Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 28 вересня, 19:26:26

Чернігів достроково розриває договір оренди Чернігівської ТЕЦ. На підготовку до опалювального сезону це не вплине

01.06.2022   19:20Агенцiя

З фірмою "Технова", яка орендувала “Чернігівську ТЕЦ”, місто достроково розриває договір. Цей майновий комплекс забирають у власність і управління міста. Процедуру запустили, погодовши під час позачергового засідання сесії відповідне рішення.

Чернігівська ТЕЦ

Чернігівська ТЕЦ

Процес прийому/передачі тривалий і здійснюватиметься згідно визначених процедур. На черзі — створення комунального підприємства, що мають погодити депутати на наступній сесії.  

— Це рішення, яке ми маємо сьогодні прийняти — початок процесу. Ми повинні створити робочу групу, зробити повну інвентаризацію, замовити незалежну оцінку, потім ми замовляємо незалежний аудит і потім, рішенням сесії, дай Бог, щоб ми дійшли до 29-30 вересня, ми розриваємо угоду. Паралельно ще треба готуватися до зими, — розповів про процедуру передачі заступник Чернігівського міського голови Віктор Геращенко. 

Процес передачі комплексу не вплине на підготовку до нового опалювального сезону 

Йшлося під час сесії і про те, що процедура передачі відбуватиметься паралельно із підготовкою до опалювального сезону, аби він розпочався вчасно.

— Як би там не було, технічний стан ТЕЦ до юридичного питання передачі цілісного майнового комплексу ніякого стосунку не має.  По-перше, ми не можемо змусити як місто інвестувати туди орендаря.  По-друге, на сьогодні всі ризики стосовно початку опалювального сезону ми вбачаємо, в першу чергу, у внутрішньобудинкових мережах.  Не в ТЕЦ, як такій. 

По ТЕЦ я хочу заспокоїти людей в тому, що ми зробимо все можливе, аби увійти в опалювальний сезон і не мати ризиків неподачі тепла в оселі, — пояснив Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко

Чернігівська ТЕЦ накопичила збитки і зазнала значних руйнувань 

Повертаючись до необхідності забрати ТЕЦ в комунальну власність, варто говорити про її застарілий та відпрацьований стан ще до війни та значні руйнування, які завдані внаслідок активних бойових дій.

— Хотів би сказати, що Чернігівська ТЕЦ, внаслідок російської агресії, дуже пошкоджена. Зокрема, пошкоджено обладнання подачі вугілля і проблема буде з самим вугіллям, обладнання хімічного цеху, турбінного, відділу зв'язку та диспетчеризації, котельного і цеху теплових та підземних комунікацій.

За попередньою оцінкою Інституту теплоенергетичних технологій, який робив експертизу, вартість відновлювальних робіт складає 803 млн грн. Враховуючи те, що підприємство акціонерне, дуже складно залучити кошти з державного бюджету. 

Наприклад, стосовно КП “Водоканал”, то міський голова був у Києві і виділено 150 млн грн на роботи, то акціонерним товариствам, на жаль, механізм не передбачений, щоб залучити грантові чи бюджетні кошти. Потрібно щоб було комунальне підприємство, — говорить Віктор Геращенко. 

Тобто, повернення ТЕЦ у комунальну власність дозволить шукати для її відновлення кошти, як у бюджеті країни, так і грантові.

Зауважимо, що тему теплової електроцентралі та будівництва поруч із нею сміттєпереробного заводу Чернігівський міський голова вже підіймав на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Наприклад, діалог на цю тему у Владислава Атрошенка відбувся з міністром енергетики та цифрового розвитку Кабінету Міністрів Швеції.  

Ще одна сторона цього питання — накопичені підприємством борги, які формувалися роками через різницю в тарифах. Коли складові на ринку дорожчали, а тариф для населення переглядався невчасно, різниця лягала на плечі ТЕЦ, а погасити її не було фінансової спроможності. Крім того, останній сезон підприємство відпрацювало, використовуючи природний газ через проблеми із постачанням вугілля, що також завдало фінансових збитків. 

— На сьогоднішній день це надзвичайно важливе питання і, аналізуючи останній рік роботи цього підприємства, то значний період часу воно працювало на природному газу і понесло збитки сотні мільйонів гривень. 

Крім того, є висновок НКРЕКП і є програний Верховний Суд до якого зверталася “Технова”.  Згідно вироку суду, ще додаткові десятки мільйонів додаються до вже нагенерованих збитків і різниці в тарифах, яку ми не можемо відшкодувати юридично, бо немає порядку нарахування цих збитків, затвердженого Кабміном. Тобто, Меморандум зобов'язує нас відшкодувати, але інші закони передбачають чіткий порядок тому що це бюджетні кошти і просто без відповідного порядку ми маємо тоді серйозні перспективи кримінальних проваджень і це в принципі унеможливлює відшкодування. Загально збитки декілька сотень мільйонів, — говорить Владислав Атрошенко. 

І додає, що цей опалювальний сезон, очевидно, буде здійснюватися за тим же Меморандумом. Тобто, ціна на газ для населення не підніматиметься, а от закуповувати її місто можливо буде ще за вищими цінами, ніж цього сезону, і різницю має відшкодовувати зі свого бюджету.  

— Рішення остаточно не прийняті Кабміном, але, очевидно, що вся математика буде лишатися в рамках попереднього Меморандуму. Тобто, тарифи будуть лишатися на тому ж самому рівні, при цьому НАК “Нафтогаз” пропонує інші ціни не за цим Меморандумом.  

Якщо уряд змусить НАК залишитися в цих цінових параметрах відповідно так само ми будемо залишатися у своїх параметрах: до 300 мільйонів збитків, в залежності від опалювального сезону. Якщо буде інша ціна газу, відповідно нараховані збитки цих підприємств нам треба буде відшкодовувати і навантаження на бюджет буде ще більшим, — додає очільник міста. 
 

Питання передачі ТЕЦ визрівало давно 

Про те, аби забрати ТЕЦ в комунальну власність у Чернігівській міській раді планували заздалегідь, чекаючи на закінчення договору оренди. Аргументували це тим, що тільки місто зможе опікуватися комплексом, турбуючись про його роботу та вкладаючи кошти в модернізацію. 

— Насправді, два наріжних камені цього питання: перше — для міста не існує іншої, більш оптимальної моделі, ніж ці об'єкти в комунальному управлінні з точки зору кредитування, з точки зору порядку відповідальності, можливості впливу на тарифну політику і таке інше. Будь-коли, коли б ми процес передачі майна цього не розпочали, він буде болісний. Термін оренди у нас закінчується в серпні наступного року і якщо починати його в наступному році це буде надзвичайно болісно. 

Друге питання: за цих обставин, які є, з точки зору і пошкоджень під час військової агресії, і того, що додаткові пошкодження напрацьовані внаслідок тривалої роботи ТЕЦ в аварійному режимі, де тиск був нижче потрібного, це додатково вплинуло.  Відповідно, пошкоджена механічна подача вугілля, треба туди  інвестувати, півроку це не матиме ніякої окупності і не зрозуміла історія з вугіллям. Російського, чи умовно білоруського, ми не зможемо отримати, як і південно-африканського — портова інфраструктура паралізована. 

Треба вкладати кошти, немає вугілля, робота на газу — заздалегідь збиткова робота, і орендар підняв руки і сказав заберіть, — говорить Атрошенко.

У перспективі повернення ТЕЦ  у комунальну власність дасть можливість об’єднати її мережі  з  “Облтеплокомуненерго”

 

Останні новини Чернігівщини

У Михайло-Коцюбинській територіальній громаді на Чернігівщині запрацювала поліцейська станція 09:42

27 вересня у селищі Михайло-Коцюбинське відкрили поліцейську станцію.

У Чернігові вшанували пам'ять загиблих захисників України 09:35

Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко разом із родинами загиблих військовослужбовців у російсько-українській війні вшанували пам'ять наших захисників і захисниць, які віддали своє життя за незалежну Україну.

Влада робить усе можливе для повернення полонених — уповноважена Президента з питань забезпечення прав захисників України у Чернігові

Влада робить усе можливе для повернення полонених — уповноважена Президента з питань забезпечення прав захисників України у Чернігові 09:28

У період із лютого по вересень цього року правоохоронними органами Чернігівської області зареєстровані кримінальні провадження за фактами безвісного зникнення 193 військовослужбовців та представників інших воєнізованих формувань України.

Шевченківці на «Вересневих самоцвітах» у місті Кропивницький

Шевченківці на «Вересневих самоцвітах» у місті Кропивницький 09:24

Історія творчих контактів Чернігівського драмтеатру ім. Т.Г.Шевченка з Кіровоградщиною має глибоке коріння. В далекому 1926 р. у м. Зінов’євськ (колишній Єлисаветград, нині Кропивницький) на базі будинку культури заводу «Червона зірка» був створений Робітничо-селянський український пересувний драматичний театр імені Т.Г. Шевченка, який у 1933 р. за наказом Наркомпросу направили для обслуговування населення новоутвореної Чернігівської області.

Топ-10 актуальних високооплачуваних вакансій на Чернігівщині

Топ-10 актуальних високооплачуваних вакансій на Чернігівщині 09:21

Шукаєте роботу з високим заробітком? У базі вакансій обласної служби зайнятості є й високооплачувані.