Національний заповідник “Чернігів стародавній” представляє в столиці України виставку “Народна ікона Полісся”
17 жовтня Національний архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній” відкриває в Національному заповіднику “Софія Київська” виставку “Народна ікона Полісся”.

В експозиції будуть представлені цінні експонати сакрального мистецтва XVIII-XIX століть з фондів Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”.
Ядро колекції було сформовано на основі здійснення пошукових експедицій по Чернігівській області. Більшість найцінніших зразків іконопису, представлених на виставці, було практично врятовано від знищення під час масового закриття та руйнування православних храмів за радянських часів. Географія зібраних у колекції заповідника ікон охоплює майже всі райони Чернігівщини.
Народна ікона, яка широко побутувала серед сільських і міських верств населення, репрезентує значний пласт народної культури, тісно пов’язаний з декоративно-ужитковим мистецтвом і фольклором.
Найбільш розповсюдженими з народних ікон на Чернігівщині були: образи Богоматері, Ісуса Христа, св. Миколая, св. Юрія Змієборця, великомучениці Варвари, св. Параскеви, св. Іоана Воїна, арх. Михаїла та ін. Значно рідше зустрічаються сюжетні євангельські композиції: “В’їзд в Єрусалим”, “Успіння Богоматері”, “Воскресіння Христове” та ін.
Представлені твори іконопису вирізняються поміж собою як за стилем і манерою виконання, так і за рівнем професійної майстерності, та репрезентують класичну течію народного іконопису з обов’язковими стилізованими зображеннями великих квіток троянд чи півоній обабіч святих на нейтральному чорному або з додатковим дрібним рослинним орнаментом брунатному тлі.
Органічним доповненням до українських ікон у народному мистецтві і побуті завжди були вишивані і ткані власноруч рушники. Представлені на виставці зразки рушників Чернігівщини із колекції сучасного збирача предметів старовини із села Москалі Чернігівського району Юрія Дахна відмічені композиційним хистом, соковитістю барв, надзвичайною майстерністю виконання, різноманіттям сюжетів та декоративністю.
Юрій Дахно збирає свою колекцію вже кілька десятиліть. У його колекції вишивані рушники, сорочки, наволочки, скатертини, історичні документи, є навіть титульна сторінка із зошита українського композитора Григорія Верьовки. Не в кожному музеї зустрінеш таку багату колекцію – близько двох тисяч експонатів.
Виставка “Народна ікона Полісся” працюватиме у виставкових залах пам’ятки архітектури ХVІІІ ст. “Хлібня” Національного заповідника “Софія Київська” з 17 жовтня по 12 грудня 2012 року за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 24.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).