не є гарантією встановлення справедливих та гідних умов праці, але цей документ може стати потужним інструментом для їх досягнення" - відзначила Катерина Тимощенко.

Також вона відзначила спільну просвітницьку роботу, що проводиться разом з Федерацією профспілкових організацій Чернігівської області через організацію виїзних семінарів-навчань у районах та містах області. Щороку такими заходами охоплюється більше половини території області. Як наслідок - покращується якість колективних договорів, активізується атестація робочих місць за умовами праці, що дає можливість працюючим отримати більший спектр пільг та компенсацій.

Активну участь в обговоренні питань порядку денного взяли лідери обласних галузевих профспілок, представники організацій роботодавців, а також органів державної влади: Вікторія Луцишина - начальник відділу контролю за додержанням законодавства про працю в Північній зоні - державний інспектор праці, Максим Торжевський - заступник директора Чернігівського обласного центру зайнятості, Марина Максименко - головний спеціаліст сектора правового забезпечення Національної служби посередництва і примирення у Чернігівській області, Наталія Манойло - начальник відділу контролю за призначенням пенсій управління Пенсійного фонду у Чернігівській області, Володимир Корогод - заступник начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань

Учасники круглого столу у свої виступах відзначили наступні позиції:
- Соціальний діалог є процесом, який знаходиться в самому центрі розробки та спостереження за виконанням соціальної політики та економічної стратегії
- Соціальні партнери повинні мати волю до компромісів, адже діалог не є методом нав'язування позиції або перемоги інтересів однієї сторони за рахунок іншої.
- Для ефективного проведення соціального діалогу необхідно постійно обмінюватись інформацією, бути відкритим у спілкуванні та відмовитись від будь-яких ідеологічних або політичних упереджень.


Федерація профспілкових організацій Чернігівської області

 

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині 9 пар одружилися за допомогою відео-зв'язку 18:36

Після повномасштабного військового вторгнення росії в Україну, зміни торкнулися багатьох сфер нашого життя, зокрема, і державної реєстрації актів цивільного стану.

Городнянська громада працює над екологічно відповідальним ставленням до навколишнього середовища

Городнянська громада працює над екологічно відповідальним ставленням до навколишнього середовища 18:31

Екологічна інформаційна кава зустріч з представниками Молодіжної ради та представниками місцевої влади Городнянської громади пройшла 24 червня 2022 року в Городні.

На ремонт шкіл Чернігова спрямують 37 млн грн

На ремонт шкіл Чернігова спрямують 37 млн грн 18:28

Невикористані кошти освітньої субвенції перерозподілили між навчальними закладами для виконання ремонтних робіт.

Прокуратурою заявлено позов про стягнення з підприємства 49 551 грн. за безпідставне використання земельної ділянки

Прокуратурою заявлено позов про стягнення з підприємства 49 551 грн. за безпідставне використання земельної ділянки 18:00

Прилуцькою окружною прокуратурою до господарського суду направлено позов про cтягнення з підприємства безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за землю в сумі 49551,43 грн. на користь Прилуцької міської ради.

Захисники Чернігова:

Захисники Чернігова: "Про сон на посту і думати не приходилося, а очі в темряві працювали в сто разів сильніше" 17:52

Олег, як, мабуть, і більшість українців, не вірив у повномасштабне вторгнення росії в Україну. Разом із тим він впевнено називає війну на сході держави війною, яка тривала понад вісім років.