Можливості застосування нового антикорупційного законодавства обговорили в Чернігові
Міжнародний центр перспективних досліджень розпочав проект «Місцевий громадський контроль за використанням бюджетних коштів».

В його рамках 23 червня у Чернігові відбувся семінар «Місцеві контролери за використанням бюджетних коштів», організаційне сприяння якого надав Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень.
Під час семінару експерти МЦПД Ярослав Ковальчук та Анатолій Октисюк презентували огляд антикорупційного законодавства та проаналізували прогрес у створенні нових органів з протидії корупції: Національного антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції.
Під час другої частини семінару учасники ознайомилися з прикладами антикорупційних розслідувань і ресурсами, які можуть бути корисними при їх проведенні. Після цього відбулося обговорення місцевої специфіки боротьби з корупцією.
Найбільш поширеною корупційною схемою в Чернігівській області є відчуження землі під забудову. Учасники скаржилися, що активісти, які публічно заявляють про факти корупції, неодноразово ставали об’єктом погроз з боку фігурантів цих справ. Не викликають довіри місцеві суди та правоохоронці, які діють в унісон з місцевою владою. Причиною недовіри також є відсутність хоча б кількох показових прикладів, коли корупціонери були притягнені до кримінальної відповідальності.
Як спосіб подолання корупції у виконавчій владі, активісти запропонували передати хоча б частину адміністративних послуг у приватні руки, щоб таким чином виникла конкуренція між державними та недержавними постачальниками. Також важливим елементом боротьби з корупцією було визнано проведення прозорого конкурсу на посади державних службовців і закріплення невідворотності покарання за невиконання законодавства.
Оскільки у рамках проекту пропагується проведення громадських розслідувань щодо зловживань при тендерних закупівлях, значну частину дискусії було присвячено саме цьому питанню. Зокрема, активісти зауважили, що раніше комунальні підприємства часто використовували практику поділу закупівлі на лоти менше 100 тисяч гривень, щоб таким чином уникнути проведення тендеру. Щодо проведення розслідувань у земельних питаннях, активісти зауважили складність отримання інформації та часті помилки при використанні електронної кадастрової карти.
Четверо найбільш активних учасників дискусії будуть запрошені на тренінг щодо проведення антикорупційних розслідувань, який відбудеться у Києві. Тренерами стануть відомі журналісти-розслідувачі, громадські активісти та представники нових антикорупційних органів.
За матеріалами
Міжнародного центру перспективних досліджень
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).