Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 20 серпня, 00:01:45

ІІІ обласна науково-практична онлайн-конференція "Бібліотечне краєзнавство Чернігівщини"

28.05.2021   08:24Агенцiя

26 травня, напередодні Всеукраїнського дня краєзнавства, Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка на платформі Zoom провела ІІІ обласну науково-практичну онлайн-конференцію "Бібліотечне краєзнавство Чернігівщини".

Захід відбувся за підтримки Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, ГО "Чернігівське обласне відділення Української бібліотечної асоціації".
 
З вітальним словом до учасників конференції звернулася начальник відділу культурного розвитку Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Л. Г. Артюхова, яка привітала учасників заходу й побажала всім плідної роботи. Привітала Ліна Георгіївна і Чернігівську ОУНБ ім. В. Г. Короленка з отриманням премії "Мій бренд" від Чернігівської регіональної торгово-промислової палати в межах ХІХ обласного ярмарку "Що може жінка".
 
Директор Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка, голова ГО "Чернігівське обласне відділення Української бібліотечної асоціації" І. М. Аліференко у вступному слові привітала учасників зібрання і наголосила, що краєзнавча конференція допоможе бібліотекам окреслити нові перспективні напрями роботи щодо розвитку рідного краю, збереження й відродження краєзнавчої інформації. Крім того очільниця обласної книгозбірні розповіла про проєкт "Віртуальна бібліотека чернігівської фотографії", який реалізується спільно з чернігівським осередком НСФХУ та бібліотеками області. Мета проєкту – зібрати фотоматеріали за 1880–1980 рр. і в такий спосіб прослідкувати історію формування фотомистецтва на Чернігівщині, а також особливості життя й побуту, архітектуру Чернігова та інших населених пунктів області.
 
Голова правління Чернігівської обласної організації НСКУ, директор Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М. Лазаревського Національного університету "Чернігівський колегіум" ім. Т. Г. Шевченка, кандидат історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України О. Б. Коваленко привітав організаторів та учасників конференції, подякував за співпрацю й висловив сподівання на продовження співробітництва.
 
Модератори конференції – А. М. Мальована, заступник директора з наукової та інноваційної діяльності Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка та І. Я. Каганова, завідувач відділу краєзнавства Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка, заслужений працівник культури України.
 
Цього року серед учасників конференції були колеги-бібліотекарі з Києва, Івано-Франківська, Харкова, Хмельницького, Сновська, Прилук, Ніжина, Куликівки, Бахмача, Носівки; історики та краєзнавці з Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М. Лазаревського Національного університету "Чернігівський колегіум" ім. Т. Г. Шевченка.
 
Роботу конференції було побудовано за трьома напрямами: історичний аспект, краєзнавча діяльність бібліотек на сучасному етапі та інноваційні технології в забезпеченні краєзнавчої діяльності бібліотек.
 
Фахово й системно історичний аспект розкрили історики. З доповідями виступили:
  - кандидат історичних наук Т. П. Демченко – "Книгозбірня Євгена і Ніни Онацьких: що читала українська молодь на початку ХХ ст.";
  - доцент кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М. Лазаревського Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка, кандидат історичних наук Л. М. Шара – "Не хлібом єдиним": динаміка відвідування Чернігівської громадської книгозбірні. 1877–1896 рр.";
  - кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М. Лазаревського Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка Л. В. Ясновська – "Історичне минуле Куликівщини у краєзнавчих виданнях".
 
За матеріалами архіву УСБУ по Чернігівській області про роль Степана Баран-Бутовича у відновленні в 1941–1943 рр. діяльності Чернігівської центральної міської бібліотеки (нині Чернігівська ОУНБ імені В. Г. Короленка) доповіла бібліотекар відділу краєзнавства Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка, заслужений працівник культури України Л. В. Студьонова.
 
Провідний бібліограф Ніжинської МЦБС Л. Г. Гусєва представила учасникам конференції доповідь "Жінки в історії Ніжина".
 
Корисною для бібліотечної спільноти області була доповідь провідного бібліотекаря відділу "Україніка" ім. Т. Г. Шевченка Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка Г. Лях, яка розповіла про вебресурс "Краєзнавство" ХДНБ ім. В. Г. Короленка та за допомогою бібліотечного сайта наочно продемонструвала потужні інформаційні ресурси, які висвітлюють історичний розвиток і сьогодення Харківщини, її підприємств та установ, життєвий і творчий шлях видатних земляків.
 
Завідувач науково-методичного відділу Національної історичної бібліотеки України О. В. Михайлова проаналізувала методичні та інформаційні ресурси на сайті НІБУ. Детально зупинилася на БД "Адміністративно-територіальний устрій України", яка створюється на основі офіційних документів і містить відомості про перейменування населених пунктів; зміну їх статусу, меж чи підпорядкування; створення ТГ тощо.
 
Про електронні краєзнавчі ресурси як спосіб популяризації краєзнавчої інформації також говорили головний бібліограф Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки О. М. Шеін та завідувач відділу краєзнавства Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка, заслужений працівник культури України І. Я. Каганова.
 
Змістовними були доповіді бібліотекарів із Прикарпаття. Головний бібліотекар відділу краєзнавчої літератури Івано-Франківської ОУНБ ім. І. Франка С. В. Джоголик розповіла про краєзнавчу бібліографію свого регіону, традиції та сьогодення, продемонструвала численні краєзнавчі видання бібліотеки, а завідувач відділу О. І. Шаран окреслила краєзнавчі орієнтири Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка.
 
Цікавими та інформативними видалися й доповіді бібліотекарів області.
 
Невпинно і наполегливо у краєзнавчому напрямі працюють бібліотеки Сновщини. Директор книгозбірні Н. П. Мокросноп розповіла про роботу бібліотек, спрямовану на дослідження та вивчення інформації про історію Сновщини, продемонструвала краєзнавчі видання бібліотеки.
 
Про краєзнавчу роботу Прилуцької міської центральної бібліотеки ім. Л. Забашти в реаліях сьогодення розповіла директор закладу Л. І. Зубко. Бібліограф Бахмацької центральної бібліотеки Я. С. Гросман підготувала доповідь про історію духовних скарбниць Бахмацького краю.
 
Професійно розкрила краєзнавчо-туристичний аспект діяльності сучасної бібліотеки доцент кафедри історії України, археології та краєзнавства Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М. Лазаревського Національного університету "Чернігівський колегіум" імені Т. Г. Шевченка, кандидат педагогічних наук Л. А. Юда. Науковець чітко окреслила напрями краєзнавчо-туристичної діяльності, які можуть реалізувати бібліотеки, та запросила головну книгозбірню області до співпраці.
 
Етнографічний напрям діяльності книгозбірень розкрили чернігівські бібліотекарі.
 
Здобутками в популяризації етнографічної культури Чернігово-Сіверського краю на базі Центру поліської автентики та музею-світлиці, що діють у центральній бібліотеці імені М. М. Коцюбинського, поділилася директор книгозбірні, кандидат філологічних наук Л. В. Зіневич.
 
Бібліотекар науково-методичного відділу Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка О. Ф. Шурубенко розповіла про досягнення бібліотек області у вивченні й популяризації інформації про побут, звичаї, традиції та обряди свого регіону, створення і функціонування народознавчих куточків, краєзнавчі напрацювання.
 
Про особливості популяризації краєзнавства серед дітей, практики та інновації розповіли головний бібліограф Чернігівської обласної бібліотеки для дітей Л. М. Казакова й бібліотекар відділу абонемента ОУНБ ім. В. Г. Короленка Т. М. Царенок.
 
Насамкінець І. М. Аліференко та А. М. Мальована подякували всім учасникам за плідну роботу і побажали творчих успіхів та наснаги на подальші звершення.
 
За матеріалами конференції буде видано збірник тез доповідей. Електронну версію збірника буде розміщено на сайті бібліотеки.

Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені В.Г. Короленка

Останні новини Чернігівщини

Захисники Чернігова: «Козак», бо прізвище Запорожець

Захисники Чернігова: «Козак», бо прізвище Запорожець 21:21

У перший день повномасштабної війни він забирає дружину з пологового будинку, після відразу збирається до війська.

У Сновській територіальній громаді на Чернігівщині запрацювала поліцейська станція

У Сновській територіальній громаді на Чернігівщині запрацювала поліцейська станція 21:04

Сьогодні начальник Головного управління Нацполіції в Чернігівській області Володимир Нідзельський відкрив поліцейську станцію у селі Тур’я Корюківського району.

Чернігівська поліція розслідує обставини загибелі неповнолітнього на території школи

Чернігівська поліція розслідує обставини загибелі неповнолітнього на території школи 20:46

Сьогодні близько 17-ї години до поліції надійшло повідомлення про те, що на території однієї з чернігівських шкіл виявили померлим неповнолітнього.

На Чернігівщині виявили схрон російських окупантів

На Чернігівщині виявили схрон російських окупантів 19:40

Під час спільного проведення контрдиверсійних заходів військовослужбовці Північного об’єднання Нацгвардії, Державної прикордонної служби та працівники Нацполіції виявили арсенал прихований російськими окупантами.

Чернігівські самбістки вибороли сім нагород на чемпіонаті України

Чернігівські самбістки вибороли сім нагород на чемпіонаті України 19:32

Чернігівські спортсменки вибороли сім нагород на чемпіонаті України серед чоловіків та жінок з боротьби самбо, що днями завершився у Києві.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини