Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 29 вересня, 18:09:30

Психолог – звичайна професія чи покликання?

20.04.2013   08:27Агенцiя

Хто такий психолог, для кого він працює та які проблеми допомагає вирішувати? – на ці та багато інших актуальних запитань журналістам допомогли знайти відповідь учасники круглого столу “Психологічні послуги в Чернігові: тенденції та перспективи”, що провів медіа-центр “Моє місто” з нагоди всеукраїнського Дня психолога (23 квітня).

В обговоренні цієї теми взяли участь фахівці різних напрямків.

З представниками чернігівських ЗМІ спілкувалися, зокрема: директор Чернігівського тренінгового центру взаємовідносин Вадим Ванарха, психолог і психотерапевт, тренер Чернігівського тренінгового центру взаємин Тетяна Назаренко, психотерапевт Людмила Колесник, психолог-консультант Тетяна Довга (тренінговий центр “Діалог”), керівник Оздоровчого центру “Фенікс” Ольга Ігнатенко, фахівець з “пісочної терапії” Тетяна Круговець (центр “РозУмка”), психологи Ніла Боровець і Наталя Волинець з Центру соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді.

На початку роботи круглого столу журналісти з’ясували, що психолог у широкому розумінні – спеціаліст в сфері консультування та діагностики психічно здорових людей. Він використовує у своїй роботі різноманітні методи терапії та не призначає лікувальні препарати. Якщо коротко охарактеризувати ці аспекти, то психологічне консультуванняце – допомога у визначенні проблеми, що привносить дискомфорт у наше життя; допомога в пошуках життєво важливих цілей; допомога в пошуках ресурсів для вирішення тих чи інших проблем. Психодіагностика – це визначення психофізіологічних та емоційних станів; з’ясування психологічних проблем; визначення особливостей особистості (характер, темперамент); оцінювання інтелектуальних і професійних здібностей тощо.

Залежно від досвіду та професіоналізму, психолог може допомогти людині обрати сферу діяльності та взагалі визначити подальших життєвий шлях (намітити цілі в роботі, кар’єрі, особистому житті, стосунках з рідними та друзями тощо). І таких фахівців у нашій країні стає все більше. Однак чому ж люди мають сумніви в ефективності та необхідності їх робота та й взагалі не дуже довіряють психологам?

Одна з причин, на думку деяких учасників обговорення в тому, що у людей на основі американських фільмів сформувався хибний шаблон: психолог – це людина, яка вас вислухає, погодиться з тим, що є проблема, поставить ряд стандартних запитань, і візьме за це чималі гроші. А от чи допоможе? Тому часто ми вирішуємо, що краще піти до друга чи подруги, які також можуть дати слушну пораду. Однак те, що добре для однієї людини, може нашкодити іншій. Психолог бачить проблему в цілому, враховує риси особистості клієнта та ситуацію, але не дає порад. Спільно з клієнтом він знаходить найкращий шлях виходу з проблеми, при цьому вибір у діях завжди залишається за самою людиною.

Чому компетентні фахівці-психологи не дають порад? Тому що порада – це відповідальність, – пояснює психотерапевт Людмила Колесник. Якщо психолог візьме її на себе, то таким чином зніме з клієнта, і в результаті людина перестане бути вільною у своїх діях. Психолог допомагає клієнту усвідомити, що саме він несе відповідальність за все, що відбувається в його житті. А вже далі триває пошук шляхів вирішення конкретної проблеми. Психолог допомагає людині усвідомити себе (свої сильні та слабкі сторони), своє місце в житті, а також зрозуміти, що саме заважає їй бути щасливою, коханою, здоровою, багатою.

Вихід завжди є – таким принципом керуються в роботі з клієнтами тренери та психологи, котрі працюють у нашому центрі. Вони використовують індивідуальний і груповий підхід – залежно від вибору клієнта. Кожен з учасників стає більш успішним у стосунках з оточуючими, більш реалізованим у професійній діяльності та щасливішим у родині, – розповів Вадим Ванарха, директор Чернігівського тренінгового центру взаємовідносин. – На цьому ринку в Чернігові ми працюємо з 2004 року. За цей час наші тренінги пройшли понад 2500 чоловіків і жінок. У нас висококваліфіковані тренери, котрі навчалися в м. Санкт-Петербург і мають досвід роботи від 5 до 20 років. Клієнт сам обирає напрям розвитку – особистісний ріст, розвиток емоційного інтелекту, бізнес-тренінги, тренінги для сучасних батьків та інші.

Пріоритетом у своїй діяльності психолог Тетяна Довга вважає тренінги для жінок, консультування на тему взаємин чоловіка й жінки, родинних стосунків. “Тема побудови щасливих гармонійних взаємин в парі та в родині, світ жінки – це те, що важливо для кожної жінки, яка хоче бути коханою та щасливою, – розповідає психолог. – Я проводжу не тільки тренінги “Мистецтво бути Жінкою”, “Створюючи себе нову”, але й унікальний тренінг усвідомленої сексуальності “Сто щасливих субот”. Це дуже відверта розмова про те, як відкрити в собі Жінку, бути впевненою у собі, сексуальною, налагодити й урізноманітнити інтимне життя”.

Про те, що таке “пісочна діагностика” розповіла психолог, фахівець центру “РозУмка” Тетяна Круговець: “Часто людина не може зрозуміти та визначити джерело своїх труднощів, болю або конфлікту. Пісочна терапія дозволяє представити в образах те, що відбувається у внутрішньому або зовнішньому світі людини. Всі ми родом з дитинства і основна частина наших проблем проросла в нього глибоким корінням. “Повернення до дитинства” дає можливість пояснити багато причин нашої поведінки, вчинків; з дитинства людина черпає свій енергетичний потенціал.

Як це відбувається? В процесі індивідуальної роботи в настільній пісочниці за допомогою фігурок людей, тварин, казкових персонажів і природних матеріалів людина моделює свій внутрішній світ, переносячи назовні внутрішні конфлікти, проблеми та напругу.

Навіщо це потрібно? Ця робота дозволяє усвідомити й осмислити ситуацію, створює “міст” між несвідомим і усвідомлюваним, внутрішнім і зовнішнім, духовним і фізичним, і дає можливість клієнтові від ролі “жертви обставин” перейти до ролі “творця” свого життя! Завдяки творчому самовираженню відбувається пошук шляхів вирішення проблем і розвитку особистості, зниження тривожності, підвищення самооцінки й впевненості у собі”.

Щаслива людина – це здорова людина, – вважає керівник Оздоровчого центру “Фенікс” Ольга Ігнатенко, що популяризує в нашому місті такий напрямок, як психосоматика. Вже ні для кого не секрет, що майже 80% хвороб виникають внаслідок стресів, саме їх і відносять до психосоматичних. В центрі “Фенікс” клієнтам допомагають повернути здоров’я за допомогою релакс-терапії, тілесної та танцювально-рухливої психотерапії. Тож психологічні послуги в Чернігові – різноманітні, і кожен може обрати те, що йому найбільше підходить його душі.
 

Останні новини Чернігівщини

Особливості проходження державної служби

Особливості проходження державної служби 17:36

обговорювали 29 вересня під час третього заняття за короткостроковою програмою підвищення кваліфікації "Управління персоналом в органах державної виконавчої влади" в Чернігівському регіональному центрі підвищення кваліфікації кадрів для начальників відділів (завідувачів секторів) управління персоналом структурних підрозділів обласної державної адміністрації, апарату районних державних адміністрацій, на яких покладено обов’язки щодо здійснення кадрової роботи.

Виявлено 100 нових випадків COVID-19

Виявлено 100 нових випадків COVID-19 16:14

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 29 вересня в області зафіксовано 100 нових випадків COVID-19.

Прилуки: військовій частині А4245 65 років

Прилуки: військовій частині А4245 65 років 14:56

25 вересня відбулися урочистості з нагоди відзначення 65-річчя з дня заснування військової частини А4245.

Довибори на нашому 208 окрузі з кожним днем стають все більш

Довибори на нашому 208 окрузі з кожним днем стають все більш "радикальними" 14:49

Вже зрозуміло, що чесно боротися за перемогу мої опоненти не те що не збиралися, а навіть і не думали.

Ніжин: відбулися засідання постійних депутатських комісій

Ніжин: відбулися засідання постійних депутатських комісій 14:44

Усі питання з порядку денного були детально вивчені та рекомендовані для розгляду на черговому пленарному засіданні Ніжинської міської ради.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини