Нічийна земля: в Україні 391 000 га невитребуваних паїв. Яка область втрачає найбільше?
Територія практично п’яти Києвів не потрібна своїм власникам – 391 тисяча гектарів, згідно Моніторингу земельних відносин, який був започаткований в рамках проекту Світового Банку та провів повну інвентаризацію всієї ріллі в земельному кадастрі, вважаються невитребуваними.

Що від цього втрачає країна, розповідає доктор економічних наук Віталій Данкевич.
У житті «невитребуваними паями» вважають усі ті землі, які опинилися на півдорозі між колишньою колективною власністю колишніх колгоспів та приватними земельними ділянками пайовиків. Це – або землі, на які не було видано сертифікати, або земельні ділянки, визначені в натурі, але без оформленого права власності. Фактично, люди, які мали б ними володіти, прав на цю землю не мають. За словами юристів, які займаються цим питанням, оформлювати документи власники часто відмовляються через існуючий мораторій на продаж землі: змоги продати паї вони не мають, а займатися здачею в оренду чи обробкою, не мають можливості чи бажання.
«Невитребуваний пай» або «невитребувана земельна частка (пай)» – терміни, які широко використовують як державні службовці, так громадяни. Але офіційно ці терміни не визначені.
Згідно законодавства, здавати в оренду ці невитребувані паї можна за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації для використання за цільовим призначенням. Але до моменту, коли їх власники оформлять державні акти на право власності на земельну ділянку. Це зазначається в договорі про оренду. Водночас реєстрація права оренди таких ділянок законодавством не передбачена і орендарі не можуть їх включити в зареєстрований земельний банк. Через це під час перевірок часто можуть виникати питання щодо законності використання таких земель.
Тому часто невитребувані паї орендуються нелегально, не проходять по документах, а громади, на чиїй території знаходиться найбільше таких невитребуваних паїв, втрачають чималі суми податків.
Лідерство з кількості невитребуваних паїв належить Житомирській (28318 шт), Івано-Франківській (26080 шт.), Чернігівській (9561 шт.), Хмельницькій (6736 шт.), Вінницькій (4458 шт.) областям. Найменша їх кількість – у Чернівецькій (143 шт.), Тернопільській (290 шт.), Закарпатській (418 шт.), Миколаївській (666 шт.) областях.
За площею найбільше невитребуваних паїв залишилось у Житомирській (85976,0 га), Чернігівській (40766,4 га), Сумській (30116,6 га), Івано-Франківській (26436,0 га), Харківській (25382,9 га) областях. Найменше за площею невитребуваних паїв у – Чернівецькій (188,0 га), Закарпатській (450,5 га), Тернопільській (552,0 га) областях.
Через невизначеність питання невитребуваних паїв величезні території обробляються фактично незаконно, а їх власники та громади, до яких географічно належить ця земля, втрачають величезні кошти.
Останні новини Чернігівщини
За півроку в пологовому будинку Чернігова народилося 954 дитини 17:39
Упродовж червня 2025 року в комунальному некомерційному підприємстві «Пологовий будинок» Чернігівської міської ради з’явилося на світ 140 немовлят: 64 дівчинки та 76 хлопчиків.
Топ-5 порад, як вижити і вціліти під час обстрілів 16:48
Це не той «топ-5», який ми би хотіли написати, але він вартий вашої уваги більше, ніж будь-що інше.
Прилуцькі поліцейські нагадують дітям про безпеку в Інтернеті під час літніх канікул 16:17
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції провели профілактичний захід на вулицях міста. Під час спілкування з дітьми вони роздали інформаційні листівки з порадами щодо безпечної поведінки в Інтернеті.
У Чернігівській ОВА родинам полеглих захисників передали 67 посмертних нагород 15:36
Державні нагороди і відзнаки від військової частини отримали сім’ї полеглих оборонців.
На Чернігівщині передали військовим 10 генераторів від німецьких благодійників 14:52
У межах тристороннього меморандуму – між Чернігівською ОВА, Благодійним фондом «Help-Ua» та німецькою доброчинною організацією «Україна. Допомога. Брайтшайд імені Святого Лаврентія» – передали одній із військових частин 10 генераторів.