Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 18 квітня, 22:31:36

Не продавайте голос дешево. А краще – взагалі не продавайте

06.08.2012   10:43Агенцiя

Отже, нарешті, це сталося: 30 липня офіційно стартували виборчі перегони. І за якихось три місяці ми з вами, начитавшись, надивившись та втомившись від агітаторів, підемо на виборчі дільниці, аби віддати свій голос якомусь із претендентів у народні депутати.

Чернігівська область

Чернігівська область

Нагадаємо: виборча система поточного року є змішаною. Тобто будемо голосувати як за партійні списки (225 осіб), так і за кандидатів у мажоритарних округах (теж 225 осіб). Поки що партійна агітація проводиться здебільшого через всеукраїнські телевізійні канали. Та, думаю, за якихось два тижні й місцева розгуляється на повну силу.

Як ви знаєте, на Чернігівщині є шість мажоритарних округів, де за останні три місяці значно збільшилась активність відомих і не дуже особистостей, що мають намір брати участь у перегонах. Є округи, де фаворити вже практично визначилися. Проте маємо й такі, де вимальовуються серйозна боротьба та цікава інтрига.

Напередодні офіційного старту виборів у прес-клубі “Експертна думка” зібралися представники громадських організацій, партійці, професійні експерти та медійники – аби обмінятися думками щодо активного розгортання виборчої кампанії та “родзинки” передвиборчих технологій.

Спокійно і не без скандалу

Незважаючи на погодні умови (літо, спека, липень, відпустки тощо), претенденти в кандидати в нардепи “працювали” дуже “потужно” й відзначилися, хто чим зміг: від роздачі отрути до агітації від знаменитого (померлого) тезки. При цьому одні брали участь в офіційних заходах разом із владою спокійно та виважено, інші – не без скандалу (переважно “зірковий” претендент Олег Ляшко). “Перешкоджають” проводити “меценатську” діяльність (незрозуміло, правда, хто) чомусь тільки Владиславу Атрошенку. А опозиції не надають рекламну площу на зовнішніх носіях (усе давним-давно розкуплене) і – страшно сказати – “не допускають” на комунальне телебачення. Крім того, п’ять неофіційних претендентів у кандидати мають власні газети. І потихеньку розпочали злостиві інформаційні війни вже не тільки в Інтернеті, а й на шпальтах своїх видань.

Виборами переймаються і різноманітні громадські організації (“ОПОРА”, “Поліський фонд”, “ЧЕСНО”, “Ініціатива”, “Апельсин”), які вже щосили проводять моніторинг преси та діяльності всіх претендентів. Іще декілька громадських організацій, так би мовити, “на стрьомі”.

Завжди готові

“Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень” у липні вивчав політичні смаки та вподобання мешканців Чернігівщини. У тому числі цікавився майбутньою активністю виборців. Отже, наразі вже готові піти на виборчі дільниці понад 56% респондентів, іще близько 20% – можливо, підуть. Отже, виборча явка (певно, люди скучили за виборами), швидше за все, буде доволі високою.

Які партійні сили користуються любов’ю населення, поки що дізналися тільки по 206-му округу (частина Чернігова, Ріпкинський та Чернігівський райони). В обласному центрі об’єднану опозицію підтримують 14%, Партію регіонів – 12%, комуністів – 9,3%, “УДАР” – 7%, “Україна – вперед” – 3%. По Чернігівському району: об’єднана опозиція – 14%, Регіони – 13%, “УДАР” – 7%, КПУ – 6%, “Україна – вперед” – 2,6%. У Ріпкинському районі рейтинг упевнено очолює Партія регіонів – 19%, об’єднана опозиція має 14%, КПУ – 12%, “Україна – вперед” – 2,8%, “УДАР” – 1%. У цілому рейтинг об’єднаної опозиції – 14%, регіоналів – 13,5%, КПУ підтримують 8,6%, “УДАР” – 6%, “Україна – вперед” – 3%.

“Хто на світі всіх миліший”

За словами головного (нині) спостерігача – керівника центру “Ініціатива” Павла Пущенка, наразі всі округи Чернігівщини можна поділити на дві категорії: ті, де є домінантні політичні кандидати, й ті, де сформувалася конкуренція.

Що ж, давайте більш докладно зупинимося на спостереженнях цієї громадської організації по кожному округу окремо.

205-й округ

Отже, на думку спостерігача, основні конкуренти – це народний депутат України Валерій Дубіль та нинішній міський голова Чернігова Олександр Соколов. Попри те, що останній офіційно не оголошував про те, що буде балотуватися. Діяльність Валерія Дубіля експерти охрестили “хвильовою”: його активність відбувається певними хвилями – чим ближче до виборів, тим частіші прояви публічної діяльності. Сьогодні він позиціонує себе як опозиційний до влади кандидат, що переймається проблемами Чернігова. Однак, попри свою опозиційність, він не поспішає заявляти про себе як про активного борця проти влади. Хоча має для цього всі можливості, наприклад, власний інформаційний бюлетень.

Цікаво, що на думку місцевого журналіста Володимира Андрійченка (котрий також збирається висунути свою кандидатуру в якості “найчеснішого кандидата”) пан Валерій поводиться не як народний депутат, а швидше – як майбутній мер міста. Володимир Андрійченко каже “Я був на його зустрічах із людьми. І склалося таке враження, що він узяв на себе повноваження міського голови. Інакше як пояснити той факт, що люди звертаються до нього з нагальними проблемами – як полагодити дороги, дахи й тому подібне”.

А от щодо діяльності Олександра Соколова – експерти роблять припущення, що він найближчим часом буде висунутий кандидатом від Партії регіонів. Поки що міський голова Чернігова перебуває в офіційній відпустці, й за нього на вибори працюють іменний Фонд, комунальні засоби масової інформації, зовнішня реклама (корінний чернігівець, гарний господарник і тому подібне) та деякі підлеглі. До речі, на думку більшості експертів, боротьба тут буде дуже гострою. Що вже проявилося на останній сесії міської ради. Крім того, доволі відомі в політичних колах “анархісти-шантажисти” (кимось таки найняті) постійно намагаються зірвати зустрічі Валерія Дубіля з народом. Отже, можливо, що кожен голос пересічного чернігівця буде “на вагу золота”.

206-й округ

Тут – два фаворити: перший заступник голови облдержадміністрації Станіслав Прокопенко (який не приховує, що йде на вибори від Партії регіонів) та бізнесмен і депутат обласної ради Владислав Атрошенко (швидше піде самовисуванцем). Варто сказати, що “засівна” кампанія пана Владислава визнається експертами як найдорожча. Можливо, саме через це (роздачу продовольчих наборів та різноманітних подарунків на дні сіл, храмові свята й тому подібне, а також своє телебачення, дві газети, персональний сайт) соціологи “намалювали” йому просто величезний особистий рейтинг. Варто зауважити, що якби він був справді таким, то всім іншим претендентам давно вже потрібно було би вивісити білі прапори. Але ж Станіслав Прокопенко не сидить у кабінеті в очікуванні, що адмінресурс і бюджетні кошти його “витягнуть”, а таки працює й багато зробив гарних справ за власний кошт. Крім того, має свій інформаційний ресурс – спецвипуски газет “Біла хата” і “Вчасно”. Через котрі зможе як донести свою позицію, так і розповісти про конкретну діяльність.

Варто зауважити: багато експертів очікували, що з цих обох (провладних) кандидатів залишиться тільки один. Але тепер засумнівалися: певно, все-таки вони обидва підуть до “переможного” кінця. Бо щодо того, чи варто боятися серйозної конкуренції від можливого єдиного опозиційного кандидата Віталія Коржа – експертів гризуть сумніви. Адже навіть упізнаваності його серед мешканців обласного центру практично нема. Хоча, ймовірно, невдовзі він розпочне таку активну кампанію, що конкуренти за голову схопляться. Правда, кілька знаних (місцевого штибу) опозиційних політиків можуть не відмовити собі в задоволенні “полоскотати нерви” конкурентам, і це, як варіант, може серйозно зменшити шанси пана Віталія.

207-й округ

Найпомітнішим кандидатом тут є народний депутат України Ігор Рибаков, котрий уже залучив на округ 107 мільйонів гривень бюджетних коштів. Крім того, його фонд працює: від роздачі велосипедів до солідної допомоги на будівництво храмів. Бігборди з портретом Ігоря Рибакова можна побачити навіть у найвіддаленішому селі чи хуторі.
Як зауважують експерти, жодного іншого кандидата, який би міг скласти конкуренцію панові Рибакову, наразі немає. Хоча викликає цікавість деяка “метушня” в цьому окрузі знаних в області особистостей рівня Петра Шаповала та Олега Петрова.

208-й округ

Тут поки що безумовним лідером є київський підприємець та власник футбольного клубу “Єдність” із Плисок Михайло Голиця. Його підтримують влада, столичні зірки естради та власний Фонд, який агітує на всю силу. Серед імовірних суперників називають прізвище “зіркового” Олега Ляшка, котрий зволікає з прийняттям рішення щодо участі в якомусь конкретному окрузі. Якщо обере саме цей – вибори тут будуть, можливо, “найфеєричнішими”. З постійними скандалами, “чорнухою” й тому подібне.

209-й округ

Головних “героїв” поки що двоє: будівельний магнат і народний депутат України Іван Куровський та місцевий підприємець, керівник ТОВ “Земля і воля” Леонід Яковишин. Варто зауважити, що вони обидва доволі відомі (у позитивному сенсі) в окрузі, мають гарну репутацію серед виборців. І, хто з них переможе – покаже час. А також – реальні справи, які ще будуть зроблені.

Точилися і тривають розмови про можливу появу в окрузі серйозного “парашутиста” зі столиці, який ускочить у виборчий “потяг” в останній момент. Почекаємо.

210-й округ

Тут усе доволі заплутано. Останнім часом один із найпомітніших тамтешніх політиків, депутат обласної ради Анатолій Мирошниченко нібито почав поступово згортати свою діяльність. Але якщо партія скаже “треба” – куди він із підводного човна подінеться. На думку експертів, цим скористався екс-мер Чернігова Микола Рудьковський. І поступово почав “захоплювати” шпальти місцевих видань та бігборди. Політтехнологи пана Рудьковського навіть “зробили” його приліпленим до двадцятки найвпливовіших політиків країни.

До речі, обидва претенденти – провладні. Хоча Олег Ляшко (який просто до запаморочення “любить” пана Миколу) нещодавно заявив: “На Рудьковському в Адміністрації Президента поставили хрест”. Іще один потенційний впливовий кандидат в окрузі (за чутками, “права рука” московського бізнесмена й відомого мецената з Прилук Юрія Коптєва) Ігор Курган балотуватиметься від партії “УДАР”.

Експертна думка

За словами представника громадянської мережі “ОПОРА” Євгенія Романенка, окрім залучення адміністративного ресурсу та великої кількості “джинси” (замовних матеріалів) у майже всіх засобах масової інформації, є ще одна спільна риса нинішніх виборів. До речі, нею користуються практично всі претенденти на майбутнє “місце сидіння”. Це те, що кандидат місцевий, знає всі проблеми з перших уст, сам добрий господарник – і зможе зробити свого виборця щасливим. Іще одна суто місцева властивість – у нас у бій поки що рвуться більше окремі кандидати, а не політичні сили. На думку представника прес-клубу “Експертна думка” Тетяни Бойко, нинішня кампанія буде як ніколи важкою, оскільки люди вже втомилися від виборів та політичних ігор партій. Саме тому вони хочуть, аби їхні інтереси обстоював не тільки “місцевий” чи “досвідчений” кандидат, а й чесний, порядний та відкритий до людей. Із таким ставленням до майбутніх виборів пов’язане й відмежування політичних партій від місцевих політичних сил. Приналежність до кольорів прапорів тієї чи іншої партії вже жодним чином не впливає на рейтинг кандидатів. А от на переконання політолога Юрія Паперного “виборча кампанія ще не почалася. Нинішня активність політиків є не що інше, як звичайне нагадування про себе. Важко буде наприкінці серпня, коли на голови виборцям виллється чимало чорного піару. І дай, Боже, щоби потім суди змогли зупинити цей потік”. Як радить політичний оглядач Сергій Соломаха, “людям уже сьогодні потрібно прийти на дільниці та перевірити своє прізвище у списках. Адже останніми роками реєстр виборців викликає доволі багато нарікань”.

Отже, шановні читачі, вибори розпочалися. До 9 серпня триватиме процес висування кандидатів, за яким ми будемо уважно спостерігати й вас повідомляти. А з 20 серпня вже ТАКЕ може розпочатися, що тільки тримайтеся!
До речі, минулого тижня відповідав на запитання одного доволі цікавого та “зарозумілого” соціологічного дослідження. Одне запитання вразило найбільше “Що для Вас особисто потрібно зробити, аби Ви не тільки віддали голос за конкретного кандидата, але й агітували за нього інших виборців?” Хотів сказати: “Грошей, і побільше”. Та передумав. Адже за гроші щось таки купиш (проїси, проп’єш тощо) і швидко про них забудеш. А той же (можливо, “клятий”) претендент стане нардепом і може такого накоїти з однодумцями в парламенті, що від сорому згориш.
Тому не віддавайте свій голос надто дешево (політичні технологи оцінюють його в районі якоїсь сотні гривень). Не піддавайтеся красивим обіцянкам. Беріть гречку чи щось інше, але голосуйте розумом. Аби не продати дешево своє (а також дітей та онуків) майбутнє.

Олександр Шило

http://www.hvilya.com/blog/ne_prodavajte_golos_deshevo_a_krashhe_vzagali_ne_prodavajte/2012-08-02-582

Останні новини Чернігівщини

 150 мільйонів гривень держсубвенції на ремонт та будівництво укриттів у школах Чернігівщини: подати заявку можна вже сьогодні

150 мільйонів гривень держсубвенції на ремонт та будівництво укриттів у школах Чернігівщини: подати заявку можна вже сьогодні 17:03

Наш регіон – один із 8 в Україні, який, відповідно до рішення Кабінету Міністрів України, отримає кошти від держави на облаштування безпечних умов у закладах освіти.

Фестиваль Взаємності як Простір для діалогу: Унікальна платформа для взаємного інспірування

Фестиваль Взаємності як Простір для діалогу: Унікальна платформа для взаємного інспірування 16:54

Театральний „Фестиваль взаємності“ об’єднає чеських та українських митців у п’яти містах України. ǿетою фестивалю є поєднання культурних наснаг Чеської Республіки та України через мистецьке вираження та підтримку діалогу й взаєморозуміння серед митців обох країн.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04

Протягом минулої доби зареєстровано 5 небезпечних подій техногенного та природного характеру, а саме: 1 дорожньо-транспортна пригода та 4 пожежі. Внаслідок цих подій 1 особа постраждала. Внаслідок ракетного обстрілу травмовано 77 осіб, з них 4 дитини, підтверджено загибель 18 осіб.

У Чернігові завершено пошуково-рятувальну операцію на місці ворожої атаки 09:59

Станом на ранок 18 квітня відомо вже про 18 загиблих людей, постраждали 78 осіб, з них 4 дітей.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини