Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 29 березня, 16:26:28

Що втратив Чернігів з Барбаровим та Облтеплокомуненерго

13.11.2011   15:13Агенцiя

Минулого тижня в певних колах Чернігова жваво обговорювалась публікація, що з явилась на сайті “Версії” під назвою “Рейдерство в Чернігові на прізвище Барбаров. Не стану переказувати зміст, бо він містить певні протиріччя та навряд може претендувати на 100% достовірність. Але, дещо з цієї публікації змусило сколихнути певних чиновників та місцевий політикум.

Очевидним подразником стала тема “Облтеплокомуненерго” та звинувачення на адресу її керівника Юрія Барбарова про причетність до оборудок з орендованим майном Чернігівської міської ради.

Та, як з ясувалось, тема, яку зачіпили “Версії” є насправді більш широка і змістовна, а ніж можна було передбачати.


Історична довідка

У 2011 році виповнюється 10 років з моменту, коли компанія “Облтеплокомуненерго” уклала договір про оренду комунального майна Чернігівської міської ради, згідно з яким в їх користування передавались котельні, теплопункти та тепломережі.
На сьогоднішній день, окрім міста, компанія представлена також і в області, де на її обслуговуванні перебуває значна доля котельних.
Як стверджує видання “Версії” у Чернігові, окрім головної угоди, нібито було підписано ще більше 20 додаткових угод, завдяким яким місто втратило частину котельних.
Але, головне занепокоєння, яке було висловлене одним чиновником міськради є те, що “Облтеплокомуненерго” сплачує дуже низьку оренду і саме це є на його думку є суттєвим предметом для подальшого обговорення.


Оренда, яку нараховують з 2004 року

Скільки сплачує оренди “Облтеплокомуненерго” місту достеменно невідомо. Але, чиновник з фонду комунального майна повідомив, що остаточні цифри, за якими сплачується оренда, беруть свій початок з 2004 року. А це може говорити лише про те, що з тих пір, оренда для “Облтеплокомуненерго” суттєво не змінилась. Бо саме у 2004-му міськрада ухвалила норми нарахування оренди.

За думкою посадовця з міськради, згідно з даною методикою нарахування оредної плати за котельні та інше майно, що передавалось “Облтеплокомуненерго”, лежить цікава формула. Згідно з нею, час та амортизація сутєво здешевлюють комунальне майно.

Як повідомив депутат міськради, який побажав залишитися невідомим, завдяки дивовижній методиці, 37 котелень Чернігова було оцінено трохи більше 30 млн. грн., а Облтеплокомуненерго платить за них близько 10% щороку. Данні за теплопункти та тепломережі невідомі йому, але він припускає, що їх вартість також може бути суттєво занижена. А, можливо, ці цифри закладені і на них.

Відзначалось також і те, що згідно з подальшими змінами в переоцінці майна “Облкомуненерго” оминуло їх дивним чином.

Зараз, наприклад, щоб укласти подібний договір оренди, підприємству та міській раді потрібно було б звертатися за незалежною оцінкою вартості майна, і вже після цього виходити на ринкову ціну, з якої нараховується оренда. Але як говорить депутат, цього перегляду не відбулося. Все діє за старими угодами, і реальної вартості цього комплексу ніхто назвати не може.

Якщо вірити даній інформації, то маємо наступну картину.

Оренда фактично нараховується за оцінкою 2004 року, яка має власні недоліки, які відображені в остаточній вартості комунального майна (котелень та іншого). А тому, можлива цифра в 30 млн. грн., це, в середньому, 810 тис.грн. за одну котельню. Така ціна виглядає дещо неправдоподібною.

Але, це далеко не єдиний висновок, який можна зробити. Бо, враховуючи занизьку остаточну вартість, місто фактично втрачає на оренді цих котелень і втрачає значні кошти. За незалежними оцінками спеціалістів, з якими вдалося поспілкуватися, лише одна котельня, що розміщується біля тролейбусного депо може коштувати близько 30 млн. грн. Загалом же, лише 37 міських котелень оцінюють в мінімум 300 млн. грн.

Дехто називає і більш вагому суму вартості цього комунального комплексу, який може дорівнювати 1 млрд.грн., якщо рахувати за ринковими цінами.

Та навіть, якщо б це майно коштувало 300 млн., місто мало б значно більшу оренду, а ніж ту, що отримує сьогодні.

Можливо, буде справедливо відзначити і аргумент чиновників, який пролунав під час неформального спілкування на користь занизької оренди – це тарифне питання. Бо якщо б оренда мала реальні цифри, то і тарифи були б значно більшими. Але, це лише єдиний аргумент, яка пояснює, чому місто втрачає там, де може отримувати прибуток.

Та в цій арифметиці з орендою є і більш вагомі занепокоєння, які виникли під час спілкування на означену тему.


Даремне майно

Справа плягає в тому, що завдяки занизькій оцінці вартості майна, закладена заздалегіть програшна гра для самого міста та можливість втратити величезний комплекс за копійки.

Припустимо, що оцінка майна, що орендує “Облтеплокомуненерго”, насправді склала 30 млн. грн.

На період укладання договору на оренду котелень, теплопунктів та тепломереж діяли норми, згідно з якими, при умові вкладання 25-30% грошей від остаточної вартості об’єкту, орендар мав законне право на першочерговий викуп даного об’єкту в разі його продажу.

Поясню на прикладі, як це виглядає. Об єкт, що знаходиться в комунальній власності, оцінювався в 1 млн. грн. Враховуючи формулу з методики виконкому та фонду коммайна його остаточна вартість з відповідною амортизацією складала, наприклад, 200 тис. грн., а то і менше. Саме з останьої цифри і вираховувався процент орендної плати. Отже, якщо підприємство брало цей об єкт в оренду, припустимо на 5-ть років і за цей час вкладав в його ремонт 30% від остаточної вартості, а це 70тис.грн., то воно отримувало першочергове право на викуп даного об єкту за тією ж остаточною вартістю.

Як наголосив один з моїх співрозмовників, то ці норми були закладені і в угоді з “Облтеплокомуненерго”.

Перевірити цей факт не мав змоги, а тому, можу лише припустити, що це може відповідати дійсності, виходячи з оглянутих мною подібних угод.

Але, якщо це насправді так, то всі так звані інвестиції за роки оренди враховувалися в той%, який з часом може дозволити власникам підприємства викупити все, або частково у міста за безцінь.


Коли це може відбутися?

Напевно, що в 2014 році. Дата, яку визначив уряд у приватизації даної категорії коммунального майна.

Додаткові угоди та інвестиції

Враховуючи ці, можливі, деталі, дійшли до теми про додаткові угоди, які підписувалися з “Облтеплокомуненерго”.

У дійсності, додаткові угоди були, і вони діють. Але, їх укладання має дещо інше значення, а ніж те, про яке говорилося в матеріалі “Версій”.

Справа полягає в тому, що приватна структура за законодавством, якою є “Облтеплокомуненерго”, не може отримувати бюджетних коштів на модернізацію або ремонт котелень, теплопунктів або мереж.

А тому, за думкою посадовця з міськради, була задіяна певна схема, як дозволила використати бюджетні кошти на ремонт комунального майна, яке перебуває в оренді.

Отже, за даною схемою, “Облтеплокомуненерго” за додатковою угодою повертало місту окремі частини єдиного комплексу, який взятий в оренду. Місто вкладало в їх ремонт бюджетні кошти і за додатковою угодою передавало їх назад в оренду “Облтеплокомуненерго”. При цьому вівся перерахунок вартості даного об’єкту, що чомусь зовсім незначно позначався на самій оренді.

Скільки було вкладено цих коштів і на які ремонтні роботи вони йшли достеменно невідомо. Але ж пролунала інформація, що бюджетні кошти направлялися на дружню комерційну структуру, що займається будматеріалами, яка в свою чергу робила повну комплектацію по замовленному обладнанню.

Припускають, що коштів, які перераховувалися, начебто, вистачало на дві комплектації замість однієї. Цікаво звучить припущення одного зі співрозмовників, що другий комплект обладнання придбаний по факту за державні кошти, вкладався в ремонт орендованих об єктів, як прямі інвестиції орендаря.

Але це лише припущення, яка має бути, поки всі ці питання не стануть відкритими для більш широкого загалу.

А поки, що маємо те, що пан Барбаров, як керівник “Обтеплокомуненерго”, підписував додаткові угоди з міськрадаю, завдяки яким зміг отримати відремонтовані об єкти за бюджетний кошт та при цьому уникнути їх суттєвого здорожчання.

Вигода з цих оборудок для міста виглядає дуже сумнівною, окрім тієї, про яку я вже писав – це тарифне питання. Але якщо звернути увагу на те, що тарифи наразі погоджуються в НКРЄ, то і ця вигода може бути лише примарною.

А от Барбаров і ті, хто за ним стоять, отримують реальні вигоди вже сьогодні. І отримають їх ще більше, якщо написані припущення насправді реальні, як на цьому наголошували дуже обізнані люди з владних кабінетів.

І на останок, відзначу ще одну новину, яку можна було почути під час обговорення цієї теми – Облтеплокомуненерго вже не перший рік перебуває в стадії банкрутства, яке юридично супроводжує син керівника підприємства.

Олександр Дубровський

Останні новини Чернігівщини

Пам’яті Андрія Юрченка: у Чернігові відбулися змагання з дзюдо на честь загиблого Героя 09:41

Цим видом спорту Захисник України займався з дитинства і аж до вступу в Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою. Де, навички та вміння, отримані під час тренувань з бойового мистецтва допомогли самореалізуватися та показати чудові результати в навчанні.

На варті безпеки дітей: у Чернігові офіцер «СОБ» виявив біля школи підозрілий предмет 09:32

Вчора під час обстеження території поблизу чернігівської школи офіцер «Служби освітньої безпеки» виявив у землі підозрілий предмет, що візуально схожий на міну. Пильний поліцейський негайно відреагував на знахідку та убезпечив дітей від наближення до ймовірно вибухонебезпечного предмета.

 До довічного позбавлення волі засуджено двох російських військових за умисне вбивство чотирьох цивільних

До довічного позбавлення волі засуджено двох російських військових за умисне вбивство чотирьох цивільних 09:27

За публічного обвинувачення прокурорів Прилуцької окружної прокуратури в порядку спеціального судового розгляду визнано винними двох військовослужбовців зс рф у порушенні законів та звичаїв війни, вчинених групою осіб за попередньою змовою, поєднаних з умисними вбивствами (ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 438 КК України). Вироком Ічнянського районного суду їх засуджено до довічного позбавлення волі.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:25

Протягом минулої доби зареєстровано 6 небезпечних подій, а саме: 6 пожеж.

29 березня: цей день в Україні і світі

29 березня: цей день в Україні і світі 09:22

ДЕНЬ 765 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 765 RUSSIAN AGRESSION

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини