Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 14:13:10

390 років тому Чернігів отримав магдебурзьке право

21.01.2013   17:16Агенцiя

Навесні 2013 року виповниться 390 років з часу набуття Черніговом магдебурзького права. Про історичне значення цієї дати нагадав секретар Чернігівської міської ради, кандидат юридичних наук Олег Шеремет.

Магдебурзьким правом називають один із різновидів прав міських общин, які з Західної Європи поширювалися на українські землі, починаючи з XIV ст. Його назва походить від назви міста Магдебург у Саксонії, що в 1188 р. отримало від власника – архієпископа Віхмана – право на самоврядування, що підтвердив саксонський курфюрст (князь) Альберт. Грамоти разом зі збірником норм звичаєвого права Саксонії Ейхе фон Ренкова “Саксонське зерцало” та міського муніципального права й утворили так зване магдебурзьке право.

– Надання місту магдебурзького права означало ліквідацію влади над його громадянами з боку феодалів та адміністраторів великих князів. Міське самоврядування передбачало право громадян обирати собі повноважну раду строком на один рік.

Колегія райців обирала бурмістра. Рада на чолі з бурмістром здійснювала управління містом і всіма господарськими справами громади. Лише за період 1572–1647 рр. українським містам і містечкам було видано 50 магдебурзьких грамот, – розповідає О. Шеремет.

Отже, українські міста запозичили нові принципи життя та пристосовували їх до своїх умов і особливостей, до усталених традицій. Загалом організація адміністративної й судової влади за нормами магдебурзького права в містах ставила їх на один рівень з європейськими.

Безумовно, впровадження і розвиток магдебурзького права є передісторією становлення сучасного місцевого самоврядування. В умовах розбудови демократичних інститутів громадянського суспільства в Україні корисним є аналіз історії виникнення та джерел магдебурзького права, прав міст, що користувалися цим правом, їхніх органів влади, вплив у цілому на розвиток Української держави, її правової системи, а також узагальнення відповідного позитивного й негативного історичного досвіду.

Секретар Чернігівської міської ради звертається до громадськості – депутатів, науковців, юристів, викладачів і педагогів – долучитися до відзначення річниці отримання містом права на самоврядування. “Ми плануємо проведення ряду заходів інформаційно-просвітницького характеру, тож будемо раді, якщо хтось виступить із власними ініціативами”, – каже О. Шеремет.

http://vid.cn.ua/content/view/8047/65/

Останні новини Чернігівщини

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.

Станція технічного обслуговування "GARAGE" у Чернігові 09:38

Завдяки програмі «Власна справа» урядового проєкту єРобота тисячі українців вже здійснили свої мрії про власний бізнес. Ми радіємо кожній новій підприємницькій ініціативі і пишаємося кожним грантером.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:23

Протягом минулої доби зареєстровано 5 небезпечних подій, а саме: 2 дорожньо-транспортні пригоди, 2 пожежі та 1 аварійну ситуацію на мережах життєзабезпечення. Внаслідок цих подій 2 особи постраждали.

Рух автотранспорту по вулиці Любецькій планують відкрити у травні 09:11

Виконавчий комітет Чернігівської міської ради на засіданні 24 квітня погодив дозвіл на продовження перекриття вул. Любецької від Ріпкинської до Широкої до 31 травня 2024 року.