Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 23:51:48

З4-ті роковини Чорнобильської аварії та Чернігівщина

25.04.2020   09:11Агенцiя

На Чернігівщині від Чорнобильської аварії постраждало за офіційними та експертними даними від 14,6 до майже 16 тисяч людей.

Чорнобильська аварія — найбільша в історії людства техногенна катастрофа, яка стала наслідком панування комуністичного тоталітарного режиму.

Уніч на 26 квітня 1986-го два вибухи під час експерименту зруйнували 4-й реактор атомної електростанції, які потужністю мали еквівалент 300 Хіросим. В атмосферу потрапила хмара радіоактивного пилу — 11 тонн ядерного палива. Вітром радіоактивні речовини дісталися на територію Литви, Латвії, Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Фінляндії, Великої Британії, а пізніше – Німеччини, Нідерландів, Бельгії.

Найбільше постраждали Україна, Білорусь і Росія.

Від радіації, за оцінками незалежних експертів, померло 500 тисяч людей. У перші дні після початку катастрофи отримали значні дози опромінення 8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, Росії. З них в Україні — 2,6 млн. людей, які проживали на території 200 тис. кв. км у 2293 містах, селищах і селах.

На Чернігівщині від Чорнобильської аварії постраждало за офіційними та експертними даними від 14,6 до майже 16 тисяч людей. В зону радіаційного забруднення офіційно потрапили 244 населених пункти, в яких проживало понад 650 тисяч жителів. Реально постраждала вся область.

Майже 15 тисяч мешканців Чернігово-Сіверщини, яких відомо поіменно, рятували світ від смертельної загрози. Нагадаємо, що всього взяло участь у ліквідації ядерної аварії та будівництві саркофагу 600 тисяч осіб.

Треба також із вдячністю згадати тисячі й тисячі чернігівців, які своєю працею на заводах, підприємствах, в організаціях та установах області зробили вагомий внесок у перемозі над ядерним лихом. Так, на чернігівському заводі «Жовтневий молот» («Ремзавод») виготовляли пристрої для скидання піску та інших речовин із військових гелікоптерів для гасіння ядерної пожежі… До речі, ці гвинтокрилі пожежники базувалися під обласним центром.

Ліквідатори та всі, хто забезпечував їхню боротьбу, здійснили геройський подвиг в ім'я життя нинішніх і прийдешніх поколінь. Серед них варто згадати про Володимира Миколайовича Шашенка, одного іздвохзагиблихбезпосередньопід час аварії 26 квітня 1986-го.
Він народився 21 квітня 1951-го у селі Щуча Гребля Бахмацького району Чернігівської області. В 1970 році закінчив Конотопський індустріальний технікум. З серпня 1980-го працював на Чорнобильській атомній електростанції. Був налагоджувальником контрольно-вимірювальних приладів та автоматики 5-го, 6-го розрядів цеху налагоджування та випробувань. 2 квітня 1984-го перейшов працювати на підприємство «Смоленськатоменергоналагодження».

На Чорнобильську АЕС Володимир Шашенок був направлений для участі у випробуваннях на четвертому енергоблоці. В ніч на 26 квітня 1986-го знаходився у приміщенні деаераторної етажерки, де здійснював контроль параметрів систем та устаткування енергоблока. В результаті руйнування будівельних конструкцій під час вибуху він отримав чисельні поранення та опіки. Вже вдень 26 квітня 1986-го у тридцятипятирічному віці помер від опромінення.

Сергій Бутко, Український інститут національної пам’яті

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.