Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 14 серпня, 07:09:28

Справа “ніжинських робінгудів”

28.03.2012   07:40Агенцiя

У Чернігові триває судовий процес над групою молодих людей, які 2009 року в Ніжині оголосили війну місцевим наркоторговцям. У народі їх встигли охрестити “робінгудами”, міліція ж називає ніжинських молодиків просто бандитами.

Останні два роки домом для п’ятьох колишніх боксерів із провінційного містечка на Чернігівщині слугують стіни слідчого ізолятора. Якщо вину “робінгудів” буде доведено, вони можуть отримати від восьми до п’ятнадцяти років реальних термінів ув’язнення. Натомість родичі та адвокати ніжинців заявляють про невинуватість підзахисних, а також про численні порушення у процедурі судових розглядів з боку слідчих і суду.

Спортсмени оголосили війну наркобаригам

У листопаді 2009 року шестеро спортсменів із Ніжина розпочали полювання на місцевих “наркобариг”. Лідер групи – Владислав Попович – участь у цій війні вирішив узяти через наркотичний “досвід” свого молодшого брата Анатолія.

Молоді люди під виглядом потенційних покупців вишукували продавців дурману, зазвичай садовили їх в авто та змушували зізнаватись у незаконному збутові наркотичних речовин. Усі зізнання боксери знімали на відео. Наркоторговці присягалися найсвятішим ніколи більше не торгувати дурманом. Деякі з “бізнесменів” свідчили про те, що за хабарі їхню діяльність “кришує” відділ боротьби з незаконним обігом наркотиків.

Уже через місяць активної діяльності проти “робінгудів” порушили першу кримінальну справу. Міліція беззаперечно стверджує, щo ці хлопці – звичайні бандити, які вимагали у ні в чому не винних людей гроші. За словами правоохоронців, молодики нібито здобули майна і коштів на суму понад 100 тисяч гривень. Утім, порушення кримінальної справи не змусило колишніх боксерів відмовитися від того, що вони робили. Ніжинці заснували громадську організацію з багатообіцяючою назвою “Свобода” і ще майже чотири місці активно “пресували” бариг.
У березні 2010 року “робінгуди” оприлюднили свої відео на прес-конференції в одній із ніжинських шкіл. Там вони вказали на причетність правоохоронців до “кришування” незаконного обігу наркотиків у Ніжині, а також на те, що всі їхні листи та повідомлення з вимогами вжиття заходів боротьби зі згаданим ганебним явищем, які відправлялися на адресу відповідальних органів, залишалися без розгляду.

З 13 квітня 2010 року шістьох боксерів заарештували, п’ятьох із них відправили до СІЗО, одного відпустили під підписку про невиїзд. Тоді прокуратура висунула їм друге звинувачення – бандитизм. За статтею 257 кримінального кодексу хлопцям загрожувало від 8 до 12 років ув’язнення.

Версія слідчих

За твердженням слідства, від дій “робінгудів” постраждало семеро місцевих мешканців, яких боксери нібито вивозили в ліс або на зйомні квартири, де їх били, стріляли з пістолета в ноги та живіт, застосовували електрошокер і палиці. Все це робилося для того, аби забрати у ні в чому не винних людей гроші й цінності. Міліція також узялася стверджувати, що відео “робінгуди” знімали для прикриття своєї справи і змушували випадкових людей обмовляти себе. При цьому самі “випадкові люди”, а віднедавна потерпілі, – судимі, троє – за незаконний збут наркотичних засобів.

За офіційним повідомленням, розповсюдженим сектором громадських зв’язків УМВС України в Чернігівській області, кримінальну справу порушено за ознаками злочинів, передбачених статтями 257, 186 ч. 5, 187 ч. 2, 4, 189 ч. 4, 263 ч. 1, 289 ч. 3, 309 ч. 1, 357 ч. 3 Кримінального кодексу України відносно озброєної організованої групи-банди у складі непрацюючих мешканців Ніжина. Санкції статей Кримінального кодексу України передбачають ув’язнення до 15 років.

В обласній прокуратурі відмовляються будь-що пояснювати, спираючись на таємницю слідства.
За версією ж міліції, в ході супроводження кримінальної справи працівниками УБОЗ УМВС в Чернігівській області задокументовано 13 злочинів, 11 із яких скоєно у складі організованої злочинної групи. В числі інкримінованих та задокументованих злочинів – бандитизм, 5 вимагань, 2 розбійні напади, грабіж, незаконний обіг вогнепальної зброї та наркотичних засобів, незаконне заволодіння транспортним засобом, викрадення документів.

Як уже зазначалося, потерпілим громадянам завдано збитків на суму близько 100 тисяч гривень.
“У членів банди вилучено зброю та автомобілі Мегсеdes-Benz-200С, Ореl Аscona, Skoda Оctavia, ВАЗ-2108, ВАЗ-21099”, – пояснюють у секторі громадських зв’язків.
Організатор та четверо спільників заарештовані й перебувають у СІЗО Чернігова, ще одного чоловіка було відпущено під підписку про невиїзд.
“Ці люди під прикриттям благих намірів – боротьби з наркоманією – фактично займалися розбоєм і вимаганням”, – коментує керівник обласного УБОЗ.

Позиція захисту

19 жовтня 2010 року справу почали розглядати в Деснянському районному суді Чернігова. Відтак з’ясувалося, що потерпілі не самостійно скаржилися в міліцію на банду, а міліція розшукувала їх по відео, працювала з ними і пропонувала писати заяви. Заява ж одного з головних потерпілих на прізвисько Ракета, якого свідки називали крупним наркоторговцем у місті, надійшла пізніше, ніж порушили справу та затримали “робінгудів”!
У свою чергу, дружина ватажка “робінгудів” Олена Попович скаржиться на неправомірні дії судді Деснянського в місті Чернігові суду Андрія Стеблини, який, незважаючи на численні клопотання підсудних та їхніх адвокатів про відвід, продовжує вести справу шістьох колишніх боксерів із Ніжина.

“Робінгуди” з адвокатами вже не вперше просять відводу судді. Основний аргумент – він не досліджує тверджень підсудних про те, що вони били потерпілих за продаж наркотиків.

За словами дружини головного обвинуваченого в резонансній справі, під час останнього судового засідання суддя цинічно відхилив клопотання про залучення додаткових свідків. Зі слів Олени Попович, потерпілі не хочуть з’являтися до судової зали та підтримувати обвинувачення.

“З п’яти потерпілих ми бачили лише трьох”, – говорить дружина Владислава Поповича.
Також за словами Олени Попович, суддя відхиляє майже всі клопотання звинувачених про виклик свідків, додаткові експертизи й говорить в один голос із прокурором. Потерпілі не хочуть з’являтись і відповідати на запитання захисту. “Один із них, Олександр Симоненко, надіслав заяву, що він перебуває поза межами України, хоча його бачили в Ніжині”, – говорить дружина ватажка “робінгудів”.

Владислава Поповича суд позбавив трьох київських адвокатів, які захищали його безкоштовно та за власний рахунок півтора року їздили на суд із Києва. Суддя зробив це на прохання прокурора.

Попередньо адвокати та “робінгуди” заявляли клопотання про відвід прокурора Сергія Шевченка, якого колись побив один із підсудних – Сергій Ярмоленко. Їхні клопотання про відвід традиційно відхилив суддя, відмовившись додати до справи тодішній вирок Ярмоленку.

“Судити повинні не тільки “робінгудів”

Як повідомила адвокат Владислава Поповича Катерина Нікітюк, під час останнього судового засідання за порушення порядку та неповагу до суду від участі в судових засіданнях відсторонили обвинуваченого Сергія Ярмоленка. За її словами, до кінця слідства один із “робінгудів” просидить у СІЗО.

У справі “ніжинських робінгудів” слідчі загубили речові докази, а суд не докладає зусиль до того, щоб доставити потерпілих на судові засідання. Також ігноруються клопотання підсудних про відвід призначених державою адвокатів.

“Ми вже написали заяву про порушення за цими фактами кримінальної справи стосовно слідчих і так званих потерпілих”, – говорить Катерина Нікітюк.
За її словами, судовий розгляд перебуває на стадії допиту підсудних і наближається до дебатів, яких вимагає прокурор.

Правозахисник Денис Ципін, який виступає офіційним представником Поповича в суді, наголошує, що “ніжинські робінгуди” визнають свою провину, але лише в частині самоуправства.

“Вони порушували закон і готові понести покарання, – говорить правозахисник. – Але їх порушення – це хуліганство, нанесення легких тілесних ушкоджень, самоуправство і аж ніяк не бандитизм, що його інкримінують молодим людям. За свої злочини хлопці, перебуваючи під слідством у СІЗО, майже відбули покарання, і їх мають відпустити, – додає Денис Ципін. – А загалом, задля справедливості, повинні судити не тільки “робінгудів”, але й людей, які розповсюджували наркотики, а також усіх тих, хто “кришував” наркобізнес.

Як стверджує Катерина Нікітюк, керівники, котрі затримували “робінгудів”, мають підвищення.
“У цій справі міліцейські чини заробили зірочки на погони, – сказала вона. – Оскільки, за показниками, викрито “серйозне злочинне угрупування”.

Натомість довести вину чи причетність до “кришування” наркобізнесу місцевих міліцейських чинів за визначенням неможливо, оскільки суд відхиляє всі клопотання про залучення як доказів записів розмов, котрі вказують, що не все так добре в казенному домі.

Замість післямови

Згідно з міліцейською статистикою, на Чернігівщині за 2011 рік близько 10 відсотків усіх зареєстрованих злочинів було скоєно у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.
Разом з тим правоохоронці звітують про успіхи в боротьбі з наркоторгівлею та наркоманією. Минулого року порушено майже тисячу кримінальних справ за незаконні операції з наркотиками, практично половина з них – за збут наркосировини. У бажаючих збагатитися за рахунок наркозалежних осіб вилучено близько 400 кілограмів (!) наркотичних засобів.

“Вагомого удару завдано наркозлочинності, не допущено широкого розповсюдження наркотиків в області і насамперед – серед молоді”, – зазначалося на нараді в обласному УМВС, яка була присвячена підсумкам роботи міліції 2011 року.

http://www.hvilya.com/blog/sprava_nizhinskikh_robingudiv/2012-03-27-349

Віталій НАЗАРЕНКО

Останні новини Чернігівщини

Розкрито вбивство 7-річної дитини. Батькові повідомлено про підозру

Розкрито вбивство 7-річної дитини. Батькові повідомлено про підозру 15:49

За процесуального керівництва Чернігівської обласної прокуратури розкрито вбивство малолітнього хлопчика, яке мало місце на початку червня 2022 року у Прилуцькому районі.

Поліцейські Корюківщини взяли участь у меморіальному молодіжному забігу на честь загиблих воїнів

Поліцейські Корюківщини взяли участь у меморіальному молодіжному забігу на честь загиблих воїнів 15:48

Сьогодні у Мені відбувся молодіжний забіг на знак вшанування пам’яті земляка — Віталія Горбача, а також усіх загиблих захисників України. До нього долучилися й поліцейські місцевого відділення Корюківського райвідділу поліції. Дистанція забігу склала два кілометри.

Допомога пораненим воїнам від чернігівських школярок

Допомога пораненим воїнам від чернігівських школярок 15:32

У Чернігові дівчатка-підлітки вирішили зібрати кошти для поранених воїнів. Діти влаштували імпровізований «магазин» на одній з найбільших вулиць обласного центру, неподалік від місцевого ринку.

Близько 200 «прильотів»: росіяни били з «Градів» по прикордонню Сумщини та Чернігівщини

Близько 200 «прильотів»: росіяни били з «Градів» по прикордонню Сумщини та Чернігівщини 15:29

російські війська обстріляли чотири громади на Сумщині та одну на Чернігівщині.

Чернігівський міський голова зустрівся з волонтерами та представниками громадських організацій з нагоди Дня молоді

Чернігівський міський голова зустрівся з волонтерами та представниками громадських організацій з нагоди Дня молоді 15:24

У Чернігові волонтерів, представників громадських та благодійних організацій, інших об’єднань, що надають підтримку дітям та молоді, нагородили почесними відзнаками Чернігівської міської ради сьогодні, 12 серпня.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини