Патріотів у Чернігові виховують не завдяки, а всупереч?
22 серпня, напередодні Дня Незалежності України у громадському прес-центрі "Ініціатива" відбулось експертне обговорення на тему "Чи має Чернігів політику поширення сучасних патріотичних цінностей?".

Представники міської влади та громадських організацій за круглим столом обговорили проблеми патріотичного виховання в місті.
Основним документом, за яким працюють чернігівські освітяни у даному напрямку є "Концепція національно-патріотичного виховання дітей і молоді у закладах освіти міста". Прийнята концепція в минулому році і діятиме до 2017 року.
"В першому кварталі 2016 року було проведено 125 зустрічей школярів з учасниками АТО та волонтерами. У другому кварталі таких зустрічей було 120." – розповідає Олександр Мельниченко, головний спеціаліст відділу розвитку загальношкільної і позашкільної освіти та виховання управління освіти Чернігівської міської ради.
В управлінні освіти відзначають співпрацю з громадськими організаціям "Єдина родина Чернігівщини", "Жіноча волонтерська сотня Че" та "Сокіл" - з якими вони працювали в пришкільних таборах.
"Вже другий рік поспіль впроваджується військово-спортивна дитячо-юнацька гра "Джура". Все місто бере участь, у кожному навчальному закладі є команда і в травні проходив міський етап цієї гри." – говорить Олександр Мельниченко.
Проте, як відзначив громадський активіст Олександр Гашпар сума у 33 тисячі гривень, що виділяється на патріотичне-виховання в Чернігові є надзвичайно малою порівняно з іншими містами. Так, у Луцьку на подібні заходи передбачено 670 тисяч, не говорячи про Київ, що заклав під це 47 мільйонів. У Хмельницькому, до прикладу, діє цілий Центр національного виховання молоді.
Як розповіла представник "Цивільного корпусу "Азов" Анастасія Гомбалевська, у деяких школах підготовка до гри "Джура" розпочалась буквально за три тижні до проведення, хоча програма розрахована на підготовку протягом всього року.
Цього літа "Цивільний корпус "Азов" провів дві зміни табору для дітей, де проводилось військово-патріотичне виховання. Фінансувався табір за волонтерський кошт.
"Ми націлюємось на взаємодію з міськими органами і хотіли б поставити це, як програму, якщо вийде. Ми плануємо проводити не лише літні табори, а і пришкільні табори, канікулярні, табори вихідного дня" – відзначила Анастасія Гомбалевська.
Менш оптимістично налаштований голова Чернігівської обласної "Просвіти" Олександр Шевченко, на його думку патріотичне виховання в Чернігові фактично відсутнє, про що говорять суми виділені на цей напрямок.
"Управління не мають займатись заходами, а мають випрацьовувати місцеву політику і контролювати ці процеси. Цим мають займатись інші структури, у тому числі і громадські організації." – зазначив Олександр Шевченко.
Патріотизм, за словами громадського діяча Станіслава Тавлуя, починається вдома. Але в той же час ми маємо використовувати досвід поколінь, які вже ці проходили. Громадські організації на його думку мають об’єднатись і разом написати програму і з нею йти до міської влади.
До цієї ж програми має увійти і фінансування видання дитячих книжок на патріотичну тематику, вважає активіст Сергій Соломаха.
Підсумовуючи, присутні прийшли до висновку, що має бути написана нова цільова програма з патріотичного виховання у Чернігові. Виконавцями ж цієї програми мають стати саме профільні громадські організації.
Останні новини Чернігівщини

Нардеп Олена Шуляк: Завдяки реформі цифровізації доступ до високошвидкісного інтернету вперше отримали понад 3000 українських сіл 14:16
Загальний економічний та антикорупційний ефект від реформи цифровізації, яку почали впроваджувати в 2019 році, вже перевищив 66 млрд грн.
На прикордонні Чернігівщини внаслідок ворожої атаки постраждала цивільна жінка: поліція документує наслідки 13:42
Сьогодні вранці у прикордонній Сновській громаді Корюківського району ворожий дрон поцілив у 54-річну жінку, яка їхала мопедом.
Ukraine Facility: як це працює на Чернігівщині 13:18
У травні 2024 року Україна та ЄС підписали Рамкову угоду щодо спеціальних механізмів фінансування для нашої країни згідно з інструментом Ukraine Facility.
Леся Карнаух: Надходження до місцевих бюджетів за півріччя зросли на 18,2 % порівняно з минулорічним показником 12:44
До місцевих бюджетів за січень – червень 2025 року надійшло 236,5 млрд грн. Це на 18,2 %, або майже на 36,4 млрд грн більше показника за перше півріччя минулого року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області: можливості дистанційного звернення 12:10
Пенсійний фонд України постійно розширює можливості дистанційної взаємодії з громадянами, забезпечуючи зручний, безпечний і доступний формат отримання послуг – без потреби особистого відвідування сервісного центру.