Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 25 лютого, 21:29:35

ЯК УКРАЇНА СТАЛА КИЇВСЬКОЮ ГУБЕРНІЄЮ

23.12.2013   11:22Агенцiя

305 років тому Петро І, не питаючи згоди українців, переселив їх із Гетьманщини в імперію. 18 грудня 1708 р. видано указ Петра про утворення 8 губерній. Зокрема, Київської...

Ще на початку 1707 р. відбулася подія, яка вивела з рівноваги гетьмана Мазепу та його оточення. 10 лютого Петро І  підписав іменний указ «Про приєднання Києва та інших черкаських міст до відомства Білгородського розряду». «Великий Государь указал Киев, також и прочие замки в черкасских городах, в которых русские воеводы, приписать к Белугороду; и из Белогорода комнатному стольнику и воеводе князю Дмитрию княж Михайловичу сыну Голицыну, осмотря их, быть к весне в Киеве, где много исправления требует; и для того ему Белгородским разрядом то исправлять. А за честь киевского места, писать его князя Дмитрия, воєводою киевским, а не белгородским, и ведать и Белгород со всем розрядом ему ж князю Дмитрию; а Киев с прочими замки черкасскими взяты в розряд. И о том ему князю Дмитрию сей Великого Государя указ сказать; а об отпуске в розряд тех городов и всех дел и ведомостей и подъячих, у которых те города в повытьях, с их денежными оклады, послать из разряду, в Малороссийский приказ память». Царським указом від 19 березня належало «к гетману и кавалеру к Ивану Степановичю Мазепе для ведома послать свои великого государя грамоты ис приказу Малые Росии».

Гетьман дізнався про вищезгадане у Жовкві на квітневій нараді, яка обговорювала план дій під час війни зі шведами. Пилип Орлик у листі до Стефана Яворського пригадував, що гетьман «по том совету ни на обед до царского величества не пошол, а ни у себе ничего через целый день не ел, и когда мы, старшина енеральная по обыкновению в свое время тогож дня до его пришли, застали его вельми сердитого, и ничего болш нам не сказал, кроме тых слов: «Если бы Богу так вернее и радительне служил, получил бых наиболшое мздовоздаяние, а здесь, хота б в ангела пременился, не могл бых службою и верностыю моею жадного получить бладарствия».

Підготовка до війни зі шведами відтягнула Петра І від реалізації цього імперського задуму на кільканадцять місяців. Однак у гетьманському середовищі ці «реформаторські» плани не давали спокою. Миргородський полковник Данило Апостол якось на старшинській вечірці сказав гетьману: «Очи всіх на тя уповають и не дай Боже, на тобе смерти, а мы достанемо в такой неволи, то и кури нас загребуть».
Але коли І. Мазепа, провідні старшини Гетьманщини перейшли на бік Карла ХІІ, цар вирішив здійснити задумане і не церемонитися з українцями.

У власноручних замітках за грудень 1708 р. Петро І накреслив найближчі завдання для реалізації, серед них і «О определении губерний».

Зрештою 18 грудня 1708 р. він підписав указ «в своем Великороссийском государстве для всенародной пользы учинить 8 губерний и к ним розписать города». Велика частина України увійшла в Київську губернію. До неї цар приписав міста:
«Киев, а к нему города: Переславль, Чернигов, Нежин, Новобогородицкой, Сергиевской, Каменной Затон, Бельгород, Ахтырка, Богодухов, Мурахва, Сенное, Болхов, Сумы, Краснополье, Межиречи, Золочев, Буромля, Рублебка, Городное, Суджа, Лебедянь, Мирополь, село Вена, Белополье, Олшанка, Севеск, Курск, Мценск, Путивль, Карачев, Кромы, Рыльск, Брянск, Орел, Новосиль, и того 36. Да из Азовской губернии приписаны в розряде для близости к Киеву города, а что от тех городов до Киева и до Азова верст, и то писано ниже сего:

                               до Киева     до Азова
Алешня                          350     655
Вольной                        333     627
Хотмыжской                 355     607
Карпов                           373     600
Красной Кут                  293     665
Колонтаев                     300     660
Обоянь                          420     600
Коломак                        280     680
Харьков                         340     600
Валки                             230     650
Салтов                           300     560
Яблонов                        360     560
Короча                           360     560
Нижегольск                  380     540
Старой Оскол              420     620
Ливны                               54     740
Итого 17 городов.

Да в розряде ж приписан Трубчевск, да по росписи господина Голицына приписано из Смоленской губернии: Белев, Болхов.

А до тех городов:
от Киева     от Смоленска
до Белева     730     409
до Болхова     690     450
Всего в Киевской губернии и с тем что приписаны в розряде и по росписи господина Голицына 56 городов».

Гігантське адміністративне утворення об’єднувало українські та російські землі для зручності управління. Гетьманська автономія на цих теренах ніби номінально ще існувала. Але на цій території вже головну роль відігравав київський губернатор. Російські гарнізони в Києві, Чернігові, Полтаві, Переяславі мали утримувати приписані до них російські території. Фактично 18 грудня 1708 р. Петро І своїм указом узаконив акт окупації України. У його імперії вона стала 8-м адміністративним округом — Київською губернією. Мазепинське повстання ще на якийсь час призупинило фактичну ліквідацію гетьманських установ, українського самоврядування. Та зрештою у другій половині ХVІІІ століття Російська імперія поглинула українську самобутність.

Сергій ПАВЛЕНКО. Чернігів.
Фотоілюстрації надано автором.
«Голос України», 18 грудня 2013 р.

Л. Тарасевич. Тріумф. Фрагмент (на передньому плані Петро І).


 
Гетьман І. Мазепа із старшиною у композиції «Перший Вселенський собор» у Троїцькій надбрамній церкві Києво-Печерської лаври.

Останні новини Чернігівщини

Медичні заклади області у трійці лідерів за рівнем готовності до другого етапу медичної реформи

Медичні заклади області у трійці лідерів за рівнем готовності до другого етапу медичної реформи 14:09

Медичні заклади Чернігівської області вже на 95,43% готові до старту другого етапу медичної реформи з 1 квітня цього року. Це стосується закладів, що надають вторинну та третинну медичну допомогу.

Патрульні розшукали особу, ймовірно причетну до пошкодження рекламної конструкції в підземному переході

Патрульні розшукали особу, ймовірно причетну до пошкодження рекламної конструкції в підземному переході 13:51

Близько п’ятої ранку на лінію "102" надійшло повідомлення, що в підземному переході на розі проспектів Миру та Перемоги невідомий пошкодив рекламну конструкцію. На місце одразу виїхав екіпаж патрульної поліції.

З 25 лютого в оборот введена нова 200-гривнева купюра 13:44

Сьогодні в Україні Нацбанком в обіг вводяться нові купюри 200 гривень. Про це повідомляється на офіційному сайті регулятора.

Щодо захворюваності на кір. Офіційно

Щодо захворюваності на кір. Офіційно 13:41

З початку епідемічного підйому захворюваності на кір в області зареєстровано 1213 випадків захворювання (підозри) на кір. Захворювання реєструвалися в 17 районах та 3 містах.

Упродовж минулої доби рятувальники вивільнили зі складних ділянок доріг 4 одиниці транспортних засобів

Упродовж минулої доби рятувальники вивільнили зі складних ділянок доріг 4 одиниці транспортних засобів 13:14

Упродовж минулої доби рятувальники Чернігівщини 4 рази залучалися до надання допомоги з вивільнення транспортних засобів, що потрапили на складні ділянки доріг у Бахмацькому, Городнянському, Ріпкинському і Талалаївському районах.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини