Щоб займатись деревообробкою, треба знати математику
Справжньому чоловічому ремеслу навчаються хлопчаки з Понорницької школи, які відвідують гурток різьби по дереву під керівництвом вчителя праці Олександра Сороки.

Ми спитали в Олександра Дмитровича, як йому вдається у вік комп’ютерів та інтернету зацікавлювати юнаків різьбою та столярством, тримати у руках не комп’ютерну мишку, а пилку, рубанок чи лобзик.
- Та як їх зацікавиш? Тільки власним прикладом, своїм натхненням до роботи, - говорить учитель-трудовик. – Бачать, що я своїми руками зробив ось такий стільчик і вони теж можуть його зробити, якщо захочуть навчитися… Головне – не лукавити, діти це відразу відчувають.
Шкільна майстерня, де проходять заняття гуртківців, - це оазис трудової діяльності. Тут зосереджені і станки та верстаки, які залишились ще з радянських часів і у своїй більшості вже «відслужили», і нові сучасні електроінструменти, якими хлопчаки вчаться користуватися, і, звичайно, готові вироби, якими прикрашені стіни та столи.
- Я п’ятий рік працюю у Понорницькій школі, а до того десять років викладав фізичну культуру у Радичеві, тільки рік там вів трудове, - розповідає Олександр Сорока. – За освітою – вчитель трудового навчання, здобував освіту у Чернігівському педагогічному. Сам я із Понорниці, у Радичеві хоч і легше працювалося (все таки фізкультуру викладати простіше), та їздити туди набридло вже трохи. Коли вчитель трудового Петро Петрович Пушанко, ветеран праці, пішов на пенсію, то я перейшов у Понорницьку школу.
Хлопчаки до нового учителя швидко звикли і сприйняли його за свого.
- Ми вже з сьомого класу починаємо займатись чоловічими справами – знайомлю хлопців із деревообробкою. До цього вони ще на трудове разом з дівчатами ходять, щось там вишивають, - усміхається Олександр Дмитрович. – Хто цікавиться столярством та різьбою по дереву, приходять на гурток. У мене займаються учні 8-11 класів, усі разом. У декого краще виходить, то відправляємо їхні вироби на виставки. Так, одинадцятикласник Олег Колодій – постійний учасник районних конкурсів, займає призові місця в районі. Торішній випускник Сергій Стельмах теж займав перші місця в районі, деревообробка – це його покликання. Він такий трудяга – не може без праці, і вдома все виробляє. Вступив навчатися до Чернігівського НДПУ – теж на вчителя трудового навчання.
Багато різних виробів із дерева вчаться робити своїми руками хлопчаки. Стільчики, табуретки, кухонні дощечки, качалки, навіть граблі.
- Якось пробували робити і декоративні скриньки, але хлопцям це не пішло. Кажуть, давайте виготовляти щось таке, щоб вдома в господарстві знадобилось. Буває, й самі щось пропонують. Ось цей стільчик, наприклад, один з гуртківців захотів зробити, - Олександр Дмитрович показує дерев’яний розкладний стілець, такі беруть з собою на природу. – Він із дуба, то трішки важкуватий вийшов, але конструкція правильна. На вигляд наче простий, але щоб його зробити, треба мати навики креслення. Іноді діти приходять на гурток і відразу: «Давайте щось пиляти!». Доводиться пояснювати, що деревообробка потребує не лише вміння пиляти та стругати, а головне – усе правильно розмітити, треба знати математику і креслення, щоб стільчик рівно стояв, вийшов не хитким чи кривобоким. А якщо по математиці три бали, то столяром не станеш. Як би не хотів відміряти-відпиляти, але рахувати доведеться. Є такі здібні діти, що на лету схвачують. А теорії щось не хочуть, люблять більше практичні заняття. Але без теорії не можна...
Готові вироби гуртківці прикрашають декоративної різьбою. Олівцем на деревину наносять малюнок, а потім його вирізають.
- Ось наче звичайний ослінчик, а вирізьбили на ньому троянду – і вже декоративний виріб, - показує майстер. – Той самий малюнок можна по різному вирізати. Ось контурна різьба. Малюнок робиться випуклий, а фон вирізається. Але ми іноді, щоб швидше вийшло, вирізуємо по контуру сам малюнок, а потім за рахунок лаку різних відтінків досягаємо ефекту об’ємності. Найлегша – геометрична різьба, це коли всі елементи – геометричні фігури, але ми вирізьблюємо і рослини, птахів, квіти тощо. Тут вже треба або самому вміти намалювати картинку, або ж когось попросити про це.
Деревину керівник гуртка заготував колись заздалегідь, хоч якість її і не найкраща, але учням вистачає. Приносять матеріали для роботи хлопці і з дому.
- Станки старі, ще радянські. Але в жодній школі району не знайдете нових. Хоч і на совість тоді робили, але вже позношувалися деякі. У верстаках тисків уже немає, тож якщо треба постругати, закріплюємо деревину у тисках по металу в іншій майстерні. Маємо електроінструменти – є електрорубанок, електродриль, електролобзик… Та жодні інструменти не допоможуть в роботі, якщо немає наполегливості і витримки. Тут потрібно не опускати рук, якщо з першого разу нічого не вийшло, а пробувати ще і ще. Діти люблять отримувати все і відразу, а деревообробка потребує часу та зусиль.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.