Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 27 листопада, 05:13:09

Як громадам Чернігівщини пройти краш-тест на спроможність в умовах війни?

26.09.2022   13:28Агенцiя

Знелюднення територій, втрати в економіці, руйнування інфраструктури, прогалини в місцевих бюджетах, – далеко неповний перелік проблем з якими зіштовхуються громади Чернігівської області після вигнання рашистських окупантів.

Що робити громадам в цій ситуації та як залучити ресурси для свого розвитку, – з’ясовували учасники семінару «Як активізувати бізнесову та іншу господарську діяльність мешканців громад за умов війни», який пройшов у Чернігові 22–23 вересня 2022 рр.

Це перший захід із циклу навчань для голів територіальних громад  (заступників, секретарів рад) в рамках проєкту «Підвищення ефективності та результативності діяльності територіальних громад за умов війни: виклики та відповіді». Його реалізують Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації та Сіверський інститут регіональних досліджень за підтримки Фонду Ганнса Зайделя.

Учасників зібрання привітали керівник апарату обласної військової адміністрації Наталія Мужикова та заступник голови обласної ради Ніна Лемеш. Вони закликали присутніх скористатися нагодою живого спілкування, обміну досвідом, а також думати про подальший розвиток, а не лише ліквідацію наслідків. Тобто, – «навчатися, розвиватися самим та розвивати власні громади».

З очільниками громад працювали відомі експерти в царині децентралізації – директор із питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук  та директор ГО «Інститут розвитку територій» Юрій Ганущак.

 «В умовах війни класичні схеми та стандартні процедури не працюють. Потрібні асиметричні рішення. У вас дуже специфічна територія, що стала тупиковою. Великий бізнес сюди не зайде через загрози, населення скорочується. Тому один з виходів – зміна структури місцевої економіки, її диверсифікація, підтримка діяльності індивідуальних господарств. Але важливе забезпечення не лише внутрішніх потреб громади, а й вихід на внутрішній та зовнішній, західний ринки», – наголосив директор із питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук.

Разом з учасниками зібрання експерти визначили найболючіші питання, що турбують громади Чернігівщини (загрози на зиму, прогнози на весну), спробували визначити ступінь їхньої залежності від зовнішніх ресурсів та компоненти, з чого має складатися «подушка безпеки» для громади.

Насамперед – це продовольство, самостійне забезпечення громади продуктами харчування. Важливо, щоб кожне індивідуальне домогосподарство, маючи належну підтримку, щось продукувало. А ще краще – сукупність маленьких підприємств, які забезпечують зайнятість та доходи місцевого бюджету. Водночас важливою є пластичність таких господарств, тобто здатність змінювати свою спеціалізацію в залежності від запитів ринку.

Друге – енергетична безпека, пошук інших джерел енергії (напр. енергетичні ліси, торф тощо). Однак не можна допускати залежності від одного з них – мають бути інші місцеві автономні відновлювальні джерела енергії. Теж саме стосується забезпечення питною водою, запаси якої стрімко скорочуються.

Водночас експерти звернули увагу на новели, що очікуються в ЗУ «Про засади державної регіональної політики»; застосування положень ЗУ «Про внесення змін до Закону України “Про правовий режим воєнного стану”»; перспективи змін у законодавстві про службу в органах місцевого самоврядування, адміністративно-територіальний устрій, розподіл повноважень між райдержадміністраціями та територіальними громадами. Також обговорили питання планування відновлення територій та проєкти розвитку сільських та прикордонних територій у несприятливих умовах.

Разом з тим головна цінність будь якої території – людина. Якщо вона зайнята та почуває себе комфортно – все процвітає. Тому наступні рекомендації стосувалися оцінки потреб громади та методів збору даних. Зокрема, серед найкращих інструментів – статево-вікові піраміди та показники ПДФО у громаді, що допомагають у прийнятті обґрунтованих та вивірених рішень. Або дрон – для обстеження благоустрою громади.

Ще два важливих компоненти – шкільна освіта в громаді та сучасні технології. Учні шкіл – це той ресурс, який в громадах часто не помічають. Це  джерело нових ідей та свіжий погляд на проблеми громади. А залучення цифрових технологій – це не тільки забезпечення доступності послуг, а й швидка комунікація та нестандартні підходи у вирішенні будь-яких питань.

У формуванні привабливого іміджу громади історико-культурна спадщина є одними  ключових факторів, причому для залучення не лише туристів, а й інвесторів. Своїми ідеями щодо можливостей її застосування поділився відомий чернігівський екскурсовод Ервін Міден.

Водночас, як наголосили учасники зустрічі, необхідна широка інформатизація про те, що можуть робити самому, тобто «історії успіху» жителів громад. Основна проблема – телевізор програмує людей на неспроможність та очікування, що хтось має вирішити їхні проблеми за них самих. А для цього важливо подивитися, що робили інші в схожих умовах. Тому беремо досвід, вивчаємо, адаптуємо під свої потреби та розвиваємо свої громади. Але важливо не замикатися в собі: серед факторів спроможності громади – є один неочевидний. Це взаємозалежність з іншими громадами та відповідно можливості для співпраці на спільний розвиток та добробут своїх жителів.

Чернігівський РЦПК

Останні новини Чернігівщини

Робота є на підприємствах легпрому

Робота є на підприємствах легпрому 10:43

Традиційно однією з провідних галузей економіки Чернігівщини є легка промисловість.В області зареєстровано понад 382 суб’єкти господарювання легпрому. Незважаючи на теперішній непростий воєнний період, підприємства працюють і потребують кваліфікованих кадрів. Знайти потрібних працівників допомагає служба зайнятості.

Напрямки діяльності міста на 2023 рік визначені. Але чим житиме Чернігів, в першу чергу, залежатиме від безпекової ситуації

Напрямки діяльності міста на 2023 рік визначені. Але чим житиме Чернігів, в першу чергу, залежатиме від безпекової ситуації 10:10

Забезпечувати функціонування міста в умовах війни, продовжити відновлювати пошкоджені об'єкти інфраструктури, сприяти стабільному функціонуванню економіки. Це кілька з пріоритетних напрямків, за якими планує жити та працювати Чернігів протягом наступного року. Вони визначені проєктом Програми економічного та соціального розвитку на 2023-й, який погодили на засіданні виконавчого комітету 24 листопада.

Скасовано рішення про ліквідацію п’яти шкіл на Чернігівщині

Скасовано рішення про ліквідацію п’яти шкіл на Чернігівщині 10:05

Господарським судом Чернігівської області задоволено позови прокурорів про визнання незаконними та скасування рішень органів місцевого самоврядування про ліквідацію п’яти загальноосвітніх шкіл у Корюківському та Прилуцькому районах.

Надзвичайні ситуації та основні небезпечні події, зареєстровані в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації та основні небезпечні події, зареєстровані в області за минулу добу 09:32

Протягом минулої доби зареєстровано 4 небезпечні події, а саме: 1 аварійну ситуацію на мережах життєзабезпечення та 3 пожежі. Внаслідок цих подій постраждала 1 особа.

 В Чернігівському пологовому будинку запрацювала цитогенетична лабораторія.

 В Чернігівському пологовому будинку запрацювала цитогенетична лабораторія. 09:27

Лабораторія цитогенетики займається діагностикою хромосомної патології, проводить каріотипування подружніх пар, дітей, пацієнтів з проявами хромосомних синдромів та каріотипування абортивного матеріалу з використанням різних методів диференційного забарвлення. Вона оснащена сучасним обладнанням та комп’ютерною програмою «Luciа».